czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Pożar wieżowca, Hulajnogi elektryczne… – przegląd 7 czerwiec 2019

strażacy w akcji

W Polsce doszło do powstania szkód w wyniku działania żywiołów – w Warszawie niszczycielską siłą był ogień, natomiast w Gorzowie Wielkopolskim woda. Sytuacja w obu przypadkach została już opanowana. Tymczasem wprowadzone zostaną nowe przepisy, z którymi muszą zapoznać się ci, którzy jeżdżą na hulajnodze.

Pożar The Warsaw Hub

W godzinach wieczornych doszło do obejmującego kilka pięter pożaru na budowie jednego z wieżowców, które wchodzą w skład kompleksu The Warsaw Hub, powstającego w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Na kompleks składa się 86-metrowy budynek hotelowy oraz dwa 130-metrowe biurowce połączone wspólną 5-kondygnacyjną podstawą i 6-poziomowym podziemnym parkingiem.

Przyczyny pożaru nie zostały dotąd jednoznacznie ustalone. Rzecznik firmy Ghelamco, do której należy ta inwestycja, poinformował, że na najwyższych piętrach wieżowca spaliła się zewnętrzna osłona zabezpieczająca pracowników przed wiatrem. Spłonęły zewnętrzne elementy rusztowania. Przygotowanie ekspertyzy w sprawie pożaru może potrwać 2-3 tygodnie. Wstępne ustalenia straży pożarnej wskazują, że doszło do zapalenia drewnianych elementów, które były wykorzystywane przy budowie kolejnych pięter.

zobacz także:  Ile kosztuje skok ze spadochronem? Czy każdy może wykonać skok ze spadochronem?

Podtopienia w Gorzowie Wielkopolskim

Rzecznik gorzowskiego magistratu podał do wiadomości, że podczas burzy z ulewnym deszczem w Gorzowie Wielkopolskim doszło do podtopień. W ich wyniku ucierpiało około 40 budynków, w tym archiwum magistratu, przedszkole i dwie szkoły. Zalane zostały piwnice. Tam, gdzie sytuacja była najbardziej dramatyczna, strażacy musieli wypompować wodę.

Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy

Znowelizowane prawo o ruchu drogowym ureguluje kwestię hulajnóg elektrycznych. Nowe przepisy wprowadzą pojęcie urządzenia transportu osobistego. To miano przysługiwać będzie każdemu urządzeniu przeznaczonemu do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na nim, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości maksymalnej 1,25 m i masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażonemu w elektryczny napęd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.

Urządzenia transportu osobistego mają być traktowane jak pojazdy, a ich użytkownikom przysługiwać będą podobne prawa jak rowerzystom. Co z tych regulacji prawnych wyniknie w praktyce? Otóż użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą musieli poruszać się nimi po drogach dla rowerów, przejazdach dla rowerzystów, pasach ruchu dla rowerów oraz jezdniach dopuszczających prędkość nie większą niż 30 km/h.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych październik 2019

Do skorzystania z drogi lub chodnika dla pieszych będą użytkowników hulajnóg elektrycznych uprawniać wyjątkowe okoliczności, na przykład sytuacje, w których wzdłuż drogi z dopuszczalną prędkością przekraczającą 30 km/h będzie brakować wyasfaltowanej drogi dla rowerów. Poruszając się chodnikiem, użytkownik hulajnogi będzie zobowiązany do powolnej jazdy i ustępowania miejsca pieszym.

Nowe przepisy wprowadzają też ograniczenie wiekowe od 10 lat, by poruszać się hulajnogą elektryczną, a dla osób niepełnoletnich dodatkowo wymóg posiadania karty rowerowej.

Dodaj Twój komentarz