środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy? Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

blok

Kredyty mieszkaniowe oraz hipoteczne cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Zazwyczaj wybieramy te produkty finansowe w bardzo podobnym celu – chcemy kupić mieszkanie bądź zbudować dom. O ile w przypadku kredytu mieszkaniowego pieniędzy od banku nie możemy przeznaczyć na żaden inny cel, o tyle otrzymując kredyt hipoteczny mamy nieco większą dowolność w wykorzystywaniu środków. Jak więc wybrać najtańszy kredyt z wpisem do księgi wieczystej?

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie musimy najpierw przyjrzeć się wszystkim czynnikom, które mają wpływ na wysokość ceny kredytu mieszkaniowego. Pierwsze, co zazwyczaj rzuca się nam w oczy, to oprocentowanie, które jest istotną daną, jednak opierając się wyłącznie na jego wysokości nie jesteśmy w stanie oszacować całkowitego kosztu kredytu, ani też wysokości raty. Tym bardziej, że wiele banków w Polsce oferuje aktualnie oprocentowanie zmienne.

Drugim składnikiem ceny kredytu mieszkaniowego jest marża banku, która jest stała, a jej wysokość jest zapisana w umowie. Na podstawie tych dwóch danych można już określić wysokość miesięcznej raty kredytu.

zobacz także:  Pozycjonowanie – ile kosztuje? Komu zlecić i ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google?

Na koszty kredytu składają się jednak jeszcze inne elementy, takie jak prowizja i ubezpieczenie.

Reasumując, wszystkie opisane przez nas składniki kosztu kredytu mogą przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie ile kosztuje kredyt mieszkaniowy, jednak warto przy tym pamiętać, że bank bierze pod uwagę także naszą zdolność oraz historię kredytową, przez co wynik jaki uzyskamy może okazać się nieco inny od ostatecznej propozycji banku.

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

Aby wybrać najtańszy kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, warto skorzystać z porównywarki kredytów. To narzędzie umożliwia dokonanie analizy aktualnych ofert wielu banków w jednym miejscu. Inną możliwości jest korzystanie z informacji zamieszczanych w aktualnych rankingach kredytów. Im więcej ofert uda nam się porównać, tym większe szanse na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

PKO Bank Polski

Obecnie wśród ofert kredytów hipotecznych na prowadzenie wysuwa się PKO Bank Polski z produktem o nazwie Własny Kąt hipoteczny. RRSO czyli roczna stopa oprocentowania w tym wypadku wynosi 3,85%, a okres kredytowania może wynieść nawet 35 lat.

Kredyt mieszkaniowy Citi Handlowy

Drugą ofertą godna uwagi jest Kredyt mieszkaniowy banku Citi Handlowy, gdzie RRSO wynosi 4,03%, a oprocentowanie 3,42%. Bank ten pobiera prowizję w wysokości 2,5%.

zobacz także:  Co ze zmianami w prawie pracy? Czy będzie dłuższy urlop dla każdego pracownika?

Kredyt hipoteczny Millennium Bank

Trzecią propozycją, którą warto rozważyć jest oferta Millennium Bank. Kredyt hipoteczny w tym wypadku jest oprocentowany na poziomie 4,43%, natomiast bank nie pobiera prowizji. RRSO wynosi 4,52%, do tego przeszkody w zaciągnięciu tego kredytu nie stanowi posiadanie dochodów z wielu różnych źródeł.

Warto również sprawdzić inne propozycje banków, a można tego dokonać za pomocą porównywarki kredytów mieszkaniowych.

komentarze 2

  1. Alicja Wotarska pisze:

    Bank przydziela danej inwestycji rzeczoznawcę? Można powołać swojego? Na jakiej podstawie jest ustalana cena mieszkania?

  2. Dominik pisze:

    Oczywiście, że banki mają swoich rzeczoznawców, ale jak chcesz możesz dać swojego, ale tylko pod warunkiem, że jest na liście tych uznawanych przez dany bank.

Dodaj Twój komentarz