czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Pożyczka od rodziny a PCC – kiedy nie trzeba płacić podatku?

dokumenty i mysz komputerowa

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, których podmiot nie jest objęty podatkiem VAT. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów sprzedaży, pożyczki, darowizny, czy ustanowienia hipoteki. Są jednak sytuacje, w którym opłaty tej nie trzeba wnosić, konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Jeśli zastanawiasz się, czy musisz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pożyczki w rodzinie

Bardzo często zdarza się, że pożyczamy pieniądze od przyjaciół lub rodziny. Tego typu pożyczki są zwykle nieoprocentowane, a pożyczkodawcy bardziej wyrozumiali w kwestii problemów z szybkim zwrotem pieniędzy. Jest to więc alternatywa dla pożyczek gotówkowych. Wiele osób zastanawia się jednak, czy fakt udzielenia takiej pożyczki, bądź jej otrzymania należy gdzieś zgłaszać lub też odprowadzać od niej podatek. Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na osobie biorącej pożyczkę.

Aby ustalić, czy w danym przypadku konieczne jest zgłoszenie faktu zaciągnięcia pożyczki i uregulowania zobowiązania podatkowego należy zapoznać się z zasadami, według których rodzina i znajomi podzieleni są na grupy podatkowe. Grupy są trzy, jednak tylko jedna z nich może zostać zwolniona z podatku.

zobacz także:  Dow Jones i inne indeksy giełdowe

Grupy podatkowe a obowiązek płacenia PCC

Jak już wspomnieliśmy, grupy podatkowe są trzy, ale tylko pierwsza może być zwolniona z odprowadzania podatku w sytuacji udzielenia pożyczki. Do tej grupy należą: małżonek/małżonka, zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć oraz synowa. Zasadniczo osoby te zwolnione są z opodatkowania do kwoty 9637 zł, jednak w przypadku części z nich (wyłączając teściów, zięcia i synową) nawet w przypadku jej przekroczenia nie ma konieczności płacenia PCC.

Co istotne, aby skorzystać ze zwolnienia z PCC należy złożyć specjalny wniosek w terminie 14 dni od daty otrzymania pożyczki. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający otrzymanie pożyczki, czyli np. wydruk z konta bankowego. Aby ułatwić sporządzenie wniosku, przygotowany został specjalny formularz PCC-3, który wystarczy wypełnić. W przypadku, gdy kwota pożyczki nie przekracza 9637 zł nie musimy nic robić, aby być zwolnionym z podatku.

Inne rodzaje pożyczek nieobarczonych PCC

Oprócz pożyczek od najbliższej rodziny jest też też kilka innych sytuacji, w których nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Są to pożyczki w sprawach takich jak np.:

  • sprawy alimentacyjne, opieki, kurateli i przysposobienia;
  • sprawy zatrudnienie, wynagrodzeń za pracę oraz świadczeń socjalnych,
  • sprawy podlegające przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych.
zobacz także:  Ile kosztuje rozwód? Jakie opłaty przy sprawie rozwodowej?

W przypadkach, gdy nie ma możliwości zwolnienie z PCC, jego wysokość wynosi 2% podstawy opodatkowania, którą jest kwota lub wartość udzielonej pożyczki. W niektórych przypadkach PCC może wynosić nawet 20%. Będzie tak, gdy nie opłacimy obowiązkowej stawki 2%.

1 komentarz

  1. żona_własnego_męża pisze:

    Nie trzeba płacić podatku w pierwszej linii, ale i tak trzeba zgłosić pożyczkę. Jak dla mnie to krótka droga do tego, by jednak zwrócić na siebie uwagę i skłonić US do sprawdzenia, jak to wszystko wygląda na kontach zainteresowanych.

Dodaj Twój komentarz