wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Shell i Gazprom, Kraków bez plastiku… – przegląd 10 kwiecień 2019

zamek na Wawelu

Krakowscy radni postanowili dać mieszkańcom przykład ekologicznego życia. Tymczasem Shell wycofał się ze współpracy z Gazpromem w ramach projektu Baltic LNG.

Shell wycofuje się z projektu Baltic LNG

Shell podjął decyzję, aby zakończyć udział w projekcie Baltic LNG realizowanym przez rosyjski Gazprom. Według Cederica Cremersa, przedstawiciela Shella w Rosji, koncern zdecydował o tym po ogłoszeniu przez Gazprom ostatecznej koncepcji całego projektu. Shell ostatecznie więc nie przekaże na licencję w projekcie Baltic LNG swojej technologii skraplania gazu, ponieważ swoje technologie wnosi jedynie do projektów, w których ma udziały. Gazprom musi zatem poszukać innego dostawcy owej technologii.

Projekt dotyczy terminalu do skraplania gazu ziemnego w porcie Ust-Ługa nad Bałtykiem. To przedsięwzięcie ma być połączone z budową zakładów przetwarzania gazu. Przedstawicielstwo koncernu Shell podkreśla, że rezygnacja z udziału w projekcie nie wpłynie na realizowane z Gazpromem w ramach strategicznego partnerstwa inne projekty.

Kraków bez plastiku

Radni podjęli uchwałę „Kraków bez plastiku”, która ma przyczynić się do wyeliminowania z użycia w Urzędzie Miasta jednorazowych naczyń, sztućców i słomek, a także do stosowania w miejskich jednostkach papieru makulaturowego do drukarek. W ten sposób, jak oznajmił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, urzędnicy chcą dać mieszkańcom miasta dobry przykład.

zobacz także:  Ile zarabia ksiądz? ile zarabia zakonnica?

Uchwała zobowiązuje prezydenta nie tylko do eliminacji plastikowych naczyń i sztućców, ale także do zaprzestania kupowania butelkowanej wody (zastąpić ma ją kranówka), wykorzystywania do promocji miasta materiałów podlegających recyklingowi oraz korzystania z usług jedynie tych firm cateringowych, które stosują naczynia wielokrotnego użytku.

Play i „5G Ready”

T-Mobile skierował do sądu sprawę wiążącą się z kampanią sieci Play „5G Ready”. Zdaniem nie tylko T-Mobile, ale również innych konkurencyjnych sieci, takich jak Orange i Plus (które jednak sprawy nie skierowały do sądu), reklamowana usługa nie ma nic wspólnego z prawdziwym 5G, a jest tylko ulepszoną wersją LTE. Wysunięto więc wobec kampanii marketingowej zastrzeżenia, że może ona wprowadzać klientów w błąd. T-Mobile naciska, by Play zrezygnował z używania nazwy „5G Ready”.

Sad zdecydował o zabezpieczeniu roszczenia w postaci zakazu publicznego używania przez Play tej nazwy, sieć może jednak jeszcze odwołać się od tej decyzji.

Rakotwórcze zabawki

Sieć sklepów Pepco apeluje o zwrot niektórych zakupionych zabawek i odebranie kwoty za ich zakup. Chodzi tu o puzzle magnetyczne zwierzątka oraz drewnianą układankę z pinezkami. Jak się okazuje, te wyprodukowane w Chinach zabawki zawierają podwyższone stężenie formaldehydu. Jest to środek rakotwórczy, przedostający się do organizmu przez układ oddechowy. Odkłada się w oskrzelach i powoduje podrażnienie błon śluzowych i spojówek.

zobacz także:  Zarobki za granicą: ile zarabia się na budowie, zmywaku, czy pracując jako mechanik samochodowy za granicą?

U dzieci może wywołać pieczenie oczu, łzawienie, kichanie, katar, suchość w gardle, kaszel, a w dłuższej perspektywie nawet astmę oskrzelową. Zabawki można zwrócić w dowolnym sklepie sieci Pepco. Żeby otrzymać za nie zwrot pieniędzy, nie trzeba nawet posiadać paragonu.

1 komentarz

  1. Dilma pisze:

    W końcu jakieś zmiany z tym plastikiem. Oby w końcu całkiem go wyeliminowali, nie tylko z Krakowa.

Dodaj Twój komentarz