sobota, 12 października 2024
HotMoney

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Co to jest świadectwo energetyczne, kiedy warto je mieć?

pracownik budowy na tle domu

Każdy budynek oddawany do użytku musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, podobnie jest w przypadku budynków przeznaczonych na wynajem bądź na sprzedaż. Dlaczego tak ważny jest ten dokument, o czym nas informuje, kto go wystawia i jaki jest koszt jego uzyskania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Chcąc dowiedzieć się, ile dany budynek zużywa energii, potrzebne jest jego świadectwo energetyczne. Dokument ten określany jest również jako paszport energetyczny i stanowi świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które jest niezbędnym elementem dokumentacji technicznej nieruchomości od 2009 roku. Dzięki niemu osoba, która ma zamieszkać dany obiekt może oszacować jakie będą koszty zużycia energii, zwłaszcza cieplnej. Zamieszkanie w domu, który został zbudowany bądź zmodernizowany po 2009 roku i nie posiada świadectwa energetyczne grozi karą w wysokości 10 tysięcy złotych.

Dzięki przeprowadzeniu analizy, której efektem końcowym jest stworzenie charakterystyki energetycznej budynku, możliwe jest określenie optymalnych parametrów technicznych, które pozwolą na zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, czy klimatyzacji.

zobacz także:  Na czym polega okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Kto wystawia świadectwo energetyczne budynku?

Od momentu, w którym obowiązek posiadania tego dokumentu wszedł w życie, zaczęto organizować specjalistyczne kursy, w których mogą brać udział osoby chcące zdobyć uprawnienia do sporządzania charakterystyki energetycznej budynku. Aby móc wydawać stosowne certyfikaty, należy zdać także egzamin państwowy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

W praktyce wygląda to tak, że wystawianiem świadectw energetycznych zajmują się specjalistyczne firmy z branży budowlanej i energetycznej lub osoby uprawnione do przeprowadzania audytu budowlanego.

Koszt świadectwa energetycznego budynku

W przypadku budynków takich jak domy jednorodzinne, koszty certyfikatu energetycznego wahają się pomiędzy 150 zł a 1000 zł. Ostateczna cena jest uzależniona m.in. od wielkości budynku oraz jego przeznaczenia. Pod uwagę bierze się również stopień skomplikowania jego bryły, a także jaki zastosowano typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji. Osoby przeprowadzające audyt sprawdzają także kompletność dokumentacji technicznej oraz sposób konstrukcji przegród zewnętrznych i wewnętrznych (czyli ścian i dachów).

Jak łatwo się domyślić audyty domów wielorodzinnych będą kosztować znacznie więcej. Co ciekawe, w przypadku np. budynków użyteczności publicznej, pod uwagę brana jest także ilość oświetlenia oraz rodzaj zastosowanych lamp. Szczególną uwagę na obecność świadectwa energetycznego budynku wśród dokumentacji technicznej budynku powinna zwracać osoba kupująca nieruchomość, a w razie jego braku, wymagać uzupełnienia.

zobacz także:  Rachunek zysków i strat, kogo dotyczy?

Dodaj Twój komentarz