wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Nadużycia w Lotosie, Taśmy Kaczyńskiego… – podsumowanie 29 stycznia

panorama Warszawy

Są zatrzymania w sprawie dotyczącej nadużyć w firmie Lotos. „Gazeta Wyborcza” ujawnia nagrania z rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem. Co ważnego wydarzyło się w Polsce i na świecie we wtorek?

Były prezes Lotosu zatrzymany

Trudno ostatnio o dzień bez nowych zatrzymań przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Tym razem w toku śledztwa dotyczącego wyprowadzania pieniędzy ze spółki Lotos zatrzymano nie byle kogo, bo samego byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechowicza, który pełnił tę funkcję w latach 2002-2016. Oprócz niego CBA zatrzymało też trzy inne osoby – byłego prokurenta w Lotosie, szefową Biura Obsługi Korporacyjnej i Administracji oraz przedsiębiorcę.

Zarzuty, które usłyszą zatrzymani, dotyczyć będą niegospodarności w zarządzaniu mieniem spółki. Miało do niej dojść na skutek zawarcia fikcyjnej umowy o świadczenie usług doradczych i dokonania płatności za niezrealizowane czynności.

Taśmy Kaczyńskiego

„Gazeta Wyborcza” ujawniła nagrania z rozmowy, która odbyła się 27 lipca 2018 roku w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości między Jarosławem Kaczyńskim i austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Rozmowa ta dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna. Budowa miała być sfinansowana z kredytu w wysokości do 300 mln euro, którego zgodził się udzielić bank Pekao SA, projekt został jednak wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz Warszawy, odmawiających wydania dokumentów umożliwiających budowę. „Tamci nielegalnie nam to uniemożliwiają”, jak sformułował to Kaczyński w rozmowie. Po wstrzymaniu inwestycji zarząd odmówił Birgfellnerowi zapłaty za wykonaną już pracę.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2020

Jak nie pierwszy raz się okazuje, ten sam materiał źródłowy może spotkać się ze skrajnie różną oceną. Politycy PiS podkreślają, że z nagranej rozmowy wyłania się obraz Jarosława Kaczyńskiego jako człowieka uczciwego, który nie chce nic robić przeciw prawu – w nagranej rozmowie dotyczącej zapłaty dla firmy Birgfellnera Kaczyński zaznacza, że nie chce nikogo oszukiwać, więc na wszystko muszą być odpowiednie dokumenty.

Tymczasem jednak, jak podaje „Wyborcza”, w ubiegły piątek Roman Giertych i Jacek Dubois, prawnicy reprezentujący Birgfellnera, wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o „uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego”. Wygląda na to, że by należycie ocenić tę sprawę, trzeba poczekać na jej dalszy rozwój i ujawnienie większej liczby faktów.

USA wspiera Juana Guaido

Amerykański Departament Stanu przekazał liderowi wenezuelskiej opozycji Juanowi Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli, które znajdują się na rachunkach w amerykańskich bankach. Upoważnienie wydane przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo ma na celu pomoc rządowi Wenezueli w zabezpieczeniu owych aktywów, tak, aby mogły one zostać wykorzystane dla dobra obywateli tego kraju.

zobacz także:  Skoda - historia, rozwój marki, kultowe modele Skody

Przekazanie Guaido kontroli nad aktywami wraz z sankcjami nałożonymi w poniedziałek na wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA jest poważnym ciosem dla reżimu Nicolasa Maduro, który pogłębi jego problemy ze spłacaniem finansowych zobowiązań. Kraj i tak jest już w ruinie. Spłaty zadłużenia od Wenezueli domaga się Rosja, a przecież pozostaje jeszcze kwestia Chin, wobec których kraj ten ma nawet większy dług.

Sam Maduro oskarża USA o kierowanie puczem, by odsunąć go od władzy i móc przejąć największe na świecie rezerwy ropy naftowej.

1 komentarz

  1. Vega pisze:

    Podobno tych nagrań z Kaczyńskim jest więcej. Ciekawe, że jak pojawia się jakaś afera czy wpadka ze strony partii rządzącej to następnego dnia nagle wybucha skandal z opozycją w tle. Co tam, że miał on miejsce 2 lata temu 😉

Dodaj Twój komentarz