wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Oczyszczalnia przydomowa a szambo – co bardziej się opłaca?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Budując dom niejednokrotnie zastanawialiśmy się, które rozwiązanie będzie lepsze – przydomowa oczyszczalnia ścieków, a może jednak szambo? Z pewnością jedna i druga możliwość ma swoje zalety i wady, dlatego warto się z nimi zapoznać, by móc lepiej ocenić, co bardziej się opłaca.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością i właściwie nie ma się czemu tutaj dziwić, bowiem mają one szereg zalet, które są doceniane przez użytkowników. Jest to pojemnik składający się osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego, gdzie zachodzą procesy oczyszczania ścieków z nieczystości. Jest to rozwiązanie przede wszystkim bardziej ekologiczne, ponieważ dostajemy w zamian czystą wodę, którą można ponownie wykorzystać, na przykład przy pracach w ogrodzie, co oczywiście pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach wody. Oczyszczone ścieki można także wypuścić bezpośrednio do gleby oraz rzeki, bez obawy o zanieczyszczenie środowiska.

Dodatkowo jeżeli chodzi o zalety, warto wymienić też zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku szamba, dzięki temu, że usuwanie osadów z pojemnika gnilnego odbywa się mniej więcej raz na dwa lata. Należy też doliczyć preparaty bakteryjne do czyszczenia oczyszczalni, które jednak zamykają się mniej więcej w granicach 50 – 80 zł na rok.

zobacz także:  Ranking kredytów dla firm Październik 2019

Wady przydomowej oczyszczalni ścieków

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków będziemy mieli tutaj do czynienia z paroma aspektami, uznawanymi za wady. Przede wszystkim będą to koszty związane z zakupem i montażem, które przewyższają te związane z szambem. Dla jasności oczyszczalnie przydomowe oraz ich ceny sprawdzisz na www.ekodren.pl, gdzie dodatkowo można zapoznać się także z danymi technicznymi. Trzeba pamiętać, że cena będzie też w znacznej mierze zależała od pojemności oczyszczalni czy tupu zastosowanej technologii.

Kolejną wadą szamba może być także to, że nie wszędzie jest możliwe jego zainstalowania. Teren, na którym budujemy dom, musi spełniać określone warunki gruntowe i być odpowiedniej wielkości, ponieważ minimalny wymóg odległości między zabudowaniem a zbiornikiem oczyszczalni to 15 metrów, a w przypadku ciągu drenów, aż 30 metrów. Warto też pamiętać, że na postawienie oczyszczalni trzeba mieć zgodę budowlaną.

Oczyszczalnie ścieków

Zalety szamba

Najlepszą zaletą szamba jest niewątpliwie cena. Są one zdecydowanie tańsze niż oczyszczalnie ścieków, choć wiele będzie zależało od materiału, z którego są wykonane oraz wielkości. Można je montować praktycznie w każdych warunkach, dzięki czemu ma się też większe możliwości i nie jest się uzależnionym od terenu, na którym stoi działka. Minimalna odległość od budynku wynosi 5 metrów, więc świetnie sprawdza się właśnie na niewielkim terenie. Dodatkowo postawienie szamba nie wymaga specjalnych zezwoleń na budowę i trzeba jedynie na 30 dni przed budową zgłosić ten fakt do wydziału architektury i nic ponadto.

zobacz także:  Kredyt z odroczoną spłatą – na czym polega, wady i zalety odroczenia spłaty kredytu

Wady szamba

Największą wadą szamba z pewnością będzie koszt jego eksploatacji. Choć samo jego postawienie nie jest drogie, według przepisów konieczne jest wywożenie nieczystości co 2 – 4 tygodnie, co przy zsumowaniu wychodzi całkiem dużo względem opłat rocznych. Oczywiście koszty wywozu nieczystości będą uzależnione od danego regionu oraz wielkości zbiornika. Nieczystości nie są utylizowane, tylko gromadzone, co za tym idzie, zawsze istnieje zagrożenie przedostania się ich do gruntu oraz jego skażenia.

Co się bardziej opłaca – oczyszczalnia czy szambo?

Gdyby patrzeć tylko na koszty, w dłuższej perspektywie to przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardziej opłacalna. Choć zakup i montaż jest droższy, to utrzymanie systemu wychodzi taniej, a inwestycja szybko się zwraca. Nie bez znaczenia jest także nastawienie na ekologiczność, a możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody może dodatkowo zmniejszyć koszty jej zużycia. Jeżeli jednak warunki terenowe nam na to nie pozwalają i nie otrzymaliśmy zgody budowlanej, jedyną opcją pozostaje postawienie szamba. Taka inwestycja jest tańsza i prostsza przy montażu, ale eksploatacja zdecydowanie wychodzi drożej.

zobacz także:  Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty, gdzie handluje się kryptowalutami?

Samemu trzeba więc ocenić, która możliwość bardziej jest dla nas opłacalna, bo tylko w ten sposób podejmiemy najlepszą dla nas decyzję.

Dodaj Twój komentarz