czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Kiedy musisz zapłacić 75% podatek?

Liczenie pieniędzy

Podatki to temat rzeka, jak również źródło wiecznych narzekań osób, których one dotyczą. Prawo i uchwalone ustawy regulują jednak te kwestie dosyć obszernie i szczegółowo i jeżeli nie będziemy uważać, może nas czekać do zapłaty podatek w wysokości nawet 75%. Kiedy czeka nas tak duża zapłata? Czy jest się czego obawiać?

Czego dotyczy podatek w wysokości 75%?

Tak duża wysokość podatku może niektórych naprawdę przerazić, bo rzeczywiście jest ona wysoka. Nie ma się jednak czego obawiać, jeżeli jest się uczciwym i niczego się nie ukrywa ani utajnia, bowiem podatek w wysokości 75% dotyczy dochodów nieujawnionych. Głównym powodem uchwalenia ustawy z tym podatkiem była walka z podatnikami, którzy ukrywają swoje źródła dochodu, wykazują ich brak lub wręcz straty. Ustawa weszła w życie w 2016 roku, została uchwalona bez żadnych poprawek i po nowelizacji wcześniejszych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

zobacz także:  Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej? Rodzaje opłat dotyczących ksiąg wieczystych.

Czym są nieujawnione dochody?

Zostaniemy obciążeni 75% podatkiem jeżeli Urząd Skarbowy po wykonanej kontroli wykaże, że przychód danej osoby nie ma pokrycia w ujawnionych źródłach. Według ustawy chodzi tutaj o przychody:

  • nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach obejmujące przychody ze źródeł wskazanych przez podatnika, ujawnione w nieprawidłowej wysokości
  • ze źródeł nieujawnionych obejmujące przychody ze źródeł niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej

Innymi słowy, jeżeli podatnik dokonuje zakupów w wysokiej kwocie, a w rozliczeniu podatkowym wykazał niewielkie przychody, może to wzbudzić podejrzenia Urzędu Skarbowego, który postanowi ten stan rzeczy skontrolować.

Kiedy Urząd Skarbowy może nas skontrolować?

Dochody nieujawnione przestają być takie tajne w momencie, gdy zaczynamy dokonywać zakupów w wysokich kwotach. Urząd Skarbowy może nabrać podejrzeń w momencie, gdy podatnik kupuje np. nieruchomości lub ruchomości o znacznej wartości, a z jego dochodów wynika, że na taki zakup go nie stać. Ta sama sytuacja pojawia się, gdy podatnik wykazuje brak przychodu, a mimo to wydaje pieniądze i to w dużych ilościach. Uważać powinny także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Gdy wykazują oni niskie dochody lub wręcz straty, a mimo to dokonują dużych zakupów prywatnie, wówczas także może być to wzięte pod lupę.

zobacz także:  Czy można płacić kartą innej osoby?

Jak uniknąć zapłaty podatku 75%?

Najprościej byłoby zwyczajnie nie uchylać się od obowiązku podatkowego i ujawniać wszystkie swoje dochody. Jeżeli jednak fiskus ruszy z kontrolą celno-skarbową należy wykazać, czyli udowodnić lub uprawdopodobnić, że przychody wskazane przez Urząd Skarbowy są opodatkowane lub nie podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo jeżeli źródła dochodu są starsze niż 5 lat, od momentu powstania obowiązku podatkowego, wówczas opodatkowanie z tytułu dochodów nieujawnionych nie powstaje, innymi słowy ulegają one przedawnieniu.

Problemem wielu podatników jest też po prostu nieznajomość prawa. Gdy dokonują oni zakupu, najczęściej nie zastanawiają się nad tym czy zwróci to czyjąś uwagę, czy nie. Jeżeli więc kupują nadmiernie, a w rozliczeniu podatkowym wykazują niewielki dochód, trzeba się liczyć z tym, że skarbówka sprawdzi, skąd było nas stać na takie, a nie inne zakupy.

Skąd fiskus wie o nieujawnionych dochodach?

Nie ujawniając dochodów w rozliczeniu, wiele osób uważa, że nikt się do nich przyczepić nie może, a Urząd Skarbowy niczego się nie dowie. Nic bardziej mylnego. Inspektorzy mają dostęp do baz danych zgromadzonych przez urzędy i instytucje różnego rodzaju. Często także zgłaszają się do banków, by te ujawniły informacje dotyczące kont bankowych i rachunków oszczędnościowych oraz innych. Do tego dochodzą jeszcze księgi wieczyste, akty notarialne czy KRS. Innym cennym i często ignorowanym źródłem informacji są portale społecznościowe, a także różnego rodzaju nagrania video choćby z kasyn. Niektórzy twierdzą, że w poszukiwaniu nieuczciwych podatników, wywiad skarbowy ma większe kompetencje niż służby specjalne.

zobacz także:  Szczyt w Hanoi, Odnawialne źródła energii... - przegląd 28 luty 2019

Lepiej więc mieć świadomość tego faktu, żeby potem nie było zaskoczenia, że fiskus zapuka do naszych drzwi. Podatek od nieujawnionych dochodów jest wyjątkiem wśród innych podatków. Nie dość, że najwyższy ze wszystkich to jeszcze jako jedyny nakładany jest na wydatki. Nie oznacza to, że mamy się czego obawiać. Jeżeli ma się dobrego doradcę podatkowego i udowodni się swoje dochody, wówczas jak najbardziej da się wygrać z Urzędem Skarbowym.

komentarze 2

  1. dumdum pisze:

    Jak ktoś żyje uczciwie i niczego nie ukrywa, to martwić się niczym nie musi 🙂

  2. mamamagdalena pisze:

    Na szczęście mnie to nie dotyczy. No i to przestroga dla nieuczciwych przedsiębiorców

Dodaj Twój komentarz