wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne, tabletka „po” a ile kosztuje test ciążowy?

Tabletki antykoncepcyjne

Choć koszty antykoncepcji hormonalnej w Polsce są wysokie, coraz więcej kobiet się na to decyduje. Dostępne są tabletki antykoncepcyjne oraz tzw. tabletki „po” – ile kosztują i jak działają? I jaka jest cena testu ciążowego?

Ceny tabletek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Jednak czy każda kobieta może z nich skorzystać? I ile będzie musiała za to zapłacić?

W aptekach dostępne są tabletki jedno- lub dwuskładnikowe. Co istotne, stosuje się je nie tylko w przypadku antykoncepcji, ale także leczenia trądziku, problemów skórnych czy przywracania prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Aby jednak móc je wykupić, należy najpierw uzyskać receptę od lekarza ginekologa, który wcześniej powinien przeprowadzić dokładne konsultacje i badania, aby stwierdzić, który środek będzie najmniej inwazyjny dla zdrowia kobiety. Ponadto jeśli tabletki źle na nią oddziałują – wywołują silne bóle głowy, nudności – należy je zmienić, co wiąże się z kolejną wizytą u specjalisty.

Jedno opakowanie pigułek antykoncepcyjnych wystarcza na jeden miesiąc. Jego koszt waha się między 20 a 50 zł. Tańsze są zwykle tabletki starszej generacji, więcej trzeba zapłacić za bardziej zaawansowane leki. W niektórych przypadkach możliwy jest zakup tabletek z importu równoległego, które mogą być nawet do kilkunastu złotych tańsze. Nie różnią się one w żaden sposób składem, a jedynie… opakowaniem, które jest zwykłe, proste, nijakie.

zobacz także:  Ile kosztuje baner reklamowy w Internecie? Najpopularniejsze formy reklamy internetowej

Ponadto jeśli kobieta korzysta prywatnie z usług ginekologa, musi wziąć pod uwagę koszty wizyty, badań. Zwykłe ginekolog nie przepisuje więcej niż trzech opakowań na jednej recepcie, dlatego konieczne jest uwzględnienie wizyt co trzy miesiące. Cena jednej wizyty zaczyna się od 100 zł, jednak zwykle nie wynosi więcej, niż 150-200 zł.

Ceny tabletek „po”

Tabletki dzień po nie powinny być stosowane jako jedyny sposób antykoncepcji. Najczęściej sięga się po nie w sytuacjach awaryjnych, gdy zabezpieczenie podczas stosunku okazało się być niewystarczające. Wokół nich narosło też wiele kontrowersji.

Wbrew obiegowej opinii nie działają one, gdy doszło do zagnieżdżenia się zarodka – nie można ich więc mylić z tabletkami wczesnoporonnymi. Jakie jest zatem ich działanie? Przede wszystkim hamują owulację. Aby jednak były skuteczne, trzeba zażyć je jak najszybciej po odbytym stosunku – najlepiej w ciągu 24 godzin, choć są na rynku produkty, po które można sięgnąć nawet do 120 godzin od współżycia.

A jaka jest ich cena? Mogą kosztować od 30 zł do nawet 100 zł za jedną tabletkę – wszystko zależy od rodzaju leku. Ponadto ich częste stosowanie może powodować zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia miesiączkowania. W tym wypadku trzeba jednak działać szybko, co utrudnia fakt, że w Polsce wprowadzono regulacje, które sprawiły, że tabletki „po” można kupić wyłącznie na receptę. Choć może ją wydać każdy lekarz, w niektórych przypadkach będzie wiązało się to z koniecznością zapłacenia za… wizytę u niego.

zobacz także:  Za jakie produkty przepłacamy najwięcej?

Ceny testów ciążowych

Gdy podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia, czeka Cię jeszcze jeden wydatek – test ciążowy. Możesz go kupić zarówno w aptece, jak i w wielu drogeriach, nie potrzebujesz też recepty, aby go zakupić.

Zwykle ich ceny zaczynają się od kilku złotych, natomiast najdroższe z nich zwykle nie przekraczają 25-30 zł. To, ile zapłacisz, zależy m.in. od rodzaju testu ciążowego. Może być on płytkowy, paskowy, strumieniowy lub cyfrowy.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niezależnie od jego ceny, wynik testu ciążowego może się mylić, jeśli to domowe badanie zostanie wykonane zbyt wcześnie. Zaleca się, aby test ciążowy przeprowadzać min. 10 dni od owulacji.

1 komentarz

  1. gucia pisze:

    Oprócz zrobienia w domu testu ciążowego warto iść do ginekologa, aby potwierdzić jego wynik. Na niektórych testach jest napisane, że wykrywają nawet dwu- trzydniową ciążę, ale lepie w to nie wierzyć.

Dodaj Twój komentarz