poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Prywatny detektyw ile kosztuje? Ceny usług detektywistycznych

Detektyw

Usługi prywatnych detektywów ostatnimi laty stały się bardzo popularne, a biura detektywistyczne zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Rzecz jasna oferują one usługi w rożnym zakresie i z różną skutecznością, a przede wszystkim na podstawie zróżnicowanych cenników. Ile właściwie będzie kosztowało wynajęcie takiego prywatnego detektywa?

Skąd popularność prywatnych detektywów w Polsce?

Prywatni detektywi zwykle kojarzą się nam z amerykańskimi filmami, gdzie dokonywali oni niesamowitych rzeczy tam, gdzie nie dawała rady policja. Wiąże się więc to z wielką tajemnicą do rozwiązania. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu w naszym kraju niewiele się o nich mówiło, a i niewielu było takich, którzy prowadzili podobną działalność. Z pewnością wielki boom powstał po tym, jak popularnością zaczął cieszyć się detektyw Rutkowski, potem poszło już z górki. Obecnie według danych w Polsce jest ponad 1500 detektywów na licencji, a zainteresowanie podobnymi usługami wciąż rośnie, choć mało kto przyznaje się do korzystania z nich.

zobacz także:  Oskarżony burmistrz, Google ukarane... - przegląd 20 marzec 2019

Jakie usługi oferują prywatni detektywi?

Usługi oferowane przez detektywów są dosyć szerokie, choć wszystkie będzie zależało od indywidualnego podejścia danego detektywa czy agencji detektywistycznej. Najczęściej wymienia się śledzenie czy pilnowanie żon/mężów podejrzanych o zdradę, ale zlecenia bywają różnorodne. Często pojawiają się sprawy związane z ucieczką z domu czy zaginięciem. Niejednokrotnie rodzice chcą sprawdzić swoje dzieci, a konkretnie to, czy nie wpadli oni w złe towarzystwo, nie biorą narkotyków lub nie są zamieszane w sytuacje o znamionach przestępczych. Pojawiają się też rzecz jasna inne sprawy związane z kodeksem karnym czy prawem gospodarczym. Poza tym, może się zajmować takimi zdarzeniami jak kradzież przedmiotów dużej wartości lub ustalaniem tożsamości osób popełniających przestępstwa za pomocą internetu.

Ile kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa?

Cena usług detektywistycznych z pewnością będzie uzależniona od kilku czynników. Niewątpliwie wpływ na to będzie miał rodzaj sprawy, jej kaliber czy skomplikowanie. Poza tym trzeba się liczyć z renomą danego detektywa czy agencji detektywistycznej – im lepsza, tym wyższe ceny. Miasto, a konkretnie jego wielkość także będzie miało wpływ. Najczęściej jednak cenniki są ustalane na podstawie stawek godzinowych i mogą one wynieść od ok 100 zł do nawet 2000 zł za godzinę pracy. Jednak w trudnych przypadkach, na przykład przy poszukiwaniu osób porwanych, gdzie trzeba nie tylko zdobyć trop, ale i podjąć negocjacje, może nas to kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Pierwsze konsultacje bywają także często bezpłatne.

zobacz także:  Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów - ile kosztuje detektyw?

Czy opłaca się korzystanie z usług prywatnego detektywa?

Z pewnością jest to kwestia mocno dyskusyjna, jednakże wiele osób będących w desperacji i nie mogących liczyć na pomoc policji czy innych służb porządkowych, decydują się na detektywów jako ostatnią deskę ratunku. Kobiety czy mężczyźni chcących udowodnić zdradę partnera/partnerki także wolą to zrobić przez kogoś, by mieć pewność. Dodatkowo detektywi działają zgodnie z prawem i na podstawie przepisów, gdy podobne czynności wykonywane przez osoby nieuprawnione mogą skończyć w najlepszym wypadku zerowymi efektami, w najgorszym, poważnymi konsekwencjami prawnymi czy nawet zdrowotnymi i życiowymi.

Jak wybrać agencję detektywistyczną?

Detektywów i agencji detektywistycznych na rynku nie brakuje, a konkurencja jest naprawdę spora. To sprawia, że namnożyło się także wielu oszustów i osób bez licencji, którzy postanowili zostać samozwańczymi detektywami. Zanim więc wybierzemy agencję, dobrze jest sprawdzić czy posiada ona odpowiednie pozwolenia (wpis do ewidencji działalności regulowanej prowadzonej przez MSWiA) i licencje. Ważne są także opinie klientów, a także to czy dany detektyw jest członkiem oficjalnego stowarzyszenia zrzeszającego detektywów. Będąc detektywem posiada się także obowiązek ubezpieczenia OC, jako że praca ta związana jest z ryzykiem. Decydując się na agencję, istotna jest również forma zawieranej umowy, która powinna zostać spisana na papierze razem ze wszystkimi warunkami pracy.

zobacz także:  Jak długo idzie przelew? Sesje wychodzące, przychodzące przelewów, co to jest?

komentarze 2

  1. feller pisze:

    Ja polecam wynajmowac detektywa z zaufanych źródeł – bardzo dobre kontakty ma np. sklep spy shop, u nich na stronie mozna wynajac detektywa z wrocławia – korzystalem i naprawde polecam

  2. blackcurrant pisze:

    Ciekawe, że ludzie korzystają z takich usług. Widocznie zdrada jest w cenie 😉 sporo też teraz samemu można nagrać, podsłuchać itp. Akcesoriów do tego nie brakuje.

Dodaj Twój komentarz