niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka?

piórnik z pełnym wyposażeniem

Skompletowanie wyprawki szkolnej potrafi pochłonąć naprawdę spore sumy. Ile pieniędzy trzeba na ten cel przeznaczyć? I jakie można zastosować metody, by ograniczyć wydatki?

Wyprawka szkolna – co kupić?

Przede wszystkim trzeba kupić dziecku plecak bądź tornister. To podstawa, w czymś będzie przecież musiało nosić podręczniki i wszelkie potrzebne do szkoły akcesoria. Na plecaku akurat nie warto oszczędzać – powinien być wytrzymały, nieprzemakalny i oczywiście wygodny.

Kolejną kwestią są podręczniki wymagane przez program nauczania. Oprócz tego dziecko będzie potrzebować innych artykułów papierniczych – zeszytów w kratkę i w linię, bloku rysunkowego, technicznego i papieru kolorowego, notesu, może okładek na zeszyty.

Co jeszcze? Oczywiście piórnik i akcesoria potrzebne do pisania – pióro bądź długopis, kredki, flamastry, ołówek, a jak ołówek, to oczywiście również gumka i temperówka. W szkole potrzebne mogą też się okazać nożyczki i farby. Trzeba też pomyśleć o stroju na WF, butach na zmianę, worku na buty, a także o śniadaniówce.

zobacz także:  Międzynarodowy Fundusz Walutowy, co warto wiedzieć?

Jaki jest koszt wyprawki szkolnej?

Jedno można powiedzieć na pewno – skompletowanie całej szkolnej wyprawki nie jest tanie. Plecak może kosztować około 500 zł. Pełen koszt niezbędnych podręczników zamknie się najpewniej w granicach 200-300 zł, chociaż nie powinno nas dziwić, jeśli ta, już i tak wysoka, kwota zostanie przekroczona – praktycznie z roku na rok ceny edukacyjnych książek rosną. Artykuły papiernicze, a zatem wszelkiego rodzaju zeszyty, bloki i notesy, to kolejne 50-100 zł. Za akcesoria biurowe (piórnik, przybory do pisania) będzie trzeba zapłacić około 100-200 zł.

Pojawia się jedno pytanie, jak najbardziej słuszne i warte zadania – czy to wszystko musi tyle kosztować? Otóż nie. Na kosztach wyprawki szkolnej można zaoszczędzić, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. A zatem w jaki sposób poszukać oszczędności?

Jak kupić taniej podręczniki?

Najprostszym rozwiązaniem, by zdobyć dla dziecka książki w niższej cenie, jest zakup podręczników używanych. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Zanim więc zdecydujemy się na taki krok, koniecznie musimy sprawdzić, czy nie zmieniła się ostatnio podstawa programowa. Może się okazać, że nasze dziecko będzie musiało korzystać z nowo wprowadzonych podręczników. Jeżeli rocznik naszego dziecka będzie pierwszym, który będzie korzystać z tych książek, to oczywiście odpada możliwość odkupienia używanych książek. Podobnie w przypadku zeszytów ćwiczeń.

zobacz także:  Baloniarstwo ― sport, biznes i marketing w jednym! Ile kosztuje baloniarstwo?

Nie wszystko musi być nowe

Przed udaniem się na zakupy, dobrze jest przejrzeć, co właściwie mamy w domu. Można się nieraz zdziwić, jak wiele rzeczy szkolnych nadaje się do ponownego wykorzystania. Sami możemy sobie nie zdawać sprawy, że mamy nagromadzone przedmioty, które nadają się jeszcze do szkolnego użytku.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę szkolną?

Dobrym pomysłem, żeby co nieco zaoszczędzić, jest też wcześniejsze rozpoczęcie kompletowania wyprawki. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Najlepiej zacząć kilka miesięcy wcześniej – dzięki temu zakupy można rozłożyć na raty i uniknąć skumulowania we wrześniu wszystkich kosztów.

komentarze 3

  1. mama uczniaka pisze:

    Trudno teraz zaoszczędzić na wyprawce szkolnej. Ceny przyborów szkolnych rosną, a niektóre podręczniki się zmieniają i nie ma opcji, żeby kupić używane.

  2. KINGa pisze:

    Ile kosztuje wyprawka? Tyle, ile rodzice są w stanie za nią dać… Jest taki dobrobyt, że ludzie co roku kupują nowe rzeczy, zamiast uczyć dzieci dbania o stare.

  3. vasco pisze:

    Podobno wiele szkół zapewnia swoim uczniom podręczniki, to chyba pozwala na spore oszczędności rodzicom. A jeśli chodzi o przybory typu kredki, pióra długopisy, to nie jest to jakiś straszny koszt, chyba, że co roku kupujemy zupełnie nowe przybory najlepszych marek.

Dodaj Twój komentarz