środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm – co to jest i czy się opłaca?

człowiek przy latopie

Firmy korzystają z różnych źródeł finansowania bieżących potrzeb, a jednym z nich jest kredyt na rachunku bieżącym. Biorąc pod uwagę, że wielu klientów płaci z opóźnieniem, może to negatywnie wpłynąć na kondycje finansową przedsiębiorstw sprzedających różnego rodzaju towary lub będących usługodawcami. Warto zatem być przygotowanym na tego typu sytuacje, aby ustrzec się przed poważnymi problemami finansowymi.

Kredyt na rachunku bieżącym – co to?

Jak działa kredyt na rachunku bieżącym, kiedy warto z niego skorzystać? Otóż jest to jeden z najwygodniejszych sposobów zarządzania bieżącą płynnością finansową firmy. Kredyt ten działa w ten sposób, że krótkotrwale zwiększa stan gotówki na koncie firmowym, która jest przeznaczona do dyspozycji firmy. Pieniądze te można wykorzystać na dowolny cel, przykładem może być finansowanie zakupu niezbędnych materiałów lub towarów, wykorzystywanych do produkcji, czy też uregulowanie aktualnych zobowiązań handlowych.

Co trzeba zrobić, aby móc korzystać z takiego kredytu? Przede wszystkim należy posiadać konto w banku. Co ciekawe w przypadku małych firm nie musi to być nawet konto firmowe, wystarczy osobiste konto właściciela. Wiele banków chce jednak, by rachunek ten istniał przynajmniej od trzech miesięcy. Nie bez znaczenia jest także wysokość posiadanej zdolności kredytowej – im wyższa tym lepiej.

zobacz także:  Jakie są różnice między przychodem a dochodem?

Kredyt na rachunku bieżącym – co warto wiedzieć?

W praktyce kredyt na rachunku bieżącym działa mniej więcej tak jak zwiększony debet, jednak nie jest to to samo. Oznacza to, że w porozumieniu z bankiem ustalamy limit zadłużenia, jaki może pojawić się na rachunku. Co ważne – nie istnieje żaden ustalony harmonogram spłaty takiego kredytu. Zadłużenie zmniejsza się z każdym wpływem na rachunek. W momencie, gdy „zwrócimy” część zadłużenia, automatycznie możemy na nowo z tej nadwyżki korzystać.

Aby ustalić wysokość debetu na rachunku bankowym, bank bierze pod uwagę poziom zdolności kredytowej, wysokość obrotów na rachunku oraz zabezpieczenia spłaty kredytu, jakimi dysponuje firma. Stali klienci, którzy od dłuższego czasu korzystają z usług danego banku mogą liczyć na specjalne warunki korzystania z kredytu dla firm na rachunku bieżącym. Pozostałe firmy mogą zwykle zawrzeć taką umowę na rok, a następnie ją przedłużyć, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony banku.

Czy opłaca się kredyt na rachunku bieżącym?

Oczywiście nie ma nic za darmo i podobnie jak każdy inny kredyt, także kredyt na rachunku bieżącym jest obciążony odsetkami. Na szczęście nie są to koszty stałe, ich wysokość zależy od wielkości zadłużenia. Jeśli więc na rachunek firmowy lub konto osobiste (w przypadku małej firmy) stale wpływają pieniądze, to suma odsetek będzie niewielka. Przedsiębiorca ma zatem możliwość kontrolowania kosztów związanych z kredytem na rachunku.

zobacz także:  Największe firmy ubezpieczeniowe na świecie i w Polsce

Najczęściej z kredytu na rachunku bieżącym korzystają duże i średnie firmy. Nie należy też mylić tego produktu finansowego z debetem na koncie bankowym. Ta pierwsza opcja może zapewnić nam większą sumę pieniędzy, z których może korzystać nasza firma. Ponadto debet należy spłacić zwykle w ciągu 30 dni.

Dodaj Twój komentarz