piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Leczenie kanałowe zęba, ile kosztuje, co to jest?

pacjentka u dentysty

Problemy z zębami to żadna przyjemność. Nikt nie lubi chodzić do dentysty, czasem jednak stan zęba jest już tak poważny, że nie wystarczy nawet zwykłe borowanie i plomba. W takich wypadkach stosuje się leczenie kanałowe. Na czym ono polega i czy to kosztowny zabieg?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe polega na tym, że z wnętrza zęba usuwa się zmienioną zapalnie miazgę. Najpierw trzeba usunąć próchnicę, aby móc wykonać odpowiednie dojście do kanałów – dopiero wtedy można przystąpić do usunięcia miazgi. Miazga składa się z nerwu i naczyń krwionośnych, dlatego zabieg ren przeprowadzany jest w znieczuleniu.

Wszystkie kanały trzeba oczywiście zdezynfekować, a następnie muszą zostać szczelnie wypełnione.

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Jeśli zmiany próchnicze są nieleczone, wnikają one coraz głębiej w kolejne warstwy zęba. Próchnica atakuje wpierw zębinę, ale z biegiem czasu dociera do miazgi, a wtedy bakterie wywołują stan zapalny tej warstwy. A kiedy przeradza się on w naprawdę ostre zapalenie, ból staje się bardzo mocny. Nasila się podczas picia zimnych lub gorących napojów, jedzenia słodyczy czy nawet zmiany pozycji.

zobacz także:  Nadchodzą podwyżki cen prądu – problem, który dotknie wszystkich

To dla nas sygnał alarmowy, że nie można dłużej odkładać leczenia. Jeśli zbagatelizujemy te objawy, zapalenie miazgi może przerodzić się w martwicę lub zgorzel zęba. Na tym etapie jedyny wybór, jaki nam pozostaje, to zazwyczaj ten między leczeniem kanałowym a usunięciem zęba. Jeśli nic nie zrobimy, konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo?

Na leczenie kanałowe warto decydować się przede wszystkim dlatego, że to korzystniejsze rozwiązanie niż jego alternatywa, czyli usunięcie zęba. Niektórzy wolą usunąć ząb, ponieważ jest to prostsze, szybsze, a przede wszystkim tańsze niż leczenie kanałowe.

Jednak takie beztroskie usuwanie zębów nie jest zbyt rozsądne. Z biegiem czasu braki w uzębieniu zaczynają deformować twarz i w efekcie nas postarzać, ale co ważniejsze, może dojść do zaburzeń pracy układu trawiennego. Leczenie kanałowe pozwala zatrzymać zęby i uniknąć takich nieprzyjemności.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

To nie jest tak, że leczenie kanałowe zawsze będzie kosztować tyle samo. Ceny mogą się różnić ze względu na czynniki takie jak miejscowość, w której się leczymy, renoma gabinetu i lekarza, ale naprawdę duże znaczenie ma także to, z jakim konkretnym przypadkiem ów lekarz musi się zmierzyć. Ząb zębowi nierówny, a cena zabiegu w dużej mierze zależy od stopnia jego trudności i od liczby kanałów. Nie każdy przypadek jest na tyle prosty, by można było uwinąć się z nim przy jednej wizycie czy nawet przy dwóch. A oczywiście im więcej wizyt, tym większe koszty.

zobacz także:  Czym zajmuje się biegły rewident?

Koszt leczenia kanałowego zęba z jednym kanałem może wynieść około 400 zł, leczenie zęba dwukanałowego około 500 zł, trzykanałowego w okolicach 600-700 zł, a czterokanałowego 700-800 zł. Do tych sum trzeba jeszcze doliczyć koszty zdjęcia RTG, bez którego się na pewno nie obędzie, oraz cenę znieczulenia w sytuacji, gdy nie oferuje się go w pakiecie.

komentarze 2

  1. Magda pisze:

    Tanie to leczenie kanałowe nie jest. Szkoda, że nasz cudowny NFZ tego nie oferuje, tylko prywatnie trzeba to robić.

  2. dentofob pisze:

    Leczenie kanałowe to coś strasznego, znieczulenie powinno być w tym wypadku refundowane, bo nikt nie powinien musieć nosić takiego bólu.

Dodaj Twój komentarz