czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Księgowość online a tradycyjna – różnice, wady i zalety

Księgowość prowadzona online

Księgowość to coś, z czym styka się każdy przedsiębiorca niezależnie od tego jak dużą posiada firmę. Jej prowadzenie nie jest łatwe, a wybór rozliczania się z wieloma różnymi podmiotami jak Urząd Skarbowy czy ZUS sprawia, że na głowie ma się do wykonania wiele różnych obliczeń i przeliczeń. Do wyboru pozostają nam dwie możliwości – księgowość tradycyjna oraz online. Która jest lepsza? Jakie są ich wady i zalety? Czym się różnią między sobą?

Jak działa księgowość tradycyjna?

Księgowość tradycyjna to model księgowości prowadzony bezpośrednio przez przedsiębiorców. Polega on na tym, że systematycznie dostarcza on księgowemu czy też biuru rachunkowemu dokumentów z danego okresu, a na ich podstawie księgowy wylicza wysokość podatków czy składek, które trzeba zapłacić do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Zadaniem przedsiębiorcy jest więc gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji, a także wypełnianie ksiąg przychodów oraz rozchodów i sporządzaniu deklaracji podatkowych oraz przesyłanie ich do urzędów. Rola księgowych ogranicza się wyłącznie do wyliczenia określonej kwoty, całą resztą musi zając się przedsiębiorca.

zobacz także:  Na co można wziąć kredyt gotówkowy? Co jest wymagane aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Jakie są zalety i wady księgowości tradycyjnej?

Wydaje się, że taki typ księgowości powinien już dawno pójść w zapomnienie, ale wbrew pozorom nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Do korzyści można zaliczyć pełną obsługę księgową ze strony biura czy księgowego, jak również przeniesienie odpowiedzialności za ewentualnie błędy właśnie na te podmioty. Dodatkowo można też liczyć na wsparcie specjalisty w dziedzinie księgowości i wyjaśnienie niejasności. Jeżeli chodzi o wady to jest to z pewnością konieczność wizyt w biurze rachunkowym, jak również brak dostępu do bieżących informacji czy też brak raportów dotyczących rozliczeń.

Jak działa księgowość online?

Księgowość elektroniczna wydaje się więc ciekawszą i bardziej praktyczniejszą opcją, ale jak ona działa? Przede wszystkim do jej prowadzenia konieczny jest tylko komputer z internetem oraz odpowiedni do tego program księgowy. Ale nie tylko, bowiem księgowość przez internet może być też prowadzona w większym lub mniejszym stopniu z pomocą specjalistów. Pierwsza opcja jest skierowana przed wszystkim do samodzielnych przedsiębiorców, którzy chcą zająć się finansami firmy bezpośrednio. Druga pozwala na regularny dostęp do danych księgowych z pomocą programu, z jednoczesnym przerzuceniem ciężaru odpowiedzialności na biuro rachunkowe.

zobacz także:  Weksel, na czym polega, kiedy używa się weksla?

Jakie są zalety i wady księgowości online?

Jakie są zalety księgowości online? Przede wszystkim szybkość i wygoda, a także możliwość stałego kontrolowania wydatków firmy. Jeżeli przedsiębiorca zna się na księgowości i śledzi zmiany w przepisach, spokojnie może się wszystkim zająć. Jeżeli chodzi o minusy – nie każdy ma możliwość, czas oraz przede wszystkim niezbędną wiedzę do tego, by prowadzić księgowość samodzielnie, nawet z odpowiednim programem księgowym, w czym może pomóc jednak druga opcja, czyli dostęp do programu i pomoc księgowego, przy czym trzeba pamiętać, że w tym wypadku koszty mogą być wyższe, niż przy prowadzeniu jej całkowicie samodzielnie.

Co wybrać – księgowość tradycyjną czy online?

Patrząc na to jak obecnie kształtuje się podejście przedsiębiorców względem prowadzenia księgowości firmy, można wyjść z założenia, że coraz częściej wybierana jest e-księgowość i to zarówno w wersji całkowicie samodzielnej, jak i z pomocą biura rachunkowego. Księgowość tradycyjna zaczyna odchodzić do lamusa, choć raczej nie zniknie nigdy. Coraz częściej też zaczynają się tworzyć swego rodzaju hybrydy, czyli połączenie księgowości tradycyjnej z wykorzystaniem najnowszych technologii, co też może być jakąś opcją.

zobacz także:  Łatwe sposoby na oszczędzanie wody

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, bo tak naprawdę wiele będzie zależało od samego przedsiębiorcy i jego podejścia do księgowości. Jeżeli nie czuje się on dobrze w tym temacie, oczywistym jest, że będzie wolał oddać to w ręce specjalistów, mając tym samym spokój i czas, by skupić się na rozwoju firmy. W przypadku dużych firm, także może być ciężko prowadzić księgowość samodzielnie i zazwyczaj w takim przypadku albo decyduje się na wsparcie biura, albo ma się własną księgową, która wszystkim się zajmuje. Gdy jednak mowa o małych i dopiero rozwijających się firmach, tutaj taka samodzielna księgowość online może być prawdziwą pomocą, a nauka obsługi programu księgowego, wcale nie musi być trudna.

komentarze 4

 1. Robert pisze:

  Myślę, że nie każdy jest gotów na księgowość online. Ważne jednak, że jest taka możliwość. Może przedsiębiorcy z małych gmin postawią właśnie na takie rozwiązanie. Tam o tradycyjną księgowość trudniej.

 2. Piotr pisze:

  Ja korzystam od 3 lat z księgowości online taxeon za 19 zł i szczerze powiem nie zamieniłbym nigdy na tradycyjna księgowość. Jestem na wakacjach w Hiszpanii i spokojnie rozliczam podatki, wysyłam deklaracje. Pomijam fakt ile rocznie zostaje w kieszeni.

 3. Aleksandra pisze:

  Uważam, że dla wielu firm to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych małych. Skoro takie udogodnienia są możliwe i się sprawdzają, to warto z nich korzystać.

 4. Iwona pisze:

  Dla mnie tylko tradycyjna – mam sprawdzone biuro w Gdyni – klasa sama w sobie, od lat jestem zadowolona.

Dodaj Twój komentarz