wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Lokalne połączenia autobusowe, Pracownicze plany kapitałowe… – przegląd 7 maj 2019

wnętrze autobusu

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej odbudowy lokalnych połączeń autobusowych oraz projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Co z tego będzie wynikać dla obywateli?

Odbudowa lokalnych połączeń autobusowych

Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ramach tego projektu mają zostać przywrócone zredukowane połączenia autobusowe, zwłaszcza w małych miastach i na wsiach. Ustawa ta została zapowiedziana na lutowej konwencji PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w ramach tak zwanej nowej piątki PiS, czyli pięciu nowych propozycji programowych.

Dofinansowanie z Funduszu ma posłużyć do odtworzenia zlikwidowanych wcześniej połączeń we współpracy z gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi samorządami. Odtworzone zostaną te linie komunikacyjne, które nie funkcjonują od przynajmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy oraz te, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta już po jej wejściu w życie.

Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii o charakterze użyteczności publicznej. Łącznie z Funduszem Dróg Samorządowych, Fundusz ma stanowić filar przywracania transportu lokalnego.

zobacz także:  Jak wziąć kredyt przez internet? Na co uważać podczas zaciągania kredytu online?

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie tego przedsięwzięcia ma wynieść w tym roku 300 mln zł, a począwszy od roku 2020 do 2028 – 800 mln zł.

Pracownicze plany kapitałowe

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Przewiduje on, że limit 30-krotności podstawy wpłat w PPK zostanie zniesiony, a oprócz tego po osiągnięciu określonej stopy zwrotu pojawi się możliwość pobierania opłaty za wynik.

Aby zwiększyć efektywność dokonywanych inwestycji, wprowadzono dodatkowy warunek pobierania przez zarządzające PPK podmioty wynagrodzeń za osiągnięty wynik, a mianowicie konieczność osiągnięcia stopy zwrotu na poziomie nie niższym niż 75% najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty. Dotyczy to funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz subfunduszy.

Wielka Brytania i wybory do Parlamentu Europejskiego

Brytyjski minister David Lidington potwierdził udział Wielkiej Brytanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zostały zaplanowane na 23 maja. Tym samym nie powiodły się starania premier Theresy May, aby wypracować porozumienie z Partią Pracy i dzięki temu przegłosować umowę, pozwalającą Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską w takim terminie, by nie musiała już wybierać nowych europosłów.

zobacz także:  Najtańsze taxi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku?

Sondaże wskazują na prawdopodobne zwycięstwo w wyborach do PE nowo utworzonej Partii Brexitu Nigela Farage’a, na którą skłonnych jest głosować 30% wyborców. Lidington zaznaczył jednak, że idealną sytuacją, do której rząd będzie dążyć, jest taka, w której nowo wybrani brytyjscy europosłowie nigdy nie będą musieli objąć swoich mandatów w Parlamencie Europejskim. Tak będzie przedstawiać się sprawa, jeżeli uda się domknąć proces opuszczenia Wspólnoty przed letnią przerwą parlamentarną.

Dodaj Twój komentarz