Wybuchł pożar w katedrze Notre Dame, będącej nie tylko najsłynniejszym francuskim kościołem, lecz jedną z najbardziej znanych europejskich świątyń i jedynym w swoim rodzaju zabytkiem.
- Pożar Notre Dame
- Skargi na strajk nauczycieli
- Nauczyciele chcą spotkania okrągłego stołu
- Nowy most w Stalowej Woli
Pożar Notre Dame
W paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł pożar. Udało się go opanować dopiero około godziny 3.00. Zawaliła się iglica, jednak zagrożenie zostało już zażegnane. Główna konstrukcja kościoła została uratowana i zabezpieczona, ocalały też dwie wieże i fasada czołowa. Udało się również ocalić najcenniejsze relikwie.
Przesłuchanie robotników, prowadzących prace na dachu katedry przy remoncie iglicy, wskazuje na to, że został tam zaprószony ogień. Dostęp do katedry wciąż jest blokowany przez policję i straż pożarną.
Według przedstawicieli paryskiej straży zniszczenia katedry są mniejsze niż wcześniej się wydawało. Sklepienie główne zawaliło się w miejscu, w którym spadła iglica, ołtarz jednak pozostał nienaruszony. Konstrukcja katedry musi być jeszcze gruntownie sprawdzona, by ocenić, czy kościołowi nie grozi zawalenie.
Skargi na strajk nauczycieli
Do kuratoriów oświaty napływają skargi od rodziców związane ze strajkiem nauczycieli. Rodzice skarżą się na brak możliwości zapewnienia opieki dzieciom i obawiają się o realizację w szkołach programu nauczania. Najbardziej niepokoi ich niepewność i brak informacji. Do niektórych kuratoriów napłynęły pojedyncze skargi, do innych nawet po kilkanaście dziennie.
Nauczyciele chcą spotkania okrągłego stołu
Strajkujący nauczyciele z ponad 100 szkół wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o organizację spotkania okrągłego stołu jeszcze przed Wielkanocą. Zdaniem sygnatariuszy dokumentu spotkanie takie powinno odbyć się w szerszym gronie, w skład którego wchodziliby przedstawiciele nauczycieli, uczniów, rodziców, samorządów i związków zawodowych.
Nauczyciele zapewnili, że jak najszybciej chcą wrócić do swoich obowiązków i nie chcieliby kontynuować strajku w czasie egzaminu.
Nowy most w Stalowej Woli
W Stalowej Woli zostanie wybudowany nowy most na Sanie. Przedsięwzięcie to zostało zapowiedziane na konferencji prasowej przez ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Projekt przechodzi obecnie ocenę w ministerstwie inwestycji i rozwoju.
Szacowany koszt ma wynieść 360 mln zł. Minister inwestycji i rozwoju zwrócił uwagę, że takich kosztów nie byłby w stanie udźwignąć jeden samorząd. Z tej przyczyny inwestycja ta ma zostać zrealizowana do 2025 roku w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Program ten uruchomiony został na początku sierpnia 2018 roku. Rząd przeznaczy 2,3 mld zł na jego realizację. Kwota ta ma wystarczyć na budowę nawet kilkudziesięciu przepraw mostowych o zróżnicowanej wielkości.
Pan premier z uśmiechem na ustach zapowiedział spotkanie po świętach, więc nici z tych marzeń. Czym są podwyżki dla nauczycieli, skoro miliony trzeba przeznaczyć na nagrody dla urzędników w ministerstwach 😉 dojna zmiana…