Komiksy dla wielu osób mogą się wydawać niezbyt poważną rozrywką, polegającą na oglądaniu obrazków z napisami. Mimo to, komiksy cieszą się dużą popularnością i mają rzesze fanów na całym świecie, a wersje kolekcjonerskie na rynku kosztują krocie. Jakie są kultowe komiksy w Polsce? Ile można zarobić na sprzedaży komiksów kolekcjonerskich?
- Ile mogą być warte komiksy?
- Ile warte mogą być kolekcjonerskie komiksy w Polsce?
- Jakie są kultowe polskie komiksy?
- Czy można zarobić na komiksach?
Ile mogą być warte komiksy?
Mogłoby się wydawać, że niewiele, w końcu są to po prostu czasopisma obrazkowe. Coś w tym jest, bowiem komiksy same w sobie nie stanowią dużej wartości, inaczej jednak sytuacja wygląda w postaci białych kruków, czyli pierwszych wydań egzemplarzy, które nie są już dostępne. Funkcjonuje to podobnie jak w przypadku książek, które z biegiem lat, jeżeli są pierwszymi wydaniami i ich ilość jest znikoma, są traktowane jako niezwykle cenne. Zależność jest więc tutaj taka sama. A ile mogą kosztować takie komiksy? To już będzie zależało od kilku czynników, cenowo jednak mogą dochodzić nawet do kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeżeli jest to wyjątkowo cenny egzemplarz.
Ile warte mogą być kolekcjonerskie komiksy w Polsce?
Sytuacja w Polsce, szczególnie za czasów PRL nie była zbyt łaskawa dla twórców komiksów. Właściwie nawet nie używano tego słowa, zastępując je innymi określeniami, jak „historie obrazkowe” czy „kolorowe zeszyty”. Władze nie sprzyjały temu typowi twórczości, więc autorzy nie mieli łatwo, część z nich emigrowała, reszta jakoś starała się działać. Wiele z powstałych w tamtych czasach komiksów dziś nadal wychodzi i uznawana jest za kultowe tytuły. Z kolei pierwsze wydania traktowane są jako białe kruki, a ich ceny mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!
Jakie są kultowe polskie komiksy?
W Polsce komiksy nie cieszyły się zbytnią popularnością, w dodatku władze PRL bardzo utrudniały działalność w tym kierunku, ze względu na to, że komiks za bardzo kojarzył się z kulturą Zachodu. Mimo to właśnie w czasach PRL powstawały takie kultowe tytuły jak „Kapitan Żbik”, „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Czterej pancerni i pies”, „Funky Koval”, „Hans Kloss”. Dziś prowadzone są licytacje pierwszych numerów tych komiksów, które często sięgają kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mimo wszystko w Polsce aukcje tego typu nie są jeszcze zbyt popularne i zwyczajnie dopiero raczkują.
Zaczyna się to jednak zmieniać i współcześnie komiksy przeżywają swoją drugą młodość, a wiele tytułów jest ponownie wydawanych, jednak te najcenniejsze to właśnie pierwsze wydania sprzed lat.
Czy można zarobić na komiksach?
Wiele będzie zależało przede wszystkim od tego, jakie będę to komiksy, z jakiego okresu i które wydanie. Nie wszystkie stare komiksy będą warte krocie, bo choć z czasem ich cena rzeczywiście może rosnąć, tak naprawdę będzie to zależało od kultowości danego tytułu i tego, jak wielką ma rzeszę fanów. W Polsce jest kilku uwielbianych autorów, którzy po dziś dzień cieszą się popularnością wśród fanów, a to sprawia, że pierwsze numery ich dzieł są mocno rozchwytywane i poszukiwane. Warto więc przejrzeć swoje stare rzeczy i sprawić czy wśród nich nie ma starycg komiksów. Być może, któryś z nich jest takim białym krukiem poszukiwanym na rynku, na którym będzie można sporo zarobić?
Ja nigdy nie lubiłem komiksów. Nie czytałem ich, a tym bardziej nie mógłbym kolekcjonować. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla wielu osób to może być hobby, a jak widać nawet – sposób na zarobek.