poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney
Podpisywana umowa

Pożyczka do domu, zwana także pożyczką domową jest jednym z tych typów ofert finansowych, które powoli zaczynają odchodzić w zapomnienie. Mimo to, nadal można się z nimi spotkać i wbrew pozorom są całkiem dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z form bezgotówkowych. Czym są i dla kogo pożyczki do domu?

Czym są pożyczki domowe?

Działanie pożyczki domowej polega na tym, że klient nie musi wypełniać wniosków online ani iść do siedziby firmy pożyczkowej, by zawrzeć umowę związaną z usługą finansową. W tym przypadku to właśnie przedstawiciel firmy przyjeżdża bezpośrednio do domu klienta razem ze wszystkimi najpotrzebniejszymi dokumentami oraz rzecz jasna z gotówką, która potem przekazuje do rąk pożyczkobiorcy. Zdecydowanie ta forma nie jest standardowym rodzajem oferty pożyczkowej i z tego też powodu nie każda firma ją oferuje.

Jak dostać pożyczkę do domu?

W odróżnieniu od bardziej standardowych ofert, aby zaciągnąć pożyczkę domową, robi się to najczęściej drogą telefoniczną. Dzwoni się do danej firmy, która taką usługę posiada i na podstawie krótkiej rozmowy oraz standardowej weryfikacji, ustala się kwotę, warunki oraz czas dostarczenia gotówki. Do klienta przyjeżdża przedstawiciel firmy pożyczkowej i dopełnia się wszystkich formalności, wraz z wyjaśnieniem wszelkich szczegółów umowy i spłaty zaciągniętego zapożyczenia. Co ważne, jest to forma pożyczki pozabankowej, co za tym idzie, nie otrzyma się jej w innych instytucjach finansowych jak bank.

zobacz także:  Kiedy nie masz czasu iść do banku... Pożyczka online?

Dla kogo pożyczka do domu?

Ten rodzaj pożyczki gotówkowej kierowany jest przede wszystkim do osób, które z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą korzystać ze standardowych ofert pożyczkowych. Zalicza się do tego na przykład brak konta bankowego, które jest podstawą w większości operacji finansowych. Choć wydaje się to dziwne, osoby bez konta w banku nadal istnieją. Z innych przyczyn można wymienić choćby zajęcie komornicze na koncie, inne zadłużenia czy po prostu chęć posiadania gotówki do ręki bez uwzględniania kwoty na koncie. To też dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiś przyczyn wpadły w tarapaty finansowe i mają możliwości zdobycia pieniędzy w inny sposób.

Zalety i wady pożyczki domowej

Ten typ pożyczki ma swoje zalety i wady, jak wszystko inne. Większość plusów została już wymieniona – nie ma konieczności posiadania konta bankowego, do tego formalności do spełnienia są minimalne. Jest to także duża wygoda, na przykład dla osób, które nie są w stanie gdzieś dalej wyjść z domu, a także wolą bardziej tradycyjne sposoby załatwiania spraw i podpisywania umów. Dodatkowo najczęściej nie jest wymagane posiadanie zdolności kredytowej, jak również można liczyć na brak sprawdzania BIK czy KRD (w zależności od oferty).

zobacz także:  Soczewki kontaktowe – typy soczewek, ile kosztują soczewki?

Pożyczki domowe rzecz jasna mają też i swoje wady. Po pierwsze są to koszty, które przewyższają znacznie bardziej standardowe oferty online. Dzieje się tak, ponieważ do pożyczkodawca przyjeżdża do klienta, więc jego czas oraz przebyte kilometry są wliczane w koszty, a gdy spłacamy pożyczkę, każda kolejna rata także jest liczona. Nie jest to też forma szybkiej pożyczki i od momentu decyzji do do podpisania umowy oraz otrzymania gotówki może minąć nawet kilka dni.

Na co uważać biorąc pożyczkę domową?

Jak przy każdym rodzaju pożyczek i tutaj należy uważać przy wyborze zarówno oferty, jak i firmy pożyczkowej. Parabanki z założenia są bardziej ryzykownym wyborem, niż pożyczka czy kredyt bankowy. Trzeba się też liczyć z wyższymi kosztami i razie gdyby konsultant przyjechał i nie zastał nas w domu, trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić. To samo dotyczy się spłaty pożyczki, która jest dosyć wysoko oprocentowana, a gdy spóźnimy się ze spłatą, także poniesie się dodatkowe koszty.

komentarze 2

  1. prosiaczek pisze:

    Może to i wygoda, ale ja bym nigdy nie wpuściła obcej osoby do domu. I biorąc pod uwagę, że to rozwiązanie głównie dla starszych ludzi, to jest dość ryzykowne.

  2. ariel pisze:

    Nie dość, że obcą osobę się wpuszcza, to jeszcze trzeba za tę wizytę zapłacić i to często słono. Nie rozumiem dlaczego ludzie się na to godzą, a potem popadają w długi, których nie potrafią spłacić.

Dodaj Twój komentarz