poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Kiedy kredyt hipotecznym we własnym banku będzie opłacalny? Kredyty, a konta ROR i inne produkty bankowe

portfel z pieniędzmi

Kiedy myślimy o zaciągnięciu kredytu, najczęściej w pierwszej kolejności sprawdzamy ofertę banku, w którym posiadamy konto. Często jest to dobre rozwiązanie, jednak zawsze warto zapoznać się także z ofertą innych banków, aby mieć porównanie. Jakie są koszty związane z kredytem hipotecznym? Jakie produkty bankowe połączone są z ofertami kredytów hipotecznych?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Aby dowiedzieć się, czy kredyt we własnym banku jest opłacalnym rozwiązaniem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zdarza się, że stali klienci mogą liczyć na nieco bardziej korzystne warunki, jeśli chodzi o przyznawanie dużych kredytów, których spłata trwa wiele lat. Z drugiej jednak strony banki bardzo często starają się przyciągnąć do siebie nowych klientów tworząc dla nich specjalne oferty, dlatego też zawsze należy sprawdzić propozycje przynajmniej kilku z nich.

W jaki sposób najłatwiej porównać ze sobą różne oferty? Otóż najszybszym i najlepszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego. Narzędzie to pomoże nam wyliczyć ratę kredytu. Drugim sposobem, który ułatwi nam podjęcie decyzji jest użycie porównywarki kredytów hipotecznych. To narzędzie z kolei ułatwi nam znalezienie atrakcyjnych ofert, które odpowiadają naszym potrzebom.

zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny co to jest? Na czym polega konsolidacja kredytów?

Produkty bankowe sprzedawane z kredytem hipotecznym

Aby obliczyć kredyt hipoteczny nie wystarczy tylko wziąć pod uwagę oprocentowania. Bardzo często banki wymagają od kredytobiorców np. założenia konta ROR, które ma służyć do obsługi kredytu. Zazwyczaj obsługa takiego rachunku jest darmowa, jednak warto się co do tego upewnić. Inne produkty, które często towarzyszą kredytom hipotecznym to np. ubezpieczenia, czy karty kredytowe.

Warto pamiętać, że nie zawsze bank może wymagać od nas wykupienia ubezpieczenia. Obowiązkowym ubezpieczeniem może być np. ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem własnym lub w okresie przejściowym, a więc do czasu ustanowienia hipoteki na finansowanie nieruchomości. Istotne jest także to, ze bank nie może zmusić nas do skorzystania z konkretnej, wybranej przez niego oferty ubezpieczenia. Klient ma możliwość znalezienia polisy o takim samym zakresie ochrony, na korzystniejszych dla niego warunkach.

Kredyt hipoteczny we własnym banku

Zaletą wzięcia kredytu hipotecznego w banku, w którym mamy już otwarte konto ROR lub oszczędnościowe jest nieco mniejsza ilość formalności. Bank, w którym mamy konto ma dostęp do naszego wyciągu z rachunku, dlatego też nie musimy go dostarczać wraz z innymi dokumentami. Niektóre banki oferują stałym klientom także bonusy w postaci obniżki prowizji lub oprocentowania, jednak są to bardzo małe upusty. Największym plusem jest chyba zatem fakt, iż nie trzeba przenosić swojego konta do innego banku.

zobacz także:  Jak wiek kredytobiorcy wpływa na wysokość i koszt kredytu?

Niestety większość instytucji bankowych jest przede wszystkim zainteresowana pozyskiwaniem nowych klientów, na czym tracą ci stali. Nie ma więc sensu kierować się przywiązaniem, trzeba natomiast dobrze przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać najkorzystniejszą.

Dodaj Twój komentarz