czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Rządowe projekty, Manifestacje w Katalonii… – przegląd 12 lutego 2019

flagi Hiszpanii i Katalonii

Polski rząd przyjął nowe projekty. Co zmieniają one w obowiązującym prawie? Co jeszcze godnego uwagi wydarzyło się we wtorek?

Walka z mafią lekową

Polski rząd przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Projekt ten zmienia dotychczasowe zapisy dotyczące kar za nielegalne wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych oraz ich nielegalny skup z rynku detalicznego, by je sprzedać i wywieźć za granicę.

Mowa tu o mechanizmie odwróconego łańcucha dystrybucji – leki pozyskiwane są z rynku detalicznego przez farmaceutyczne hurtownie, które następnie sprzedają je za granicę za cenę znacznie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej. Skutkiem tego procederu jest brak leków na polskim rynku.

Zmiany, które uwzględnia rządowy projekt, według słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, są wymierzone w tak zwaną mafię lekową. Inspekcje i kontrole działalności gospodarczej dotyczącej produktów leczniczych mają być teraz przeprowadzane sprawniej dzięki możliwości zarządzenia przez upoważnioną do tego osobę otwarcia danego obiektu i znajdujących się w nim schowków. Szersza ma być też współpraca Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej z policją i strażą graniczną.

zobacz także:  Oprocentowanie kredytu: czym jest, ile wynosi, jak obliczyć?

Projekt wprowadza także dla hurtowni farmaceutycznych zakaz zaopatrywania się w produkty lecznicze od podmiotów, które prowadzą obrót detaliczny. Doprecyzowane zostały też przepisy pozwalające wojewodom nakładać kary finansowe za nielegalną sprzedaż produktów leczniczych. Kary będą dotyczyć podmiotów nabywających takie produkty w innym celu niż przeprowadzenie leczniczego zabiegu. Sankcje karne za wytwarzanie lub import produktów leczniczych bez wymaganych zezwoleń mają być odtąd zaostrzone.

Rozwój wsi

Innym przyjętym właśnie rządowym projektem jest nowela wprowadzająca przepisy w sprawie instrumentów finansowych do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Ma to być nowa forma wsparcia, czyli gwarancje kredytów, z których korzystać będą mogli rolnicy oraz nieduże i średnie przedsiębiorstwa, działające w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Te podmioty będą mieć możliwość wystąpienia do odpowiednich banków z wnioskiem preferencyjnym objętym gwarancją ze środków utworzonego w ramach PROW 2014-2020 instrumentu finansowego. Dzięki temu ma być możliwe finansowanie dużo szerszego zakresu operacji i kosztów niż dotychczas.

Manifestacje w Katalonii

W Katalonii odbyły się manifestacje przeciwko rozpoczętemu procesowi dwunastu regionalnych polityków. Wśród oskarżonych o bunt, nieposłuszeństwo i malwersację środków publicznych w związku z organizacją 1 października 2017 roku plebiscytu niepodległościowego, znajdują się były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat więzienia, szefowa katalońskiego parlamentu Carme Forcadell oraz szefowie katalońskich organizacji separatystycznych – Jordi Sanchez i Jordi Ciuxart.

zobacz także:  Matura z matematyki, nowe dowody osobiste... - przegląd 19 lutego 2019

W protestach, zorganizowanych między innymi w Barcelonie, Geronie, Tarragonie, Sabadelli i Leridzie, wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

1 komentarz

  1. Peggy pisze:

    Rząd teraz obieca wszystko, byle tylko rolnicy nie strajkowali 😉 i takie obiecanki będą aż do wyborów, później wszystko wróci do „normy”.

Dodaj Twój komentarz