sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Polska coraz bliżej zniesienia wiz do USA, pomoc suszowa dla rolników… – przegląd 13 sierpnia 2019

Rolnik na polu

13 sierpnia 2019 roku nie obfitował w spektakularne wydarzenia. Tego dnia prezydent Andrzej Duda przybliżył Polskę o krok do zniesienia wiz do USA, pojawił się wykaz lotów byłej premier Beaty Szydło, a kursy niektórych walut wzrosły. Co trzeba wiedzieć o tych wydarzeniach?

Andrzej Duda podpisuje ustawę o ratyfikacji umowy z USA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z USA. Chodzi o wzmocnienie współpracy odnośnie zapobiegania i zwalczania przestępczości. Dla Polski jest to jeden z warunków, które trzeba spełnić, aby włączyć nasz kraj do programu ruchu bezwizowego USA. Celem tej umowy jest wymiana informacji i doświadczeń między służbami Stanów Zjednoczonych i Polski.

Pomoc suszowa dla rolników

Bieżący rok był wyjątkowo trudny dla rolników, co widzą konsumenci w sklepach. Ceny niektórych warzyw i owoców są drastycznie wysokie, a wpływ na to ma niestety susza i wysokie temperatury, które odnotowywane były już w czerwcu. Minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o uruchomienie pomocy klęskowej dla Polski. Szacuje się, że straty z powodu suszy wynoszą około 1 mld złotych. Nie pomogą w tym nawet zapowiedzi o deszczowych dniach w najbliższym czasie, ponieważ i tak opadów tych będzie zbyt mało w porównaniu do obecnego stanu gleby.

zobacz także:  Pożyczki pozabankowe, na które warto zwrócić uwagę

Opublikowano wykaz lotów Beaty Szydło

13.08.2019 roku opublikowano wykaz lotów Beaty Szydło, które były realizowane w latach 2015 – 2017. Było ich 164, a 73 odbyły się na pokładzie wojskowego samolotu CASA. Wykaz został opublikowany po głośnej aferze z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, który zasłynął korzystaniem z przywilejów razem z rodziną i zaproszonymi osobami. Ostatecznie musiał on złożyć dymisję, a nowym marszałkiem została Elżbieta Witek z PiS.

Rosną kursy walut

W ostatnich dniach można zaobserwować wzrost kursów walut. Szczególnie widać to na przykładzie franka szwajcarskiego oraz euro. Kurs franka wynosi obecnie ponad 4 zł, co może być problemem dla osób zadłużonych w tej walucie, chociaż jest ich już coraz mniej. Drogie jest także euro, kurs jest najmocniejszy od pół roku. Wynosi on ok. 4,33 zł. Wśród przyczyn umacniającej się waluty wymienia się argentyński jednodniowy krach finansowy oraz zaostrzającą się sytuację w Hongkongu.

RODO na wczasach

RODO obowiązuje nie tylko w firmach czy instytucjach państwowych. Okazuje się, że do czynienia mają z nim także właściciele atrakcji turystycznych. Chodzi głównie o wypożyczalnie sprzętów takich jak kajaki, rowery czy łódki. Kiedyś w zamian za wypożyczenie trzeba było zostawić swój dowód osobisty na czas korzystania ze sprzętu, oczywiście poza pieniędzmi. Okazuje się, że teraz żaden właściciel takich wypożyczalni nie ma prawa żądać od nas zostawienia dowodu tożsamości w zastaw za wynajęty rower czy kajak. Chodzi głównie o nasze bezpieczeństwo. Dokumenty te mogą zostać skopiowane i użyte np. w celu wzięcia pożyczki na kogoś. W ten sposób sprzedawane są też dane osobowe.

zobacz także:  Ustawa antylichwiarska, Stan wyjątkowy... - przegląd 14 lutego 2019

Dodaj Twój komentarz