Kredyt na innowacje technologiczne – co to takiego? Kto może wnioskować o takie wsparcie finansowe? Jak wspierana jest polska przedsiębiorczość?
- Czym jest kredyt technologiczny?
- Kredyt technologiczny a zwykły kredyt
- Dla kogo kredyt technologiczny?
- Jak pozyskać kredyt technologiczny?
Czym jest kredyt technologiczny?
Wiadomo, że przedsiębiorstwa robią wszystko, by wybić się daleko w przód przed konkurencją. Najbardziej rywalizują ze sobą przedsiębiorstwa produkcyjne. Te muszą gonić nie tylko inne firmy, ale w ogóle cały rynek. Aby móc się rozwijać, potrzebne są nada wszystko nowe technologie, w tym – specjalistyczny sprzęt. Nie będzie jednak zdziwieniem, że tego typu pomoc, jest dość kosztowna. Na szczęście firmy nie pozostają same. Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i usługi, mogą aplikować do Banku Gospodarstwa Krajowego o tzw. premię technologiczną. Czym jest?
Kredyt technologiczny to dotacja skierowana właśnie do przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MŚP. Dzięki tego tupu wsparciu możliwe jest wdrożenie w firmach technologii, które pozwolą na produkcję nowych lub ulepszonych towarów i usług. Warto jednak wiedzieć, że środki te nie mogą być wykorzystane na zakup środka trwałego.
Kredyt technologiczny a zwykły kredyt
Wiele banków ma w swojej ofercie kredyt dla firm, który przeznaczyć mogą na inwestycje. Jednak jak to bywa przy produktach bankowych, trzeba spełnić wymagania, mieć zdolność kredytową, właściwie zaplanować całą inwestycję. W przypadku kredytu technologicznego owszem, fundusze są przyznawane na zasadzie kredytu inwestycyjnego, ale warto wiedzieć, że firma spłaca część zobowiązania, a resztę – państwowy Fundusz Kredytu Technologicznego. Co ciekawe, dotacja do takiego kredytu może wynieść nawet 75%. Co więcej, wkład własny przedsiębiorcy musi stanowić co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego.
Dla kogo kredyt technologiczny?
Wspomniano już, że jest to wsparcie stworzone z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Najważniejsze jest, by były to podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która potwierdzona jest wpisem do odpowiedniego rejestru. Firmy muszą posiadać zdolność kredytową. Wsparcie adresowane jest jednak nie tylko do przedsiębiorstw sektora MŚP, ale i jednostek naukowych, klastrów, instytucji otoczenia biznesu.
Jak pozyskać kredyt technologiczny?
Aby móc starać się o dotację w ramach innowacji, należy złożyć wniosek o kredyt technologiczny do banku, który ma zawartą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Tutaj procedura jest taka, jak przy staraniu się o każdy inny kredyt. Naczelną zasadą jest to, że firma ma zdolność kredytową. Po złożeniu wniosku trzeba poczekać około 60 dni na umowę o kredycie technologicznym lub promesę (wówczas firma musi zawnioskować do BGK o przyznanie premii technologicznej).
Jeżeli wniosek zostanie uznany, to przedsiębiorca otrzyma kredyt technologiczny, czyli premię technologiczną. Właściciel firmy może dostać ją jednorazowo lub w ratach, a więc do wysokości odpowiadającej sprzedaży netto towarów lub usług, które są wynikiem inwestycji technologicznej. Trzeba pamiętać, że aby premia została wypłacona, trzeba wykorzystać kredyt w całości, zakończyć inwestycję i rozpocząć sprzedaż towarów lub usług, które są efektem wprowadzonej technologii.