Jeżeli bardzo zależy nam na czasie i chcemy by przekazane pieniądze dotarły do odbiory w jak najkrótszym czasie, zazwyczaj decydujemy się na wykonanie przelewu ekspresowego. Jak szybko idzie taki przelew? Czy zawsze jest on natychmiastowy?
- Jak wykonać przelew ekspresowy?
- Expres ELIXIR – jak działa?
- Blue Cash – co to jest?
- SORBNET2 – kiedy warto?
- Czy przelewy natychmiastowe zawsze są natychmiastowe?
Jak wykonać przelew ekspresowy?
Robiąc przelewy najczęściej wykorzystujemy do tego celu standardowy przelew ELIXIR, który działa na zasadzie otwarcia sesji wychodzących i przechodzących. Gotówka w tym systemie w najlepszym razie na koncie odbiorcy pojawi się następnego dnia, w najgorszym, w ciągu 2 – 3 dni. Oczywiście najłatwiej mają osoby, które dokonują przelewów w obrębie jednego banku – tutaj przekaz gotówki może nastąpić już w ciągu kilku godzin.
Jeżeli jednak nie chcemy ryzykować, wówczas banki oferują nam kilka możliwości przelewów natychmiastowych. Zalicza się do nich Expres ELIXIR, Blue Cash oraz SORBNET2. Czym się wyróżniają i kiedy można je wykonać?
Expres ELIXIR – jak działa?
Expres ELIXIR to alternatywa dla standardowego przelewu, która dostępna jest w większości najpopularniejszych banków. Pozwala on na dokonanie przelewu już w ciągu kilkunastu sekund od momentu przekazania zlecenia. Za system ten odpowiada Krajowa Izba Rozliczeń i pomija ona całkowicie sesje wchodzące i wychodzące. Jakie są ograniczenia? Za pomocą Expres ELIXIR można dokonywać przelewów tylko w walucie polskiej i tylko do kwoty 100 tys. zł (w zależności od banku, limity są inne). Dodatkowo zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą być członkami systemu Expres ELIXIR. Przelew ten kosztuje też więcej od standardowego, a cenniki ustalają banki.
Blue Cash – co to jest?
System przelewów Blue Cash to kolejny sposób na natychmiastowy przekaz pieniędzy. Oferuje ją firma Blue Media S. A. i posiada pełną zgodę NBP do takiej działalności. Tak jak w przypadku Expres ELIXIR, Blue Cash działa niezależnie od ustalonych sesji, a przelew następuje w ciągu kilkunastu minut od momentu przekazania zlecenia. Firma posiada konta w kilkunastu bankach i na tej podstawie jest pośrednikiem pomiędzy nimi. I tutaj konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, która zazwyczaj nie przekracza kilku złotych. Ma to także swoje ograniczenia jeżeli chodzi o wysokość gotówki, jaką w ten sposób można przekazać. Trzeba też pamiętać, że Blue Cash nie jest dostępny w każdym banku.
SORBNET2 – kiedy warto?
To ostatnia propozycja szybkiego przelewu, która jednak już na wstępie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim SORBNET2 został stworzony do natychmiastowych przelewów wysokokwotowych, czyli takich powyżej 100 tys. zł, a w przypadku tych powyżej 1 mln, SORBNET2 jest wręcz obowiązkowy. Cena za przelew uzależniona jest z kolei od tego jak wysoki będzie przelew. Samo dostarczenie zlecenia nie trwa dłużej niż kilka minut, jako że działa on w sposób ciągły, ale najpóźniej może on dotrzeć do odbiorcy dnia następnego (np. jeżeli przelew nastąpi późno w nocy). Za jego pomocą można wykonywać wyłącznie przelewy w walucie polskiej.
Czy przelewy natychmiastowe zawsze są natychmiastowe?
W większości przypadków tak – przelewy natychmiastowe dają możliwość przekazania środków pieniężnych już w ciągu kilku minut, maksymalnie w ciągu jednego dnia. Zdarza się jednak, że trzeba trochę poczekać, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że banki działają jedynie w dni powszednie. Jeżeli dokonamy więc przelew w dzień wolny, zostanie on zrealizowany dopiero w najbliższy dzień roboczy. Oczywiście wiele będzie zależało od tego, jak księgują banki i w jakim trybie pracują.