czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracyjny Skarbowej – czy walka z fiskusem będzie możliwa?

Podatki

Resort finansów szykuje zmiany dla polskich przedsiębiorców – w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej chce wprowadzić przepis dotyczący postępowania sądowego w przypadku odwoływania się od decyzji celno-skarbowych. Czego będzie to dotyczyć? I co zmiany będą oznaczać dla przedsiębiorców?

Odwoływanie się od decyzji kontroli celno-skrabowych

Jak to wygląda obecnie? W przypadku, gdy przedsiębiorcy są niezadowoleni z wysokości nałożonego podatku w wyniku kontroli celno-skarbowej, mają możliwość odwołania się od tych decyzji. Zanim jednak wystąpią o rozpoczęcie postępowania sądowego, mogą złożyć dwie korekty deklaracji. Co to oznacza?

Po korekcie rozliczenia przedsiębiorca dopłaca należny fiskusowi podatek, dzięki czemu unika sankcji pieniężnych wynikających z jakichkolwiek zaległości. Nie musi też płacić odsetek, a więc jest „na czysto”.

Natomiast jeśli uważa, że podatek ten został zasądzony bezpodstawnie, już z czystym kontem kontem może ponownie złożyć korektę, w której tym razem nie zgadza się z wynikiem kontroli. Ma na to czas aż do momentu przedawnienia się zobowiązania podatkowego.

zobacz także:  Ogrzewanie w domu: podłogowe czy kaloryfery?

Wynikiem tego jest ponowne rozpoczęcie sporu między podatnikiem, a fiskusem, ale już nie o uiszczenie dopłaty, lecz o zwrot nadpłaty. Co więcej, jeśli w sądzie uda mu się wygrać tę sprawę, to nie dość, że odzyska zapłacony podatek, to jeszcze fiskus będzie musiał zapłacić mu od niego procenty (dotyczy to jednak tych spraw, które ciągną się przez co najmniej dwa lata).

Resort finansów chce jednak zmienić ten tok postępowania. Jak to będzie wyglądać po wprowadzeniu nowych przepisów?

Zmiany w KAS

Obecnie trwają dyskusje nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i punktem budzącym największe kontrowersje jest zapis o sposobie odwoływania się od decyzji kontroli celno-skarbowej.

Przedsiębiorcy dalej będą mieli możliwość prowadzenia sporu z fiskusem, może to mieć jednak dla nich poważne konsekwencje. Zacznijmy jednak od tego, że jeśli podatnik złoży pokontrolną korektę i uiści dopłatę, nie będzie mieć późniejszej możliwości występowania na drodze sądowej o jej zwrot.

Natomiast w sytuacji, gdy postanowi wyrazić natychmiastowy sprzeciw wobec nałożonego podatku, nie może składać korekty deklaracji, a co za tym idzie – będzie ryzykować sankcjami karno-skarbowymi oraz odsetkami.

zobacz także:  Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów - ile kosztuje detektyw?

Ma to zniechęcić podatników do toczenia sporów – jeśli będą się one ciągnąć przez lata i ostateczna decyzja będzie niepomyślna dla przedsiębiorców, zostaną zmuszeni do uiszczenia jeszcze większej zapłaty.

Kiedy zmiany w przepisach zostaną wprowadzone?

Spekuluje się, że tych zmian w przepisach można spodziewać się jeszcze w tym roku. Nowe zapisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszeniach ich w Dzienniku Ustaw.

1 komentarz

  1. Leon pisze:

    Słabe to jest. Zaraz się okaże, że nie będzie można w ogóle zaskarżać takich decyzji. Kara za prowadzenie sporów z fiskusem? Słabo…

Dodaj Twój komentarz