piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
Zegarek i pieniądze

Kredyty gotówkowe z odroczoną spłatą to produkt, do którego coraz częściej przekonują się Polacy. Mają one sporo zalet, choć oczywiście nie są idealne. To jednak świetne rozwiązanie, kiedy gotówka potrzebna jest na już, a chwilowo nie ma za co spłacić rat. Jak więc wygląda kredyt z odroczonym terminem spłaty w praktyce?

Kredyt z odroczoną spłatą – na czym polega?

Odroczenie spłaty kredytu najczęściej dotyczy pożyczki gotówkowej. Jest to po prostu zaciągnięcie zobowiązania z opóźnionym terminem spłaty. Możemy wziąć kredyt w grudniu, ale zacząć go spłacać w marcu. Pieniądze otrzymujemy od razu, ale nie musimy się martwić natychmiastowymi ratami, które obciążą domowy budżet.

Zakupy z odroczonym terminem spłaty

Bardzo często kredyty z odroczonym terminem spłaty zauważyć można w sklepach, w których istnieje możliwość zakupów na raty. Propozycja ta widoczna jest najczęściej w okresie świąt, kiedy wiele osób rozgląda się za nowymi produktami, ale nie są przekonani, czy w danej chwili stać ich będzie na spłatę kredytu. Różne mogą być oferty takich sklepów, wszystko uzależnione jest od oferty banków, z którymi współpracują. Niektóre do odroczonej spłaty dodają jeszcze odsetki 0%, które przyciągają klientów i zwiększają sklepom utarg. Może też być tak, że klient będzie musiał wpłacić 50% wartości produktu już w tej chwili, a resztę zapłaci np. za pół roku. Oferty banków są naprawdę bardzo zróżnicowane i warto prześledzić warunki umowy.

zobacz także:  Wyjazd do Rosji: wiza, jak jechać, co zobaczyć?

Zalety odroczenia spłaty kredytu

Kredyt z odroczoną spłatą ma z pewnością więcej zalet niż wad. Przede wszystkim dzięki takiemu produktowi można zyskać pieniądze lub jakąś niezbędną rzecz wtedy, kiedy teoretycznie nie mamy na to pieniędzy. Wiele osób może uchronić to przed wpadnięciem w długi. Odroczony termin spłaty pozwoli na uporządkowanie finansów i wygospodarowanie pieniędzy na raty, które rozpoczną się za kilka miesięcy. Korzyścią takich kredytów jest również prosta procedura. Bywa, że zakupy z odroczonymi ratami można zrobić nawet przez Internet. Wystarczy podać swoje dane, nr dowodu osobistego, informacje o dochodach i wydatkach, a banki po chwili przedstawią decyzję o przyznaniu bądź odmowie.

Wady kredytu z odroczoną spłatą

Wśród minusów takiego rozwiązania wymienia się najczęściej fakt, że nie wiadomo jaka będzie nasza sytuacja finansowa za kilka miesięcy. Nigdy nie wiadomo, czy ona się nie pogorszy i czy będziemy w ogóle w stanie spłacać raty kredytu gotówkowego. Panuje też przekonanie, że wszelkie długi lepiej spłacać jak najszybciej. Robiąc zakupy z odroczoną spłatą można też się zapomnieć i kupić więcej rzeczy, niż będziemy w stanie spłacić. Takie podejście może wiele osób wpędzić w długi. W dodatku jest też prawdopodobieństwo, że odkładając raty na później, nie będziemy już korzystać z przedmiotu, który kupiliśmy, a jednak wciąż trzeba będzie za niego zapłacić, co nie będzie przyjemnym uczuciem. Wadą takiego rozwiązania może być również fakt, że kredyty te mają określoną liczbę rat, np. 10, 20 czy 30. To oznacza, że spłacanie zobowiązań może być bardzo odciążające dla domowego budżetu lub po prostu bardzo długie.

zobacz także:  Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania? Jakie są koszty urządzeń, montażu i eksploatacji?

komentarze 2

  1. Ewelina pisze:

    Widziałam teraz taki kredyt na zakupy z odroczoną spłatą. To nie taki zły pomysł. Kupujesz teraz, spłacasz za pół roku. Dla wielu osób to dobre rozwiązanie, nie wpadają dzięki temu w długi.

  2. Jarek pisze:

    Jest to dobre rozwiązanie, dla osób, które nie mają w tym momencie gotówki. Kupujesz coś co potrzebujesz na teraz, a płacisz za pół roku.

Dodaj Twój komentarz