Osoby z wadą wzroku mają trzy możliwości jej korekcji: za pomocą szkieł okularowych, soczewek kontaktowych oraz skorzystanie z laserowej korekcji wzroku. W tym artykule skupimy się na tej ostatniej możliwości. Przeczytaj zatem na czym polega laserowa korekcja wady wzroku, ile ona kosztuje oraz czy jest dla wszystkich.
- Co warto wiedzieć przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku?
- Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
- Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wzroku?
- Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Co warto wiedzieć przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku?
Laserowej korekcji nie można poddać się ot tak sobie. Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu jest tu kwalifikacja. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje badanie diagnostyczne. Warto wiedzieć, że przed badaniem kwalifikacyjnym osoby, które noszą soczewki kontaktowe muszą z nich zrezygnować na kilka tygodni. Co ważne, dwie doby przed zabiegiem nie wolno sięgać po kosmetyki do twarzy, zarówno te pielęgnacyjne jak i te kolorowe. Kobiety w ciąży oraz te, które planują ciążę nie powinny poddawać się zabiegowi.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, dlatego obecność anestezjologa nie jest tu konieczna. Laserowa korekcja wzroku jest także zabiegiem bezbolesnym, do oczu pacjenta wkrapla się specjalne krople znieczulające. Pacjent w trakcie zabiegu jest w pozycji leżącej, a jego oczy zabezpieczone są przed mruganiem specjalną rozworką. Podczas zabiegu używa się lasera ekscimerowego lub femtosekundowego.
Obecnie lasery posiadają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej, tak, by zabieg był bezpieczny i wiązka światła działała tylko na zaplanowanej wcześniej przestrzeni. Sam laser działa z częstotliwością 750HZ i koryguje jedna dioptrię w ciągu 1,5 sekundy, co wpływa na szybkość wykonywanego zabiegu. Warto tu podkreślić, że laserowa korekcja wady jest zabiegiem bezdotykowym, ingeruje jedynie sam lekarz przeprowadzający zabieg i dysponujący wiązkami światła.
Użycie lasera trwa kilkanaście sekund, natomiast sam zabieg kilkanaście minut. W pierwszych tygodniach po wykonaniu laserowej korekcji wzroku należy unikać intensywnej pracy, przez dwa tygodnie nie wolno nakładać makijażu, a przez dwa miesiące nie powinno się kąpać się w morzu lub basenie.
Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest refundowany przez NFZ, niestety można go wykonać tylko w prywatnej placówce. Przez NFZ zabieg ten traktowany jest jako kosmetyka. Cena laserowej korekcji wady wzroku waha się od 2000 -3600 zł za jedno oko. Nie jest to mało, jeśli jednak zależy nam na pozbyciu się raz na zawsze wady wzroku, być może warto na taki zabieg wziąć pożyczkę gotówkową.
Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Niestety nie wszystkie osoby mogą poddać się laserowej korekcji wady wzroku. Przeciwwskazaniem w wielu przypadkach jest jaskra, zaćma lub aktywne stany zapalne. Również jeśli cierpimy na przewlekłe choroby układu nerwowego nie powinniśmy poddawać się laserowej korekcji wady. Osoby chorujące na reumatyzm, alergie czy wirusowe infekcje także powinny zrezygnować z zabiegu.
Laserowa korekcja wzroku jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wady wzroku. Do zabiegów wykorzystywany jest doskonałej jakości sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo oraz krótki czas trwania zabiegu. Wiele osób, które chcą poddać się laserowej korekcji wady wzroku pewnie zadaje sobie pytanie czy wada zostanie zlikwidowana na stałe. Jest to możliwe jednak jedynie wtedy kiedy wada wzroku jest ustabilizowana czyli niezmienna od roku lub dłużej. Warto pamiętać o tym, że pełna korekcja wady wzroku uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – od grubości rogówki oraz promienia jej krzywizny.
Ta usługa jest dosyć droga i nie zawsze się udaje bo po tym zabiegu możesz mieć powikłania tak jak moja koleżanka i nie do końca po zabiegu jest zadowolona
Różnie bywa z tą laserową korekcją wzroku. Mój znajomy jest bardzo zadowolony, ale miał niewielką wadę. Koleżance natomiast wada „wróciła” może rok po takim zabiegu.
Czyli wygląda na to, że taka operacja to mimo wszystko spore ryzyko, gdyż może nie być skuteczna. Z drugiej strony nie dziwie się, że niektórzy ryzykują, w końcu dobry wzrok to skarb.