Jednym z często pojawiających się problemów, jest ten związany z brakiem opłat za alimenty. Jest to zjawisko nagminne i pomimo licznych zmian i nowelizacji prawa, ciężko jest o wyegzekwowanie długu od dłużnika alimentacyjnego. Znaczna część z nich świadomie uchyla się od płacenia, ale są i tacy, którzy z określonych powodów nie są w stanie spłacać alimentów i nie czują się z tym dobrze. Czy w takim przypadku wzięcie pożyczki na spłatę alimentów jest dobrym pomysłem?
- Jak wygląda zadłużenie alimentacyjne w Polsce?
- Na co można wziąć pożyczkę gotówkową?
- Jaka pożyczka na spłatę alimentów?
- Co wziąć pod uwagę przy wyborze pożyczki na alimenty?
Jak wygląda zadłużenie alimentacyjne w Polsce?
Niestety w Polsce niepłacenie alimentów jest prawdziwą plagą, z którą od lat starają walczyć ustawodawcy, wprowadzając coraz to nowsze nowelizacje, mające na celu nakładanie wysokich kar dla osób, uchylających się od płacenia na dzieci. Według danych KRD w naszym kraju jest blisko 200 tys. dłużników alimentacyjnych, a z każdym miesiącem wysokość zadłużenia rośnie. Na karę pozbawienia wolności do 2 lat, narażają się osoby, które zalegają z zapłatą co najmniej za trzy miesiące. Jedynym sposobem na uniknięcie więzienia jest uregulowanie wszystkich zaległości. Niestety ściągalność długów w Polsce jest bardzo niska, a mało kogo stać na to, by spłacić zadłużenie z kilku czy kilkunastu miesięcy. W tym przypadku pomocne może być zaciągnięcie pożyczki.
Na co można wziąć pożyczkę gotówkową?
Pożyczka gotówkowa to oferta finansowa, która z założenia jest łatwiejsza do wzięcia, niż kredyt gotówkowy. Można ją otrzymać zarówno w banku, jak i licznych firmach pozabankowych, których oferty są bardzo zróżnicowane. Największą zaletą pożyczek gotówkowych jest niższy próg weryfikacyjny, a także stosunkowo krótki czas oczekiwania na decyzję. Poza tym, w przypadku pożyczki nie ma potrzeby określania, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze i nie trzeba się z tego tłumaczyć nikomu. To znacznie ułatwia sprawę i może zadecydować o tym, by za pomocą pożyczki spłacić zaległe zobowiązania, w tym te związane z alimentami.
Jaka pożyczka na spłatę alimentów?
Z racji tego, że brak spłaty alimentów zaliczany jest jako zadłużenie, obciąża ono naszą zdolność kredytową. Co za tym idzie, chcąc wziąć pożyczkę na spłatę alimentów, nie uzyska się jej w banku, gdzie takie informacje są bardzo skrupulatnie sprawdzane. Z tego też powodu powinno się szukać innych ofert, związanych z firmami pozabankowymi i w tym przypadku możliwości mamy stosunkowo wiele. Najlepiej jest zdecydować się na oferty pożyczkowe bez BIK i KRD, co można znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. A nawet jeżeli firmy pożyczkowe sprawdzają dane kredytowe klientów, w przeciwieństwie do banków podchodzą do tego bardziej liberalnie i są bardziej wyrozumiałe.
W tym wypadku mamy do wyboru kilka możliwości: pożyczki chwilówki, pożyczki na raty, a także pożyczki dla bezrobotnych i na dowód. Dużym ułatwieniem są także pożyczki online, które pozwalają na załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu i przy minimalnej weryfikacji danych.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze pożyczki na alimenty?
Niezależnie od celu, na który chcemy wziąć pożyczkę, decyzji o złożeniu wniosku nie powinniśmy podejmować zbyt pochopnie. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną oraz zdolność finansową, która pozwoli nam na zweryfikowanie naszych możliwości oraz uniknięcie wpadnięcia w większe długi. Trzeba pamiętać, że pożyczka to zobowiązanie finansowe, które wymaga spłaty w określonym terminie lub terminach, jeżeli jeżeli jest to pożyczka na raty. Należy więc dokładnie wszystko przemyśleć, aby chęć spłacenia zadłużenia alimentacyjnego nie okazała naszym gwoździem do trumny.
Teraz pożyczki można wziąć na wszystko, nawet na długi, w tym alimenty. A potem się dziwimy czemu tylu Polaków jest zadłużonych.