piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Obligacje skarbowe – jak kupować, ile można zarobić?

obligacje-skarbowe-ile-zarobisz

Wielu z nas szuka idealnego sposobu na oszczędzanie pieniędzy. Korzystamy z lokat, kont oszczędnościowych, a także obligacji skarbowych… Te ostatnie to chyba najbezpieczniejsza i najprostsza forma oszczędzania, która w ostatnim czasie zyskała dużą popularność. Dlaczego? I czy rzeczywiście warto kupować obligacje?

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje to dłużne papiery wartościowe, sprzedawane przez Ministra Finansów reprezentującego Skarb Państwa. Ich konstrukcja jest podobna do lokaty, z tą różnicą, że pieniądze zamiast bankowi, pożyczamy państwu i zarabiamy na odsetkach. A ile warta jest obligacja? Każda obligacja skarbowa jest warta 100 zł lub wielokrotność tej sumy. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają zarówno krótko-, średnio-, jak i długookresowych form oszczędzania.

Rodzaje obligacji skarbowych

Obligacje, ze względu na rodzaj naliczania odsetek, można podzielić na te o stałym lub zmiennym oprocentowaniu oraz na obligacje indeksowane. Jak można się domyśleć, wartość tych pierwszych nie zmienia się do terminu wykupu. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu, to takie, w których wartość może się wahać i jest uzależniona od warunków rynkowych. Natomiast w indeksowanych poziom odsetek zależy od poziomu inflacji.

zobacz także:  Bezpieczne wakacje w Chorwacji: jakie koszty, czego unikać, co trzeba widzieć o chorwackim prawie?

Jak i gdzie kupować obligacje skarbowe?

Istnieje kilka sposobów zakupu obligacji skarbowych. Możemy dokonać tego w oddziałach PKO Banku Polskiego, przez internet lub przez telefon. W pierwszym przypadku musimy stawić się w Punkcie Sprzedaży Obligacji (który znajduje się w każdej placówce PKO Banku Polskiego). Co ważne możemy skorzystać z tego sposobu zakupu obligacji nawet wtedy, gdy nie posiadamy konta osobistego w tym banku! Jednak dużo prostszym i szybszym sposobem jest zakup internetowy lub przez telefon. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej zakupu obligacji skarbowych.

kupowanie-obligacji-skarbowych-przez-internet

Zarobek na obligacjach

To, ile zarobimy, zależy od tego na jakie obligacje się zdecydujemy. Ostatnio największą popularnością cieszą się obligacje skarbowe dwuletnie ze stałym oprocentowaniem. Dobrym wyborem są również obligacje indeksowane, a jeśli chcemy zabezpieczyć pieniądze na przyszłość naszych dzieci – rodzinne obligacje skarbowe.

Poza tym inwestowanie w obligacje się opłaci, jeśli zainwestujemy w nie co najmniej kilka tysięcy złotych i nie przeszkadza nam, że na zyski będziemy czekać nawet kilka lat. Jeśli zdecydujemy się inwestować w te papiery przez krótki okres, to oprocentowanie będzie porównywalne do lokat bankowych. Dużo wyższe okaże się w przypadku obligacji na kilka lub kilkanaście lat.

zobacz także:  Wprost - polski tygodnik, który zasłynął aferą podsłuchową, co warto wiedzieć o Wprost?

Czy obligacje skarbowe są bezpieczne?

Obligacje skarbowe to chyba najbezpieczniejsza forma oszczędzania, ponieważ emitentem jest Skarb Państwa. Oznacza to, że jedyną sytuacją, która doprowadziłaby do utraty oszczędności, jest upadek państwa. Co wydaje się wręcz nieprawdopodobne…

Dodaj Twój komentarz