sobota, 5 października 2024
HotMoney

Przelewy bankowe – rodzaje, koszty, czas oczekiwania

Kobieta przy komputerze z kartą

Przelewy bankowe to coś, co dokonujemy każdego dnia i nawet nieszczególnie się nad nimi nie zastanawiamy. Być może wielu z nas zauważyło w trakcie dokonywania przelewów różne opcje, jakie podsuwają nam banki, ale niewielu z nas zgłębiało się w tym temacie. Jakie typy przelewów możemy spotkać? Czym się między sobą różnią i z jaką prędkością się dokonują?

Czym jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to nic innego, jak rozliczenie bezgotówkowe dokonane za pomocą rachunku bankowego, wykonane zarówno online, jak i bezpośrednio w placówce banku. Za jego pomocą przekazuje się środki pieniężne z jednego konta na inne i takie operacje wykonujemy właściwie codziennie. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma jednego rodzaju przelewu, a jest ich kilka i mogą się między sobą różnić szybkością dokonywanych przelewów, kosztami oraz innymi szczegółami, które je definiują.

Jakie są rodzaje przelewów bankowych?

Przelewy można zgrupować dzieląc je pod względem kilku wyznaczników. Jednym z nich są przelewy wewnętrzne i zewnętrze. Można tutaj także wyróżnić zlecenia stałe oraz polecenia zapłaty i rzecz jasna nie można zapomnieć o podziale na zwykły przelew bankowy oraz przelew natychmiastowy, zwany też ekspresowym. Jeszcze innym podziałem przelewów są oczywiście te krajowe i międzynarodowe, zwane także walutowymi.

zobacz także:  Najtańszy kredyt hipoteczny. Jak szukać najtańszych kredytów hipotecznych?

Czym różni się przelew wewnętrzny od zewnętrznego?

Przelewy wewnętrzne to ten typ przelewów dokonywanych w obrębie jednego banku, to znaczy dokonujemy przelewu środków z jednego konta bankowego na inne, które także znajduje się w tej samej instytucji finansowej. Jak szybko idzie przelew tego typu? Ponieważ są to po prostu przelewy wewnątrzbankowe, zazwyczaj są realizowane bardzo szybko, bo już w przeciągu kilku minut.

Przelew zewnętrzny to wszystkie inne transakcje dokonywane z rachunku na inny rachunek, które przesyłane są pomiędzy różnymi bankami. W tym przypadku czas przekazania pieniędzy może być różny i liczyć od kilku godzin do nawet jednego pełnego dnia roboczego w zależności od momentu zaksięgowania.

Jakie wyróżniamy przelewy zwykłe i natychmiastowe?

Jeżeli chodzi o zwykłe przelewy bankowe lub inaczej zwane standardowymi, należy wymienić tutaj przelew ELIXIR, który jest najczęściej wykorzystywany przez klientów banków. Może być ona zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, opłaty za jego używanie mogą być niewielkie lub nawet żadne, w zależności od cennika banku. Prędkość takiego przelewu trwa od kilku minut do kilkunastu godzin.

zobacz także:  Ile kosztuje mieszkanie w Niemczech? Ceny mieszkań w dużych i mniejszych niemieckich miastach

Większy wybór mamy wśród przelewów natychmiastowych czy też ekspresowych. Można tutaj wymienić ekspresowy Express ELIXIR, szybki przelew SORBNET i ekspresowy Blue Cash. Każdy z nich oferuje dokonanie przelewu już w ciągu kilku czy kilkunastu minut i najczęściej są dokonywane w czasie rzeczywistym i pomijają wszelkie międzybankowe sesje. Jedynym minusem tego typu przelewów są dosyć wysokie opłaty. Dodatkowo, system Exspress Elixir nie jest dostępny wszędzie i może być wykonywany tylko wtedy, gdy i my i odbiorca są jego uczestnikami. Blue Cash został stworzony właśnie z powodu ograniczeń tego systemu i przeskakuje on niejako te problemu korzystając z pośrednika.

Jakie jeszcze są inne typy przelewów?

Obecnie możliwości przelewów są znacznie większe, przy czym warto też wymienić takie opcje, jak przelewy na numer telefonu, Facebooka, BLIK czy też przez PayPal. Jeżeli nie znamy numeru konta odbiorcy, wystarczy podać numer telefonu znajomego lub jego dane do Facebooka, z kolei zadaniem banku jest skontaktowanie się z tą osobą i podanie jej wskazówek w jaki sposób może ona otrzymać pieniądze. Forma ta jest najczęściej bezpłatna.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

Jeżeli chodzi o przelewy BLIK to jest to oferta kierowana do klientów posiadających aplikacje mobilne swoich banków. Z ich pomocą można powiązać numer swojego telefonu z kontem bankowym i odbierać pieniądze przy wykorzystaniu właśnie numeru komórkowego. Taki przelew jest całkowicie bezpłatny.

Jest jeszcze przelew PayPal na konto bankowe i z konta bankowego na konto PayPal. Wystarczy mieć zarejestrowany numer konta bankowego na stronie pod naszym imieniem i nazwiskiem (to znaczy na koncie PayPal muszą być takie same dane jak na koncie w banku), dzięki czemu następuje bezpośrednie powiązanie konta na PayPal z kontem bankowym. Wystarczy mieć środki w portfelu na stronie, następnie dokonać wpłaty lub wypłaty środków. Jest to popularna metoda, choć nie jest szybka, zaksięgowanie przelewu trwa zazwyczaj 1-2 dni.

komentarze 4

  1. człowiek sieci pisze:

    Ja zazwyczaj korzystam z przelewów zwykłych i wewnętrznych. Zdarza mi się też wykonać przelew PayPal, ale to w przypadku płatności za jakieś usługi. Trochę długo te przelewy „idą” do odbiorcy.

  2. Alina pisze:

    U mnie przelewy natychmiastowe sa płatne… a szkoda, bo wiem, ze w niektórych bankach dają kilka w miesiacu za darmo. A zwykle i tak nie mamy potrzeby więcej takich wykonywać, niż 1-2.

  3. Gośka pisze:

    W T-Mobile chyba tak jest. U mnie się płaci za każdy taki przelew 5 zł. Ale ja w sumie chyba ze dwa razy w całym moim życiu taki przewel natychmiastowy płaciłam.

  4. Karolina pisze:

    W Nest Bank chyba nie płaci się za przelewy ekspresowe lub jest to kwota niższa niż 5 zł, nie pamiętam już. A z tym PayPal to prawda, długo przelewy trwają.

Dodaj Twój komentarz