poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

TVN – początki, historia, topowe programy i gwiazdy telewizji TVN

Pilot do telewizora

TVN to jedna z najpopularniejszych stacji komercyjnych w Polsce. Chociaż zadebiutowała na rynku już ponad 20 lat temu, wciąż jest jedną a najchętniej oglądanych telewizji, a jej programy generują milionowe zyski. Co więc wiadomo o początkach TVN? Jakie są topowe programy stacji i kto jest największą gwiazdą w TVN?

Początki stacji TVN

Historia TVN sięga roku 1996, kiedy to stacja otrzymała koncesję od KRRiT na nadawanie programu telewizyjnego. Początkowo TVN połączył siły z Telewizją Wisła, by móc nadawać na znacznej części obszaru Polski. Co istotne, nazwa stacji miała oznaczać skrót od telewizji niezależnej lub telewizji nowej.

Pierwszy program wyemitowano 3.10.1997 roku. Była to inauguracja stacji, a zaraz po niej pierwsze wydanie „Faktów” oraz prognoza pogody. Twórcą TVN był Mariusz Walter, który do 2001 roku sprawował funkcję prezesa, następnie objął ją jego syn Piotr Walter. Od września 2009 roku prezesem był Szwajcar Markus Tellenbach, a obecnie władzę sprawuje Amerykanin Jim Samples.

Topowe programy TVN

Wśród najchętniej oglądanych programów TVN wymienia się „Fakty”. To program informacyjny, który rozpoczyna się każdego dnia o 19:00. Zaraz po nim jest podsumowanie wydarzeń sportowych oraz prognoza pogody. Wśród pierwszych prowadzących „Fakty” byli dziennikarze: Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow i Kamil Durczok. Obecnie na wydania „Faktów” zapraszają Justyna Pochanke, Anita Werner, Grzegorz Kajdanowicz, Piotr Marciniak i Diana Rudnik. Po „Faktach” emitowany jest równie popularny program interwencyjny „Uwaga”.

zobacz także:  Ubezpieczenia na życie dla dorosłych i dla dzieci – które firmy mają korzystne warunki?

Jednak TVN to głównie rozrywka. Stacja odpowiedzialna jest za wiele programów, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wśród nich są talent-show, reality-show, talk-show, programy kulinarne i te dotyczące aranżacji wnętrz.

Do topowych programów TVN z pewnością można zaliczyć „Kuchenne rewolucje”. O fenomenie może świadczyć fakt, że powstało już 18 serii tego kulinarnego programu. Prowadzącą jest charyzmatyczna Magda Gessler, która w znacznej mierze odpowiada za sukces programu, ratując tym samym upadające restauracje. Wśród kulinarnych produkcji popularne są jeszcze” „MasterChef” i „MasterChef Junior”.

Przez długie lata na antenie TVN emitowano „Taniec z Gwiazdami”, który miał ogromną oglądalność. Podobnie jak inne programy, w tym: „X Factor”, „Mam talent”, „Mamy Cię!”, „Mali giganci”, „You Can Dance” „Milionerzy”, „Kobieta na krańcu świata”, czy „Top Model”.

Gwiazdy telewizji TVN

Największymi gwiazdami TVN są głównie prowadzący programy, jak i jurorzy. Niekwestionowaną liderką i wyróżniającą się osobą w TVN jest Magda Gessler, która od wielu lat pracuje dla stacji przy kilku programach kulinarnych. Popularny jest również prowadzący swoje talk-show Kuba Wojewódzki, który słynie z ciętego języka i kontrowersyjnych opinii. Rozpoznawalny jest także Hubert Urbański, który po długiej przerwie powrócił z teleturniejem „Milionerzy”. Ponadto, gwiazdą TVN jest Martyna Wojciechowska, która od lat zwiedza i prezentuje różne interesujące zakątki świata.

zobacz także:  Ile kosztuje gaz? Jak oszczędzać gaz w domu?

Dodaj Twój komentarz