czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Na czym polega oraz ile kosztuje badanie DNA?

DNA

Choć badania DNA kojarzą się głównie z ustalaniem ojcostwa, korzyści z ich przeprowadzenia może być o wiele więcej. Dlatego przedstawiamy, kto powinien poddać się testom genetycznym oraz ile to kosztuje.

Na czym polega badanie DNA?

Kwas deoksyrybonukleinowy, bardziej popularny pod nazwą DNA, jest nośnikiem informacji genetycznej. Dane, jakie są w nim zapisane, określają wygląd czy podatność człowieka na różne choroby. Natomiast badania DNA należą do jednych z najbardziej wiarygodnych i obiektywnych, dlatego stosuje się je do ustalania ojcostwa i pokrewieństwa lub profilaktyki wielu chorób.

Co więcej, DNA pokazuje, czy odziedziczyliśmy po przodkach predyspozycje do występowania konkretnych schorzeń, a także jakie jest prawdopodobieństwo, że wadliwy gen zostanie przekazany potomstwu.

Zwykle materiał do testów genetycznych pobierany jest z próbki krwi lub ze śliny. Zostaje on poddawany zaawansowanej analizie, dzięki której możliwe jest odkrycie wielu istotnych informacji. W tym wypadku nie trzeba się też specjalnie przygotowywać do badania, ponieważ materiał genetyczny nie zmienia się pod wpływem trybu życia, diety czy wieku. Co więcej, gdy taki test raz zostanie wykonany, nie musi być już nigdy więcej powtarzany.

zobacz także:  Test DNA - ile kosztuje, kiedy warto go wykonać?

Istnieje możliwość samodzielnego pobrania materiału. Do tego wystarczy zestaw patyczków z wacikami i probówkami. Należy potrzeć wewnętrzną stronę policzka patyczkiem, po czym pozostawić go do wyschnięcia. Po umieszczeniu w probówce można wysłać go do laboratorium.

Badania genetyczne – dla kogo?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których wykonuje się badanie genetyczne, jest chęć ustalenia ojcostwa. Dzięki tym testom można w 100% wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem wynoszącym do 0,999999999 . Przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku spraw sądowych, materiał genetyczny musi zostać pobrany przez skierowaną do tego osobę.

Badaniom tym warto się poddać, jeśli w rodzinie występowały choroby o podłożu genetycznym i istnieje ryzyko, że również możemy na nie zapaść. Jest to szczególnie ważne, gdy sami myślimy o potomstwu i chcemy dowiedzieć się, czy możliwe jest przekazanie mu niekorzystnych genów.

I z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, badanie prenatalne to również rodzaj testu DNA, który pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Warto pamiętać o tym, że niektóre schorzenia można leczyć już w trakcie ciąży albo zaraz po porodzie.

zobacz także:  Pożyczka dla zadłużonych, jakie wymagania? Jakie warunki pożyczki gdy jesteś zadłużony?

Ile kosztuje test DNA?

Koszt testów DNA może wynosić od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych – cena najpełniejszej analizy to nawet 12-14 tys. zł. A od czego zależy jej wysokość? Przede wszystkim od tego, jak szczegółowe ma być badanie, czyli ile genów jest sprawdzanych. Wpływ ma na to również sposób przeprowadzenia testów i techniki, jakie zostaną zastosowane.

Wyróżnia się m.in. badania genetyczne prenatalne, diagnostyczne, prognostyczne, na nosicielstwo czy na ustalenie ojcostwa. Koszt tych ostatnich może wynosić do 600 do 6000 zł.

1 komentarz

  1. Natka pisze:

    Czytałam ostatnio, że te badania genetyczne to jedna wielka ściema. Nie mówię o testach na ojcostwo czy badaniach prenatalnych oczywiście, ale o tych prognostycznych w kierunku zachorowania na jakąś chorobę, najczęściej nowotwór.

Dodaj Twój komentarz