piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Nobliści bez podatku, Projekty dla Śląska

tramwaj w Katowicach

Polscy zdobywcy Nagrody Nobla nie będą już musieli płacić za nią podatku. Tymczasem na projekty dla Śląska w najbliższej przyszłości rząd przeznaczył 5 mld zł.

Nobliści bez podatku

Przy okazji składania gratulacji Oldze Tokarczuk z okazji otrzymania przez nią literackiej Nagrody Nobla, minister finansów Jerzy Kwieciński ogłosił decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Wartość tej nagrody, niezależnie od dziedziny, wynosi 9 mln koron, czyli ponad 3 mln 370 tys. zł. Do tej pory pobierany był z tej kwoty podatek – teraz ma się to zmienić.

Uzasadniając tę decyzję, minister stwierdził, że jest to wyjątkowa nagroda, a jej zdobywcy przyczyniają się do promocji Polski na całym świecie. Decyzją ówczesnego ministra finansów z podatku od nagrody zwolniona była również Wisława Szymborska, tym razem jednak prawo miałoby dotyczyć nie tylko jednej konkretnej osoby, lecz wprowadzać regułę na przyszłość.

zobacz także:  Ile kosztuje geodeta, kiedy potrzebny jest geodeta podczas budowy domu?

Projekty dla Śląska za 5 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu podsumowującym dwa lata realizacji „Programu dla Śląska”, które odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Podczas tego wydarzenia podpisano trzy umowy dotyczące inwestycji kolejowych i drogowych.

Pierwsza z nich, o wartości 1,4 mld zł, przewiduje zaprojektowanie i wybudowanie obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka. W drugiej umowie chodzi o unijne dofinansowanie linii kolejowych do Wisły i Cieszyna, a w trzeciej o modernizację linii kolejowej z Goczałkowic-Zdroju przez Czechowice-Dziedzice do Zabrzegu.

Premier poinformował też o tym, że zatwierdzone zostały również inne projekty dla Śląska, łącznie warte 5 mld zł. Mają one poprawić stan środowiska i zwiększyć szanse na przyciągnięcie na Śląsk przedsiębiorców. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na program dla uczelni województwa śląskiego. Rząd chce w ten sposób zwiększyć udział polskiej nauki i myśli technicznej w pomysłach gospodarczych i biznesowych.

Dofinansowanie z KE dla Świnoujścia

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję o dofinansowaniu rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu. Kwota dofinansowania ma wynieść 130 mln euro, a pieniądze te będą pochodzić z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020.

zobacz także:  500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Dzięki temu wsparciu moc regazyfikacyjna terminalu w Świnoujściu ma się zwiększyć z 5 do 7,5 mld m3 rocznie. Spółka Gaz-System planuje w ramach tej rozbudowy zainstalować nowe regazyfikatory, wybudować trzeci zbiornik na LNG o pojemności 180 tys. m3, stworzyć drugie nabrzeże przystosowane do rozładunku i załadunku LNG oraz bunkrowania napędzanych tym paliwem statków, a także wybudować instalację do napełniania cystern kolejowych.

Bankowe zwroty z tytułu prowizji od kredytów

W połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank jest zobowiązany do zwrotu proporcjonalnie obniżonych kosztów kredytu. Rozliczyć musi się między innymi z prowizji, opłaty przygotowawczej i ubezpieczenia. Ten wyrok sprawił, że niektóre banki jeszcze w tym roku będą musiały zawiązać dodatkowe rezerwy. Wartość opłat i prowizji zwracanych klientom przez instytucje finansowe w przypadku przedterminowej spłaty może oscylować w okolicach 1 mld zł.

Dodaj Twój komentarz