Nic nie wskazuje na to, by import używanych samochodów do Polski miał w bliskiej przyszłości zmaleć. Wciąż dla wielu z nas kupno używanego auta to najlepsze wyjście. Jak więc obecnie przedstawia się sytuacja na rynku używanych aut? I jak to wyglądało w przeszłości?
Od kiedy kupujemy używane auta?
Odpowiedź na to pytanie nie powinna raczej nikogo zdziwić – używane samochody kupujemy, od kiedy tylko mamy taką możliwość. Możliwości finansowe typowego Kowalskiego często nie pozwalają mu na zakup nowego pojazdu prosto z salonu. A że większość z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, musimy jakoś radzić sobie z naszymi budżetowymi ograniczeniami. W takiej sytuacji dla wielu kupno używanego samochodu to najlepsze rozwiązanie, a często wręcz jedyne, na które można sobie pozwolić.
Tak więc handel używanymi wozami z zagranicy jest zjawiskiem, jakie możemy obserwować już od dawna, nie od razu jednak przybrało ono taką skalę jak obecnie. W okresie transformacji po 1989 roku Polacy ze zwiększoną intensywnością kupowali samochody, ale przez pewien czas udział samochodów używanych nie dominował nad nowymi autami. Dla przykładu w roku 2003 Polacy kupili osiem razy więcej nowych samochodów niż używanych.
Był to punkt przełomowy. Już od następnego roku procentowy udział pojazdów używanych zaczął drastycznie się zwiększać, aż w końcu w 2008 roku pobiliśmy rekord, sprowadzając z krajów Unii Europejskiej 1,1 mln używanych samochodów. Nie da się ukryć, że tempo zmian było zastraszające. W 2004 roku względnie nowe pojazdy osobowe, to znaczy nie starsze niż pięcioletnie, stanowiły aż 19,4% kupowanych przez Polaków – wystarczył zaledwie rok, by ta liczba zmniejszyła się do 12,7%.
Ile sprowadzamy obecnie używanych aut?
Statystyki importu używanych samochodów czasem trochę wzrosną, kiedy indziej nieco spadną, generalny trend jest jednak taki, że praktycznie z roku na rok są wyższe. W bieżącym roku padł kolejny rekord – w styczniu zarejestrowano 77 557 używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy i jest to największa w naszej historii liczba używanych aut importowanych na początku roku.
W porównaniu do stycznia 2017 jest to wzrost aż o 18,5 %. Kiedy taki pułap zostaje osiągnięty już w pierwszym miesiącu, można się spodziewać, że w ogóle rok 2018 jako całość okaże się rekordowy.
Jakie używane auta kupujemy?
Można na to pytanie odpowiedzieć w różny sposób, zależnie od tego, jakie weźmiemy pod uwagę kryteria. Na przykład warto wiedzieć, w jaki wieku są kupowane przez nas używane samochody. Niestety okazuje się, że nie tylko kupujemy używanych aut coraz więcej, ale też są one coraz starsze. W styczniu bieżącego roku ich średni wiek wynosił już 11 lat i 5 miesięcy.
Wśród importowanych do Polski używanych samochodów nadal dominują te marek niemieckich – to aż 42%. Następnych w kolejności aut francuskich i japońskich jest już znacznie mniej – to odpowiednio 17% i 14%. W zeszłym roku największą popularnością, jeśli chodzi o marki, cieszył się Volkswagen, a w następnej kolejności plasowały się Opel, Audi, Ford i Renault. Jednak, co ciekawe, najpopularniejszym modelem wśród importowanych używanych aut okazało się Audi A4.
Mało kogo stać na samochód z salonu, nic więc dziwnego że rynek aut używanych rośnie w siłę.
Moim zdaniem coraz trudniej jest teraz sprowadzać auta, więc jak już się będą sprzedawać, to pewnie krajowe. Kupno auta z salonu niestety wciąż jest opłacalne tylko dla firm.