piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Szybsze alimenty, stulecie złotego… – przegląd 26 lutego 2019

polskie monety

Postępowanie alimentacyjne będzie przebiegać szybciej i sprawniej. Kryterium dochodowe nie ma być już brane pod uwagę. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Natychmiastowe alimenty

Rząd przyjął przedłożony przez ministra sprawiedliwości projekt ustawy, która pozwoli wprowadzić alternatywne postępowanie w sprawach o alimenty na dzieci. Tempo uzyskiwania alimentów ma być teraz szybsze dzięki natychmiastowym świadczeniom alimentacyjnym, orzekanym w sposób uproszczony w postępowaniu nakazowo-alimentacyjnym.

Dotychczas wysokość alimentów ustalana była w oparciu o kryterium dochodowe, dlatego niezbędne było dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. Strona pozwana często takie informacje ukrywa lub zaniża, co przedłuża cały proces.

Po wprowadzeniu zmian wysokość zarobków pozwanego nie będzie brana pod uwagę w przypadku alimentów natychmiastowych. Zamiast tego alimenty te wyliczane będą na podstawie specjalnego algorytmu. Ich wysokość wyznaczać będzie procent kwoty przeliczeniowej ustalanej na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto w powiązaniu z liczbą dzieci.

Jeśli w rodzinie będzie tylko jedno dziecko, otrzyma ono alimenty w najwyższej wysokości. Przy każdym następnym świadczenia mają maleć. Postanowiono również, że w przypadku przyznania alimentów natychmiastowych nadal będzie można się ubiegać o przyznanie wyższych alimentów.

zobacz także:  Czym zajmuje się psycholog kliniczny, ile zarabia?

Zadośćuczynienie dla lokatorów kamienic

Komisja weryfikacyjna przyznała w sumie 250 tys. zł jako zadośćuczynienie dla lokatorów kamienic przy ulicy Jagiellońskiej 27, Marszałkowskiej 43 i Schroegera 72. Są to te kamienice, w przypadku których po reprywatyzacji miało, według słów przewodniczącego komisji Patryka Jakiego, dochodzić do „drastycznych zdarzeń”. Największe odszkodowanie, wynoszące 100 tys. zł przyznano lokatorom kamienicy przy Marszałkowskiej.

Komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 roku bada zgodność z prawem administracyjnych decyzji w sprawie reprywatyzacji warszawskich kamienic. Przez ten czas przyznała już w sumie ponad 2,9 mln zł z tytułu zadośćuczynień i ponad 600 tys. zł z tytułu odszkodowań.

100 lat złotego

Choć po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nową walutę wprowadzono do obiegu tak naprawdę dopiero w 1924 roku, to oficjalną nazwę nadano jej już w 1919. Dlatego też obchodzimy właśnie setną rocznicę ustanowienia złotego.

Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu zestawy monet kolekcjonerskich. Będą to wyjątkowe emisje złotych i srebrnych zestawów o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy orz 1, 2 i 5 złotych. Nakład złotych zestawów wyniesie do 500 sztuk, a srebrnych do 5000. Cena złotego zestawu ma wynieść 23 000 zł, srebrnego – 3 400 zł.

zobacz także:  Leasing czy najem długoterminowy samochodu? Co się bardziej opłaca dla przedsiębiorców?

UKE i poprawka prawa telekomunikacyjnego

Senat przyjął poprawkę, która ogranicza kompetencje zagospodarowania pasma 700 MHz, przyznane wcześniej UKE. Nowela ustawy o prawie telekomunikacyjnym ma dostosować polskie przepisy do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej oraz wprowadzić zmiany, które ułatwią wdrożenie w Polsce technologii 5G.

Wprowadzona poprawka cofa prezesowi UKE możliwość zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości, gdy wymagają tego międzynarodowe zobowiązania albo unijne akty prawne.

komentarze 2

  1. Magda pisze:

    Mogliby jeszcze zwiększyć kryterium dochodowe przy staraniu się o alimenty. Czasem wystarczy mieć 1 zł za dużo, żeby dostać pieniądze z najniższej puli.

  2. Ala pisze:

    Niestety zawsze może się tak wydarzyć, że ktoś przekroczy dany próg o złotówkę albo 2 i będzie zły, że nie załapał się na większą sumę. To jest problem wszystkich świadczeń, które przyznawane są według z góry ustalanych progów.

Dodaj Twój komentarz