sobota, 14 września 2024
HotMoney

Jaki mandat, ile punktów, co jeszcze grozi za przekroczenie prędkości?

droga we mgle i znaki drogowe

Przekroczenie dozwolonej prędkości to bardzo częste wykroczenie, za które grożą kierowcom wysokie kary. Od jakiegoś czasu można nawet stracić w ten sposób prawo jazdy. Jakie konsekwencje mogą jeszcze ponieść osoby, które jeżdżą zbyt szybko? Ile punktów karnych można dostać, gdy spotka się na swojej drodze policje?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Jadąc samochodem w terenie zabudowanym należy pamiętać o tym, że dopuszczalna prędkość to 50 km/h, chyba, że znaki stanowią inaczej. Ponadto w godzinach od 23.00 do 5.00 można poruszać się w tym terenie o 10 km/h szybciej, a więc z prędkością 60km/h. Nie zastosowanie się do tych przepisów może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 500 zł oraz otrzymaniem odpowiedniej ilości punktów karnych (do 10).

Przekroczenie prędkości o 30 km – jaki mandat?

Aby przekonać się o tym, jaki mandat za przekroczenie prędkości może grozić, wystarczy zajrzeć do aktualnego taryfikatora mandatów. W sytuacji przekroczenia prędkości o 21-30 km/h policja może wystawić mandat o wysokości od 100 do 200 złotych. Przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej może natomiast skutkować karą od 400 do 500 zł oraz odebraniem prawa jazdy.

zobacz także:  Usterka w e-dowodach, Zerowy PIT z poprawką... - przegląd 10 lipiec 2019

Zabranie prawa jazdy za prędkość

Jak już wspomnieliśmy, przekroczenie prędkości o 51 km/h lub więcej może skutkować odebraniem prawa jazdy, ale wyłącznie jeśli do wykroczenia doszło w terenie zabudowanym. Mówi o tym art. 102 ustawy o kierujących pojazdami. W niektórych przypadkach istotne mogą okazać się szczegóły, gdyż jadąc w terenie zabudowanym z prędkością 100 km/h nie kwalifikujemy się jeszcze do odebrania prawa jazdy, możemy natomiast dostać najwyższy możliwy mandat. Dopiero przy prędkości 101 km/h starosta może wydać decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Przekroczenie prędkości – nowe przepisy

W czerwcu 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przekraczania prędkości. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dzięki której można uniknąć odebrania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h w stanie wyższej konieczności. Oznacza to, że jeśli jedziemy za szybko po to, by uratować komuś życie lub wieziemy ze sobą kobietę rodzącą dziecko, to nie spotka nas za to najsurowsza kara.

znaako ograniczenia prędkości

Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym

Poruszając się po terenie niezabudowanym również musimy stosować się do określonych prawem przepisów dotyczących prędkości, z jaką wolno jechać po poszczególnych drogach. Jeśli jednak przekroczymy dozwoloną prędkość, to karą, jaka może nas spotkać jest mandat oraz przyznanie punktów karnych. Prawo jazdy możemy stracić jedynie w szczególnych sytuacjach, zwłaszcza gdy stworzymy wyjątkowe zagrożenie na drodze. Zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym zdarza się dość rzadko.

zobacz także:  Co może zaskoczyć Cię finansowo kiedy rozpoczynasz budowę?

Wiele osób zastanawia się ile punktów karnych za przekroczenie prędkości można otrzymać? Otóż jednorazowo policja może przyznać maksymalnie 10 punktów karnych.

1 komentarz

  1. mika pisze:

    Przeraża mnie, że tak dużo punktów można dostać za nawet minimalne przekroczenie prędkości. Oczywiście bezpieczeństwo jest ważne, ale sama nie wiem, jestem zaniepokojona aż tak wysokimi karami.

Dodaj Twój komentarz