Mało kogo stać dziś na zakup samochodu za gotówkę. Popularnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wzięcie kredytu samochodowego lub leasingu. Oba te sposoby na pozyskanie auta mają swoje plusy i minusy. Mogą być także wybierane w konkretnych sytuacjach. Kiedy więc lepiej wybrać kredyt samochodowy, a kiedy leasing? Które rozwiązanie jest lepsze, gdy potrzebujemy samochodu do firmy?
- Czym jest kredyt samochodowy?
- Czym jest leasing samochodowy?
- Kredyt samochodowy czy leasing – co się lepiej opłaci?
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy to zaciągnięte w banku środki pieniężne, które muszą być przeznaczone na konkretny cel, jakim jest zakup pojazdu. Nie musi to być jedynie samochód, jak wskazuje nazwa produktu, ale też motocykl, skuter, quad, traktor, maszyna budowlana, łódź, przyczepa czy kamper. Warto wiedzieć, że kredyty samochodowe mogą być udzielane nie tylko na nowe pojazdy, ale także używane. Najważniejsze, by miały one ważny dowód rejestracyjny.
Wyróżnia się kilka rodzajów kredytów na samochód. Wśród nich najpopularniejszy jest standardowy kredyt na auto, czyli taki, który spłacany jest regularnie. Średnie oprocentowanie takiego kredytu samochodowego wynosi od 5 do 15%. Kolejny to kredyt jednoratowy. Wymaga on wpłacenia środków własnych, na przykład połowy wartości pojazdu. Ratę natomiast wpłaca się po upływie czasu określonego w umowie. Jest jeszcze kredyt balonowy. Polega on na wpłacie określonej kwoty, może to być np. 40% wartości samochodu, regularnej spłaty rat, w której przeważa część odsetkowa, a ostatnia rata jest najbardziej kosztowna i zawiera całą brakującą kwotę.
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing to forma dzierżawy, w tym przypadku samochodu. Inaczej mówiąc, jest to wypożyczenie auta z możliwością jego wykupienia. Wyróżnić można dwa rodzaje leasingu: finansowy, który podobny jest do kredytu na zakup samochodu i operacyjny, traktowany jako usługa. Decydując się na to rozwiązanie należy wpłacić wkład własny, który może być właściwie dowolną kwotą. Może to być chociażby 1% wartości samochodu.
Kredyt samochodowy czy leasing – co się lepiej opłaci?
Klienci indywidualni najczęściej decydują się na kredyt samochodowy. Dla wielu osób jest to prostsze rozwiązanie i z pewnością bardziej dostępne. Nie brakuje banków, które w swojej ofercie mają kredyty samochodowe. Łatwo więc wybrać taki, który będzie miał mniejsze oprocentowanie czy RRSO niż konkurencja. W końcu banki prześcigają się w kuszeniu klientów. Natomiast leasing samochodu to domena firm. Głównie z powodu oszczędności. Przedsiębiorstwa bowiem mogą raty leasingu wrzucić w koszty lub odliczyć amortyzację od podatku. Wszystko zależy tu od rodzaju wybranego leasingu. Na plus są jeszcze formalności, ponieważ w tym przypadku jest ich mniej niż podczas wybierania kredytu samochodowego. Ostatecznie nie da się stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Niektórzy wybiorą kredyt samochodowy, inni leasing. Ideałem byłoby kupienie samochodu lub innego pojazdu za gotówkę, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.