sobota, 12 października 2024
HotMoney

Palety z tworzyw sztucznych a palety drewniane – porównanie kosztów

palety plastikowe

Transport towarów wymaga ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Z uwagi wysokie wymogi sanitarne, oszczędność czasu, kosztów oraz dbałość o środowisko naturalne branża handlowa stawia na palety z tworzyw sztucznych, które stopniowo wypierają palety drewniane. Dlaczego warto inwestować w palety z tworzywa i jak kształtują się ich koszty w odniesieniu do palet z drewna?

Jakie są różnice pomiędzy paletami z tworzyw sztucznych a paletami drewnianymi?

Palety z tworzyw sztucznych umożliwiły wysoką jakość przewożenia i magazynowania towarów, przede wszystkim w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie obowiązują rygorystyczne wymogi transportu i składowania żywności oraz leków. Sztuczne odpowiedniki palet drewnianych wpłynęły na jakość oraz koszty składowania i przewożenia produktów. Przyczyniły się do zmiany standardów w transporcie i logistyce, ponieważ w porównaniu do palet drewnianych palety z tworzyw sztucznych są trwalsze, lżejsze i bardziej higieniczne (bekuplast.com).

Rodzaj tworzywa, z którego są wykonane palety z plastiku sprawia, że są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż palety drewniane. Waga palet z tworzywa jest mniejsza, są neutralne pod względem masy, ponieważ w warunkach zewnętrznych nie zatrzymują wody. Palety drewniane chłoną wilgoć, w której rozwijają się drobnoustroje, zaletą palet plastikowych jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Gładka powierzchnia redukuje ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów i bakterii.

zobacz także:  Polska awansowała do grona krajów rozwiniętych!

Palety z tworzyw sztucznych a palety drewniane – porównanie kosztów

Koszt palety, zarówno z tworzyw sztucznych jak i drewnianej jest uzależniony od rodzaju, przeznaczenia, producenta. W katalogu palet z tworzyw sztucznych w sprzedaży dostępne są palety przemysłowe, palety higieniczne, palety z tworzywa sztucznego ESD. Wykonane z drewna to palety jednorazowe, z tworzywa wtórnego, palety kontenerowe.

Analizując ceny palet z tworzyw sztucznych i palet drewnianych trzeba wziąć pod uwagę, przede wszystkim koszty ich eksploatacji. Palety plastikowe są droższe w sprzedaży niż palety z drewna, jednak w końcowej kalkulacji o wiele bardziej opłacalne. Ceny palet drewnianych zaczynają się już od 15 zł, najtańsze palety z tworzywa możemy znaleźć za około 50 zł.

Warto zauważyć, że palety drewniane często ulegają zniszczeniu już po roku używania, natomiast palety z tworzywa mają zdecydowania dłuższą „żywotność”, wykonane z wysokiej jakości komponentów i właściwie użytkowane mogą służyć przez wiele lat. Koszt wykorzystania palet plastikowych jest zdecydowanie niższy, nie wymagają konserwacji, można je dezynfekować, w odróżnieniu od palet drewnianych nie potrzebują specjalnej obróbki chemicznej lub termicznej.

Dlaczego warto inwestować w palety z tworzyw sztucznych?

Opisane powyżej aspekty użytkowe to największe atuty palet z tworzywa, jednak warto pamiętać, że niektóre kraje nie dopuszczają do użytku palet drewnianych. Wykorzystując palety z tworzywa przedsiębiorca oszczędza czas i pieniądze. Unika opóźnień spowodowanych odrzuceniem palet drewnianych przez urzędy celne. Nie wolno również zapominać o względach ekologicznych, dostępne są palety z tworzyw sztucznych wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

zobacz także:  Inwestowanie na giełdzie - od czego zacząć?

Dodaj Twój komentarz