środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Trudne kredyty firmowe. Co zrobić, gdy bank odmawia?

Pieniądze w dłoni

Kredyt firmowy może być sposobem na rozwiązanie problemów finansowych przedsiębiorstwa i pokonanie chwilowych trudności. Nie jest jednak tajemnicą, że uzyskanie kredytu bankowego dla firmy, której scoring w Biurze Informacji Kredytowej jest niekorzystny to spore wyzwanie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. trudnym kredytem. Trudnym, ale nie niemożliwym do uzyskania.

Dlaczego bank odmówił kredytu twojej firmie?

Powodów do odmowy udzielenia przedsiębiorcy kredytu przez bank może być wiele. Pamiętajmy, że bank dba przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, w związku z czym, rozpatrując wnioski kredytowe, bierze pod uwagę wiele czynników. Weryfikacja potencjalnego kredytobiorcy odbywa się różnie w poszczególnych bankach, jednak każdy z nich zwraca uwagę m.in. na dochody z działalności, terminowość płatności składek ZUS i opłat w Urzędzie Skarbowym oraz historię kredytową.

„Poważnym błędem przedsiębiorców, ubiegających się o trudny kredyt, jest składanie licznych zapytań kredytowych w kolejnych bankach. Każdy taki wniosek automatycznie przesyłany jest do BIK i obniża scoring wnioskodawcy, a niekiedy nawet blokuje mu możliwość złożenia następnego wniosku w innym banku na kilka miesięcy” – przestrzega nasz rozmówca z dFinance.pl

zobacz także:  Jak budować wiarygodność płatniczą?

Jak uzyskać trudny kredyt?

Często jedynym, a na pewno najbardziej bezpiecznym sposobem na uzyskanie takiego trudnego kredytu jest współpraca z pośrednikiem usług finansowych. Doradcy, którzy specjalizują się w pozyskiwaniu kredytów dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji, dysponują wieloma narzędziami, ułatwiającymi otrzymanie finansowania. Co ważne, działania podejmowane przez pośredników nie wpływają negatywnie na ocenę kredytobiorcy przez BIK, a więc nie obniżają jego ratingu w bankach w przyszłości.

Wybór właściwej strategii ubiegania się o trudny kredyt uzależniony jest od sytuacji przedsiębiorcy. Dlatego pierwszym etapem pracy pośrednika jest dokładne określenie przyczyn wcześniejszych odmów. Zdarzają się sytuacje, w których rozwiązaniem jest złożenie wniosku do innego banku. A pośrednicy kredytowi doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie wymagania wobec kredytobiorców mają poszczególne banki: jakie branże faworyzują, a których nie akceptują, jakie zaświadczenia są wymagane przy składaniu wniosku itd.

Kiedy przeszkodą w uzyskaniu kredytu dla firmy są nieuregulowane wierzytelności czy niesprzyjająca historia kredytowa, pośrednicy skupiają się najpierw na usunięciu tego problemu. Rozwiązaniem może być finansowanie istniejących zobowiązań z pomocą współpracujących inwestorów lub instytucji pozabankowych albo konsolidacja wierzytelności w jeden kredyt z solidnym zabezpieczeniem.

zobacz także:  Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny? Przebieg wypłaty świadczeń

Jak powiedzieliśmy wcześniej, współpraca z pośrednikiem kredytowym jest wskazana również ze względu na bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorcy. Doświadczeni pośrednicy nie proponują swoim klientom pożyczek, których spłata przerasta możliwości kredytobiorcy. To bardzo ważne, ponieważ finansowanie nowych inwestycji czy spłata poprzednich zaległości kredytem ma sens tylko wtedy, gdy efektem takiego działania będzie całkowite pozbycie się długów.

1 komentarz

  1. ImperiumFinanse.pl pisze:

    Zgadzam się w 100%, bardzo dobry artykuł, polecam

Dodaj Twój komentarz