środa, 18 września 2024
HotMoney

Segregowanie odpadów, Pomoc dla Afryki… – przegląd 7 sierpień 2019

afrykańska susza

Podpisana została nowelizacja ustawy, dotyczącej segregowania śmieci. Tymczasem Unia Europejska zwiększa pomoc finansową dla afrykańskich krajów dotkniętych długotrwałą suszą.

Segregowanie odpadów

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ma ona zachęcić do segregowania odpadów i ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych. Eliminuje ona możliwość ryczałtowego rozliczania przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od mieszkańców, co do tej pory utrudniało gminom kontrolę i mogło prowadzić do podwyższenia kosztów systemu.

Według ustawy osoby nie segregujące śmieci będą musiały zapłacić nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Motywacją do segregowania odpadów mają być też nowe rozwiązania umożliwiające samorządom obniżenie opłat śmieciowych dla mieszkańców, co będzie rekompensowane z przychodów ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych. Opłaty będą niższe dla mieszkańców posiadających przydomowe kompostowniki, samorządy jednak będą miały prawo przeprowadzać kontrole, by przekonać się, czy faktycznie kompostują oni odpady.

zobacz także:  Co obejmuje ubezpieczenie szkolne NNW? Wykluczenia polisy szkolnej

Ograniczenie prędkości dla hulajnóg

Projekt Prawa o ruchu drogowym wprowadza ważne przepisy dotyczące hulajnóg. Nie tylko określają one ich maksymalną dopuszczalną szerokość (90 cm), długość (1,25 m) i masę (20 kg), ale również maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy. Według projektu wynosi ona 25 km/h i ma być ograniczana konstrukcyjnie.

Resort infrastruktury chce też, aby hulajnogi były traktowane przez prawo jak rowery. Kierujący nimi będą więc mogli korzystać ze ścieżek rowerowych. Ustalone zostaną też ograniczenia wiekowe. Osoby poniżej 10. roku życia będą mogły korzystać z hulajnogi jedynie w towarzystwie osób dorosłych.

KE zbada przejęcie Lotosu przez Orlen

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Co jest tego przyczyną? Otóż KE obawia się, że takie połączenie ograniczy konkurencję w zakresie dostaw paliw na powiązanych rynkach w Polsce i sąsiadujących z nią krajach. Margrethe Vetager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, wyjaśnia, że takie przejęcie będzie miało wpływ na kilka strategicznie istotnych rynków energii, dlatego KE musi skrupulatnie zbadać, czy doprowadziłoby ono do ograniczenia konkurencji oraz do wyższych cen i mniejszego wyboru paliw.

zobacz także:  Co może zaskoczyć Cię finansowo kiedy rozpoczynasz budowę?

Pomoc UE dla Afryki

Unia Europejska przekaże 50 mln euro na pomoc mieszkańcom krajów Rogu Afryki, gdzie panująca już do długiego czasu susza bardzo źle odbija się na dostępie ludzi do żywności i źródeł utrzymania. Tegoroczny wiosenny sezon deszczowy w Rogu Afryki to jeden z trzech najbardziej suchych, jakie w historii odnotowano. Do niekorzystnej sytuacji przyczynia się fakt, że susza ma miejsce zaledwie rok po poprzedniej.

Dodatkowe 50 mln euro będzie oznaczać, że całkowita pomoc unijna dla tego regionu wyniesie 366,5 mln euro. Pieniądze te służą wsparciu dotkniętych suszą społeczności w Somalii, Etiopii, Kenii i Ugandzie, a finansowana jest z nich żywność, podstawowa opieka zdrowotna i leczenie poważnego niedożywienia u dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży i karmiących matek.

Dodaj Twój komentarz