poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Kupujmy działkę budowlaną – na co uważać? Pułapki i przestrogi dla kupujących działkę

Puste pole

Zakup działki budowlanej to duża inwestycja, szczególnie gdy w planach mamy budowę domu, a co za tym idzie miejsce, gdzie prawdopodobnie spędzimy wiele lat. Jednakże to, jaką działkę wybierzemy będzie miało bardzo duże znaczenie, zarówno przy projektowaniu domu, jak i później przy jego budowie i adaptacji terenu. Na co warto zwracać uwagę?

Wielkość działki i jej granice mają znaczenie

Wielkość i kształt działki mają ogromne znaczenie i nie chodzi tutaj tylko o koszty, jakie poniesie się przy zakupie. Wiadome jest, że inwestycja w działkę budowlaną i budowę domu to duży wydatek, który najczęściej wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, jednak wymiary działki mają także inne istotne znaczenie. Od tego będzie zależało, na jakie projekty możemy sobie pozwolić, a im szersza działka, tym więcej możliwości. Działki o kształcie kwadratu lub prostokąta zbliżonego do kwadratu są najłatwiejsze w zagospodarowaniu.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych październik 2020 

Co do granic, istotne jest, by właściwie wyznaczyć gdzie kończy się parcela. Postawienie słupków to za mało i często zdarza się, że nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Najlepiej, żeby dokładne granice działki wyznaczył geodeta.

Sprawdź tym gleby na działce budowlanej

Rodzaj gruntów działki budowlanej także jest istotny, ponieważ od tego będzie zależała późniejsza budowa oraz ewentualne dodatkowe koszty, np. gdy mamy do czynienia z terenami podmokłymi, które będzie trzeba osuszyć i ustabilizować. Na niektórych typach gleby, może być też problem z podpiwniczeniem, co będzie wymagało uwzględnienia w projekcie budowy domu.

Zorientuj się w dostępie do mediów

Dostęp do mediów, jak i innych instalacji, choćby do wody, prądu czy gazu też są niezwykle ważne. Przed zakupem działki warto jest się w tym temacie rozeznać. Jeżeli media są podprowadzone to dobrze, jeżeli są ale tylko do sąsiadów, tutaj wypadałoby popytać przed zakupem, czy będzie możliwe podciągnięcie mediów od nich. Warto także spytać właściciela działki o taką możliwość, a nawet gwarancję na piśmie.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych sierpień 2020

Jaki jest stan prawny działki?

Stan prawny działki to coś, o czym każdy powinien pamiętać, szczególnie, że od tego będzie zależało czy w ogóle mamy możliwość jej zakupu, a jak tak, to czy można na niej budować. Należy sprawdzić zapisy w księdze wieczystej, aby mieć pewność czy działka nie jest obciążona, choćby kredytem, albo służebnością drogi koniecznej. Można w ten sposób sprawdzić także wielkość działki, jej właściciela, a także czy działka jest pusta czy jednak są na niej jakieś zabudowania.

Należy także sprawdzić status prawny działki, to znaczy dowiedzieć się jakie zapisy istnieją (plan zagospodarowania przestrzennego) dla danej działki i to jakiemu rodzajowi zabudowy podlega (wolnostojącej, szeregowej, bliźniaczej, itd.). Innym sposobem jest zorientowanie się w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W tych dokumentach zapisane są minimalne wymiary działki pod zabudowę.

Trzeba także sprawdzić status działki, czyli czy jest to działka budowlana, działka rolna czy działka leśna. Można to sprawdzić w wydziale geodezji.

Co znajduje się w sąsiedztwie działki?

Nie tylko teren działki jest istotny, ale i jej sąsiedztwo. Co więc znajduje się w okolicy? Inne domy? Sklepy? Zakłady przemysłowe? Może gdzieś w pobliżu jest oczyszczalnia ścieków albo wysypisko śmieci? Warto zapoznać się także z mieszkańcami, aby wiedzieć czy sąsiedztwo nie będzie dla nas uciążliwe. Poza tym ważna będzie także dostępność do działki, dojazd, dostęp do drogi publicznej, do komunikacji publicznej czy innych obiektów użyteczności publicznej. Bliska odległość do sieci (energetycznej, gazowej, wodnej) także powinna być dla nas ważna, tak samo jak możliwość do ich podłączenia.

zobacz także:  Sieci marketów Polsce - Lidl, Żabka, Biedronka, Tesco, Rossmann... skąd pochodzą? kto właścicielem?

Jaka jest topografia terenu?

Czy topografia terenu ma takie znaczenie? Jak najbardziej! To ważne czy działka jest na płaskim gruncie, pochyłym czy może na stoku. Będzie to miało wpływ na projekt domu i może zmusić do dodatkowych kosztów (konieczność podpiwniczenia lub brak tej możliwości). To czy teren jest zalewowy, zasypowy czy znajduje się na osuwisku także będzie miało znaczenie. W niektórych miejscach mogą występować także szkody górnicze, które też mają wpływ na późniejszą budowę oraz stabilność terenu.

komentarze 2

  1. Dawid pisze:

    Najważniejszy jest stan prawny i informacje zawarte w KW. Może się okazać, że ktoś sprzedaje działkę, która wcale nie jest budowlana, za to tyle kosztuje. Trzeba być bardzo ostrożnym przy zakupie takiej nieruchomości.

  2. Nel pisze:

    Stan prawny jest bardzo ważny, ale topografia terenu również. Nie raz słyszałam o działkach na terenach zalewowych, które kupowali niczego nieświadomi ludzie, a potem mieli powódź każdej wiosny.

Dodaj Twój komentarz