środa, 9 października 2024
HotMoney

LOT – co wiemy o polskich liniach lotniczych?

samolot na niebie

LOT, czyli polskie narodowe linie lotnicze, już od dekad pozwala sprawnie i wygodnie podróżować drogą powietrzną. Co warto wiedzieć o tym przedsiębiorstwie?

Historia LOT-u

Polskie narodowe linie lotnicze należą do najstarszych czynnych na świecie. Utworzone zostały 29 grudnia 1928 roku pod nazwą Linie Lotnicze LOT Sp.z.o.o. z połączenia linii prywatnych, takich jak Aerolot, Aero i Śląskie Towarzystwo Lotnicze.

Lot zaczynał od floty liczącej 21 samolotów pasażerskich – były to Junkersy F 13 i Fokkery F.VIIa/1m. Początkowo obsługiwano 6 tras krajowych i tylko jedną międzynarodową (Katowice-Brno-Wiedeń). Już wkrótce jednak rozpoczęto loty i w innych kierunkach – do Bukaresztu, Aten, Helsinek i Bejrutu.

Po II wojnie światowej trzon floty LOT-u stanowiły samoloty radzieckie, ale pod koniec lat 80-tych przestawiono się na inne, przede wszystkim amerykańskie Boeingi.

Rok 2012 przyniósł kryzys, LOT w związku ze złą sytuacją finansową musiał nawet zwrócić się do Skarbu Państwa o pomoc publiczną. Ale ta sytuacja nie utrzymała się długo – polskie linie lotnicze stosunkowo szybko podźwignęły się z problemów.

zobacz także:  Hossa, Bessa, co to jest?

Warty odnotowania jest fakt, że do dzisiaj LOT nie przeszedł w prywatne ręce – Skarb Państwa wciąż jest właścicielem 99,82% akcji.

Co warto wiedzieć o liniach LOT?

Jeśli chodzi o to, jak dziś prosperuje LOT, to trzeba przyznać, że radzi sobie nieźle. Choć były po drodze trudne chwile i przez pewien czas przyszłość spółki stała pod znakiem zapytania, obecnie przedsiębiorstwo wyszło na prostą i osiąga coraz lepsze wyniki, będąc jedną z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie.

Samoloty tych linii, latając regularnie na ponad 90 trasach, wykonują średnio ponad 350 rejsów dziennie, co przekłada się na liczbę niemal 7 mln pasażerów w skali roku. LOT dysponuje bogatą flotą – to 73 samoloty. Wśród nich znajdują się takie cuda jak Boeing 787 Dreamliner, najwyżej oceniany samolot, jeśli chodzi o komfort podróży. To za pomocą takich maszyn obsługiwane są wymagające połączenia dalekodystansowe.

Flota ta należy w Europie do najmłodszych i najnowocześniejszych, ale nawet najbardziej zaawansowane maszyny niewiele znaczą bez wykwalifikowanego profesjonalnego personelu. LOT obecnie zatrudnia łącznie 620 pilotów i 1100 członków załóg, którzy dbają o jak najwyższą jakość usług.

zobacz także:  Co wiemy o polskiej marce Społem? Społem kiedyś i teraz

Jakimi nagrodami wyróżniono LOT?

Jeśli przedsiębiorstwo potrafi przez tyle lat utrzymać się na rynku, jest to z pewnością godne podziwu i świadczy o zaufaniu pasażerów. Ale nie tylko to jest dowodem na wysoką jakość usług LOT-u, lecz również nagrody, którymi polskie linie lotnicze są regularnie wyróżniane.

W 2015 roku LOT znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych linii lotniczych na świecie w rankingu OAS. Przez 17 lat (1998-2015) utrzymywał też tytuł najlepszej linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, przyznawany przez redakcję magazynu „Business Traveller”. Również amerykański magazyn „Global Traveller” sześciokrotnie uznał LOT za najlepszą linię w Europie Wschodniej.

Natomiast magazyn „Business Travel World” pięć razy uznał LOT za najlepszą linię lotniczą w Europie Środkowej i Wschodniej w klasie biznes. Trzy razy LOT zdobył wyróżnienie w OAG Airline Industry Awards. Wreszcie wspomnieć wypada też o nagrodach Pasażer.com, przyznawanych przez największy opiniotwórczy portal o lotniczej tematyce, zdobywanych przez LOT sześciokrotnie.

komentarze 3

  1. Simona pisze:

    Wiele osób narzeka na LOT, ale ja zawsze jestem zadowolona z ich obsługi. A korzystałam tuż przed samym strajkiem.

  2. Fly pisze:

    A ja nie jestem taka pewna, czy LOT faktycznie ma się tak dobrze biorąc pod uwagę ostatnio wydarzenia, takie jak np. strajki. Średnio to wygląda mam wrażenie, że dużo wysiłku włożono w uciszenie tej sprawy.

  3. the sky is the limit pisze:

    Ja nie jestem przekonana do LOT-u… Z moich doświadczeń wynika, że ich loty wiecznie są opóźnione. No i ciągle strajkują, choć z drugiej strony nie tylko oni. Plus do tego dochodzą wysokie ceny biletów.

Dodaj Twój komentarz