środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Karta AM – czym jest, ile kosztuje?

Kierowca skuteru na drodze

Karta AM to przede wszystkim potoczna nazwa dla prawa jazdy kategorii AM czyli motorowerowej. Co warto o niej wiedzieć? Kiedy można wyrobić prawo jazdy tej kategorii i ile będzie to właściwie kosztowało? Czy warto mieć prawo jazdy na motorower?

Czym jest karta AM?

Karta AM to po prostu określenie dla kategorii prawa jazdy, nazywana także w sposób potoczny kartą motorowerową (która już nie funkcjonuje i została zmieniona właśnie na prawo jazdy kategorii AM). Posiadając ten dokument, uzyskuje się uprawnienia do kierowania pojazdem motorowerowym z pojemnością silnika do 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW przy prędkości max. 45 km/h lub czterokołowcem lekkim masie do 350 kg osiągającym prędkość do 45 km/h. Zmiany, jakie zaszły w prawie od 2013 roku (wtedy zmieniono kategorie prawa jazdy) poszerzyły grono osób, które mogą się o nie ubiegać.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - jak dostać? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie?

Kiedy można wyrobić prawo jazdy kategorii AM?

W przypadku prawa jazdy kategorii AM, dostępne jest ono dla każdego, kto ukończył 14 rok życia, a także przedstawił pisemną zgodzę rodziców na wyrobienie takiego dokumentu. Rzecz jasna dotyczy to osób poniżej 18 lat, osoby starsze takich zaświadczeń nie muszą przedkładać. Oczywiście konieczne jest także ukończenie specjalnego szkolenia w tym kierunku, a także zdania egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego), który ostatecznie da nam uprawnienia do kierowania pojazdami na drodze publicznej.

Jak starać się o prawo jazdy kategorii AM?

Tak jak w przypadku każdej innej kategorii prawa jazdy, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Zalicza się do tego osiągnięcie określonego wieku, który pozwala na udanie się z odpowiednim wnioskiem do urzędu (wydział komunikacji w starostwie lub urzędzie miasta) aby stworzyć profil kandydata na kierowcę. Oczywiście konieczne jest przy tym przedłożenie także fotografii oraz orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Dopiero wtedy posiadając już stworzony profil można udać się do ośrodka szkoleniowego dla kierowców, by przejść kurs, a po jego ukończeniu, wraz ze zdaniem egzaminu wewnętrznego czeka nas tylko jeszcze egzamin państwowy. Jeżeli pomyślnie zda się wszystko, pozostanie tylko odbiór odpowiedniego dokumentu.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Ile płacą młodzi kierowcy, seniorzy?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM?

Aby cieszyć się otrzymanym prawem jazdy, trzeba liczyć się także z konkretnymi wydatkami, jakie się poniesie w trakcie. Już na wstępie czeka nas opłata za wydanie oświadczenia lekarskiego, która wyniesie nas ok. 50 – 200 zł. Później czeka nasz kurs szkoleniowy, który w zależności od ośrodka będzie kosztował od 500 do 1000 zł plus opłaty za dodatkowe godziny jazdy. Następnie trzeba będzie zapłacić za egzamin, osobno za teoretyczny – ok 30 zł i praktyczny – ok 140 zł. Gdy wszystko już mamy zdane, ostatnim kosztem jaki nasz czeka to wyrobienie i odbiór dokumentów, za które trzeba zapłacić mniej więcej 100 zł. Opłaty dokonuje się w urzędzie miasta.

Z najbardziej optymistycznego założenia wynika, że wyrobienie prawa jazdy kategorii AM będzie nas kosztowało ok. 820 zł, zazwyczaj jednak wychodzi to więcej.

Czy posiadanie prawa jazdy kategorii AM jest opłacalne?

Dla osób poniżej 18 roku życia z pewnością może być to dosyć korzystne, ponieważ pozwala na samodzielne poruszanie się po drodze publicznej bez nadzoru dorosłych. Minusem może być jednak cena nieadekwatna do uprawnień jakie się otrzymuje. Dodatkowo przed wejściem nowelizacji, kartę motorowerową można było wyrobić nie mają 18 lat, ale każda osoba starsza automatycznie nabywała prawa do kierowania takimi pojazdami, do czego wystarczał dowód osobisty, co jednak zostało zlikwidowane. Koszty otrzymania karty motorowerowej też były kiedyś niższe i o wiele łatwiej było ją otrzymać niż obecnie.

zobacz także:  Ile kosztuje koncert zespołu, jak zaprosić zespół muzyczny?

Dodatkowo posiadając już prawo jazdy kategorii B, jednocześnie ma się uprawnienia do prowadzenia pojazdów niższych kategorii, jak właśnie AM oraz B1 (czyli motorowery i czterokołowce lekkie)

Dodaj Twój komentarz