piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Gdzie jest najwięcej Polaków? Do jakich krajów najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Trzy zdjęcia - polska flaga, kobieta oraz chicago

Liczba ludności Polski szacowana jest na ok 38 milionów. Dla niektórych jest to dużo, dla innych mało, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogólna liczba osób narodowości polskiej ogólnie na całym świecie wynosi ok. 60 milionów. To prawie drugie tyle, ile mieszka w kraju na Wisłą. Gdzie Polaków jest najwięcej? W których krajach znajduje się największe skupisko Polonii?

Ilu Polaków mieszka poza Polską?

To, że my Polacy jesteśmy jedną z najliczniejszych grup emigracyjnych na świecie, nie jest żadną nowością. Wiele się przecież mówi o Polakach na wyspach, czy tych w USA. Tak naprawdę nie ma jednak chyba żadnego kraju, gdzie nie byłoby choć jednego mieszkającego Polaka. O ile liczba ludności w Polsce szacowana jest na 38 milionów (w tym wlicza się cudzoziemców polskiego pochodzenia mieszkających w Polsce), o tyle według danych MSZ i środowisk polonijnych wynika, że poza granicami naszego kraju jest blisko 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia.

zobacz także:  Kredyt na działkę - jakie możliwości dają banki?

Rzecz jasna nie da się dokładnie określić tej liczby, ponieważ zależeć to będzie od kilku czynników, jak: znajomość języka polskiego czy deklarowana przynależność narodowościowa. Jak więc widać, nasz naród jest znacznie liczniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Dlaczego tak wielu polaków mieszka za granicą?

Wiele osób mogłoby stwierdzić, że jest to przede wszystkim zasługa kłopotów ekonomicznych naszego kraju, kiedy to Polacy dość masowo decydowali się na emigracje do takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy czy USA. Trzeba jednak pamiętać, że nasz kraj wielokrotnie zmieniał lokalizacje granic, więc mieszkając na terenie Polski, po paru latach okazywało się, że jest się już mieszkańcem Ukrainy, Słowacji, Czech itd. Do tego dochodzi dość burzliwa historia Polski, która sprawiała, że wielu Polaków często było zmuszanych do opuszczenia swojego domu i przepędzanych czy wywożonych w dalekie kraje (np. Syberia).

Szacuje się zresztą, że tylko 1/3 osób to Polacy urodzeni i wychowani w Polsce, którzy z różnych przyczyn wyjechało, reszta to osoby narodowości polskiej, która za granicą przebywa już od pokoleń i posiada różny stopień więzi w krajem ojczystym. Powody były więc różne: polityczne, solidarnościowe, ekonomiczne, prawne.

zobacz także:  Jak skonsolidować kredyty?

Gdzie najczęściej emigrowali Polscy?

Polacy emigrowali do różnych krajów, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W różnych latach kierunek emigracji wyglądał inaczej, z pewnością jednak dużą popularnością cieszyły się Stany Zjednoczone, Kanada, Anglia, Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja i Argentyna. Mimo wszystko Polaków można jednak spotkać w bardzo wielu zakątkach, świata, do których zalicza nawet te mniej oczywiste i mniej popularne kierunki jak: Peru, Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Turkmenia, Estonia czy Paragwaj. W każdym z tych krajów można znaleźć kilkutysięczną grupę naszych rodaków, a w każdym innym znajduje się co najmniej 1 nasz rodak. Polacy są na całym świecie.

Gdzie jest najwięcej Polaków za granicą?

Obecnie największym skupiskiem Polonii jest zdecydowanie Chicago w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka, uwaga, około 1 mln osób narodowości polskiej. Ogólnie w USA jest największa ilość Polaków poza granicami naszego kraju, ponieważ mieszka ich tam około 9-10 mln. Na drugim miejscu plasują się Niemcy, z liczbą polskich obywateli 2 mln, a na trzecim znajduje Brazylia, gdzie można spotkać aż 1,5 mln Polaków. Często przytaczana Wielka Brytania jako kolebka polskiej emigracji jest dopiero na 11 miejscu, z liczbą 200 tys. Polaków. To już większą ilość osób narodowości polskiej można znaleźć w Argentynie (350 tys.) i Francji (ponad 1 mln).

zobacz także:  Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - jakie różnice?

W jakich krajach świata można spotkać Polaków?

Zostały wspomniane najbardziej liczne ośrodki Polonii na świecie, ale trzeba pamiętać, że ludzi narodowości polskiej można spotkać w wielu innych państwach, choć występują w znacznie mniejszej liczbie. W Liechtensteinie czy Mozambiku można spotkać 10 Polaków, w Bangladeszu 20, a na Madagaskarze 80. W Etiopii, Korei Południowej, Monako i Tajlandii jest nawet 100, Polaków, w Chinach 300, a w Japonii 600 naszych rodaków.

komentarze 2

  1. Polka pisze:

    Zaskoczyły mnie te liczby. Nie wiedziałam, że w USA, w Brazylii itd. jest tak wielu Polaków. Zawsze się mówi o Anglii i Niemczech, a tu takie zaskoczenie!

  2. filemon pisze:

    Ukraina i Rosja? Serio? Coś nie wydaję mi się, żeby Polacy aż tak chętnie tam wyjeżdżali… No chyba, że tylko na szybkie zakupy i to głównie Ci, co mieszkają przy granicy.

Dodaj Twój komentarz