Biorąc kredyt gotówkowy w banku możemy spotkać się z sytuacją, w której konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia, ale zdarza się też, że dodatkowe ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne. Czy taka forma zabezpieczenia jest opłacalna? Wiele osób zastanawia się nad sensem zakupu tego rodzaju polisy, postaramy się więc rozjaśnić wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.
Ubezpieczenie kredytu konsumpcyjnego
Zaciągając jakikolwiek kredyt zobowiązujemy się do jego spłaty. Niestety nawet w przypadku osoby z nieskazitelną historią oraz zdolnością kredytową istnieje ryzyko, że z jakiegoś powodu może mieć ona problem z oddaniem pieniędzy do banku. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, banki zachęcają swoich klientów do wykupywania ubezpieczeń kredytów. Takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia banku, ale może też bardzo pomóc kredytobiorcy.
Nikomu tego nie życzymy, ale zdarza się, że ktoś zaczyna poważnie chorować, traci pracę albo ginie w wypadku i wtedy spłatą kredytu nie musi martwić się rodzina, gdyż odpowiedzialność bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubezpieczenie nie przestało być ważne. Ponadto takie zabezpieczenie często znacznie podnosi koszt kredytu, dlatego należy się zastanowić czy warto ubezpieczyć kredyt.
Koszt ubezpieczenia kredytu
Koszt ubezpieczenia kredytu gotówkowego jest zazwyczaj powiązany z kwotą, którą pożyczamy z banku. Zwykle jest to około 0.06%-0,45% kwoty kredytu. Może się wydawać, że to nie jest wcale wysoka cena, jednak po przeliczeniu często okazuje się, że jest to dodatkowe kilkaset złotych rocznie. Zanim więc podpiszemy umowę, warto poświęcić trochę czasu na przeliczenie kosztów polisy oraz zapoznanie się z OWU.
OWU to ogólne warunki ubezpieczenia. Czytając je, największą uwagę powinniśmy zwrócić na wyłączenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że szansa na spłatę całego kredytu przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest wyłącznie w wypadku śmierci kredytobiorcy. W razie choroby większość polis gwarantuje jedynie spłatę części kredytu. W dodatku jeśli choroba, na którą zachorujemy nie została ujęta przez ubezpieczyciela, to nie mamy szans na jego pomoc.
Także w wypadku utraty pracy sprawa nie jest wcale prosta. Ubezpieczyciel pomoże nam w spłacie kredytu tylko w sytuacji, jeśli do utraty pracy nie doszło z naszej winy. Nawet zwolnienie za porozumieniem stron może sprawić, że nie będziemy mogli skorzystać z wykupionej polisy.
Czy warto ubezpieczyć kredyt?
Jak widać sprawa wcale nie jest prosta. Dodatkowe ubezpieczenie kredytu ma zarówno wady, jak i zalety. Czasem nie ma wyboru, bank stawia twarde warunki i jeśli nie zdecydujemy się na ubezpieczenie, to nie otrzymamy kredytu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mamy możliwość samodzielnego wyboru polisy i wtedy możemy znaleźć taką, której warunki wydają nam się najkorzystniejsze.
Bez wątpienia warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie kredytu w sytuacji, gdy miesięczne raty są wysokie i mocno obciążają nasz domowy budżet, bo w razie kłopotów z płynnością finansową znajdziemy się w bardzo dużych tarapatach.