niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Davos, Mama 4 Plus… – przegląd 22 stycznia

Davos zimą

W Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Tymczasem w Polsce rząd wprowadza program Mama 4 Plus. Jakie jeszcze świeże wiadomości warto znać?

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

W szwajcarskim Davos rozpoczęło się 49. Światowe Forum Ekonomiczne. Jego temat przewodni to „Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w epoce czwartej rewolucji przemysłowej”.

W tym roku jednak to jedno z najważniejszych na świecie spotkań biznesowych odbywa się w nieco okrojonym składzie. Na skutek zawieszenia pracy rządu federalnego, w Davos nie pojawi się delegacja amerykańska. Zabraknie także premier Wielkiej Brytanii Theresy May, zbyt zajętej ostatnimi problemami związanymi z brexitem, oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który przeprowadza w kraju próby uśmierzenia protestów „ruchu żółtych kamizelek”.

Emmerson Mnangagwa, prezydent Zimbabwe, kraju, który miał otworzyć się na zagranicznych inwestorów, również nie weźmie udziału w tej imprezie z powodu protestów obywateli Zimbabwe przeciwko drastycznym podwyżkom cen paliw.

Polska reprezentowana jest przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz premiera Mateusza Morawieckiego, a obecność naszego kraju na Światowym Forum Ekonomicznym ma być widoczna jak nigdy dotąd. Z inicjatywy PZU i Pekao w centrum szwajcarskiego kurortu otwarty został Dom Polski, w którym goście będą mogli zapoznać się z mocnymi stronami polskiej gospodarki oraz nawiązać biznesowe relacje.

zobacz także:  Bocian Pożyczki - jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać szybką gotówkę?

Mama 4 Plus

Polski rząd przyjął projekt „Mama 4 Plus”. W myśl tej ustawy matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci oraz osiągnęły wiek emerytalny, przysługiwać ma prawo do minimalnej emerytury. Świadczenie to ma pomóc osobom, które nie pracują zarobkowo, w związku z czym brakuje im środków utrzymania, oraz tym, które mają prawo do emerytury niższej niż minimalna (ta od marca ma wynosić 1100 zł).

Według szacunków rządowych z programu „Mama 4 Plus” skorzysta 65 tysięcy osób, które nie wypracowały emerytury oraz 20,8 tysiąca takich, które pobierają emeryturę niższą niż minimalna.

W przypadku śmierci matki lub w sytuacji, w której dzieci zostały przez nią porzucone, ze świadczenia skorzystać będą mogli również ojcowie.

Areszt dla szefa ochrony WOŚP

Gdański sąd uwzględnił wniosek prokuratury o aresztowanie Dariusza S., pełniącego 13 stycznia funkcję szefa ochrony podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy to doszło do ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na Dariuszu S. spoczywają zarzuty dwukrotnego złożenia fałszywych zeznań oraz podżegania do złożenia takich zeznań również innej osoby.

zobacz także:  Co to jest popyt? Co to jest podaż? Przykłady

Sprawa ta dotyczy wątku śledztwa, związanego z identyfikatorem z napisem „media”, który został organom ścigania przekazany właśnie przez Dariusza S., a którym, według jego słów, napastnik miał posłużyć się w celu dostania się na scenę – co tak naprawdę wcale nie miało miejsca.

Tymczasowy, trzymiesięczny areszt decyzją sądu ma być wykonywany w warunkach szpitalnych z uwagi na stan psychiczny i samopoczucie podejrzanego.

Dodaj Twój komentarz