poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ranking „Doing Business”, Prace techniczne w bankach

praca biurowa

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu „Doing Business”, pokazującego, które państwa są najbardziej przyjazne dla biznesu. Jak w tym zestawieniu wypadła Polska?

Budżet 2020 jednak z deficytem?

Goszczący w radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany o przyszłoroczny budżet, powiedział, że chociaż projekt zakłada równe przychody i wydatki, nie powinno się wykluczać, że jednak, tak jak przez wszystkie ostatnie lata, pojawi się niewielki deficyt. Powodem, dla którego należy brać pod uwagę taką ewentualność, jest między innymi potencjalne wycofanie się ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

Müller dodał, że niewielki deficyt to prawdopodobny wariant, który nie jest problemem sam w sobie. Według jego wyjaśnień rząd założył projekt zrównoważony, by zachęcić wszystkie resorty i instytucje publiczne do szukania oszczędności.

Polska niżej w rankingu „Doing Business”

Zaktualizowano ranking Banku Światowego „Doing Business”, obrazujący przyjazność dla biznesu w 190 krajach. Polska zanotowała w obecnym zestawieniu już trzeci spadek z rzędu, tym samym uzyskując słabszy wynik niż w pięciu ostatnich edycjach badania.

Nasz kraj uzyskał łączny wynik 76,5 punktów, co dało mu 40. miejsce w rankingu razem z Portugalią, Rwandą i Słowenią oraz przed Czechami i Holandią. W szczegółowym omówieniu do badania Bank Światowy zwrócił uwagę na uproszczenie przez Polskę przepisów związanych z uzyskaniem przyłącza do sieci energetycznej, ale również na wydłużenie czasu rejestrowania nieruchomości. Polska najgorzej wypadła w obszarze nowego biznesu i rejestracji nieruchomości. Zdecydowanie najlepiej nasz kraj prezentuje się w obszarze handlu zagranicznego (w tej kategorii uplasował się na pierwszym miejscu), uzyskiwania kredytu i rozwiązywania kwestii niewypłacalności.

zobacz także:  Podatek węglowodorowy, Ustawa o OFE... - przegląd 23 lipiec 2019

Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu została Nowa Zelandia. Za nią uplasowały się Singapur i Hongkong. Spośród państw Unii Europejskiej najwyżej znalazła się Dania (4. miejsce). Według zestawienia najgorsze warunki do prowadzenia biznesu panują obecnie w Somalii, Erytrei i Wenezueli.

Zmiana czasu a klienci banków

W nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że będziemy mogli pospać dłużej. Dla niektórych to z pewnością dobra wiadomość. Klienci banków muszą być jednak przygotowani, że, jak zwykle przy takich okazjach, mogą mieć utrudniony dostęp do usług bankowych. To dlatego, że wiele banków planuje na ten czas prace techniczne. Wśród tych placówek znajduje się Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy i Santander Bank Polska.

Bloober Team z dofinansowaniem

Bloober Team, polski producent gier komputerowych z siedzibą w Krakowie, podpisał z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości umowę na dofinansowanie projektu dotyczącego opracowania innowacyjnej technologii do tworzenia gier fabularnych z gatunku horror/thriller. To w tym gatunku właśnie krakowski producent odnosi sukcesy, tworząc gry takie jak najnowsza „Blair Witch”. Wartość nowego projektu to 38,1 mln zł, natomiast dofinansowanie ma wynieść 20,2 mln zł.

zobacz także:  Czy dziecko może mieć konto w banku? Jak założyć konto dla dziecka?

Dodaj Twój komentarz