Chociaż w planach jest zniesienie wiz do USA, Polacy nadal muszą się o nie ubiegać, przechodzić przez wszystkie procedury i ponosić wszelkie koszty finansowe, a te wcale nie są małe. Już samo zdobycie wizy może przysporzyć wielu osobom problemy. Jak więc starać się o wizę do USA i z jakimi kosztami należy się liczyć?
- Ile kosztuje wiza do USA?
- Kto nie ponosi opłat za wizę do USA?
- Jak dostać wizę do USA?
- Rozmowa z konsulem – co warto wiedzieć?
- Ile kosztuje bilet do USA?
Ile kosztuje wiza do USA?
Najczęściej Polacy starają się o wizę turystyczną do USA. Koszt rozpatrzenia wniosku w tym przypadku wynosi 160 USD. Dolary przeliczane są po kursie dostępnym na stronie ambasady. Tyle samo należy zapłacić w przypadku wiz służbowych, studenckich i dla uczestników programu wymiany. Warto wiedzieć, że taki koszt ponosi się niezależnie od tego, czy zostanie przyznana promesa wizowa, czy nie. W przypadku odmowy pieniądze nie są zwracane wnioskodawcy.
Jeszcze droższe są inne rodzaje wiz. Za wizę pracowniczą lub religijną należy zapłacić 190 USD, inwestorzy i przedsiębiorcy muszą ponieść koszt rzędu 205 USD. Dużo droższe są wizy dla narzeczonych obywateli USA, ci muszą liczyć się z opłatami w wysokości 265 USD.
Kto nie ponosi opłat za wizę do USA?
Nie wszyscy ponoszą opłaty za wizy do USA. Są grupy osób zwolnione z tych kosztów. Wśród nich są dyplomaci, przedstawiciele rządu wyjeżdżający służbowo, uczestnicy programów wymiany sponsorowanych przez USA, osoby, które podróżują w ramach działalności charytatywnej, rodziny pracowników rządu USA, którzy zginęli pełniąc obowiązki służbowe lub odnieśli ciężkie obrażenia.
Jak dostać wizę do USA?
Ubieganie się o wizę amerykańską nie jest proste. W pierwszej kolejności należy wybrać typ wizy, o który będziemy się ubiegać, później należy uiścić opłatę wizową i zachować jej numer, bo będzie on potrzebny podczas rozmowy z konsulem. Następnie trzeba wypełnić wniosek wizowy. Wszystkie odpowiedzi muszą być zgodne z prawdą, później nie będzie można ich modyfikować. Po zatwierdzeniu i wysłaniu wniosku pozostaje umówienie się na rozmowę z konsulem. Do tego niezbędne jest założenie profilu w systemie ambasady. Tam wpisać należy numer paszportu (musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu), numer opłaty wizowej i numer z wniosku wizowego. Użytkownik zostanie też poproszony o dane personalne i wybranie miejsca odbioru dokumentów.
Rozmowa z konsulem – co warto wiedzieć?
Rozmowa z konsulem to ostatni etap ubiegania się o wizę do USA. W systemie wybiera się dogodną datę oraz godzinę i punktualnie należy stawić się w wybranej placówce. Należy zabrać ze sobą wydruk potwierdzenia terminu rozmowy, wydruk potwierdzający złożenie wniosku oraz zdjęcie, jeśli nie zostało ono wgrane do wniosku, ważny paszport oraz poprzednie paszporty oraz inne dokumenty niezbędne w przypadku konkretnych rodzajów wizy. Do ambasady należy wejść bez rzeczy osobistych w postaci torebek, kluczy, telefonów itp. Konieczna jest jedynie teczka z dokumentami. Podczas rozmowy starający się o wizę do USA zostanie zapytany o cel podróży, długość pobytu, miejsce przebywania itp. W jej trakcie dowie się też, jaka jest decyzja konsula. Jeśli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, wówczas paszport z wizą zostanie przesłany do wybranego w systemie punktu już w miejscu zamieszkania.
Ile kosztuje bilet do USA?
Dopiero po otrzymaniu wizy warto zainteresować się zakupem biletu do USA. Ile będzie on kosztował? To zależy od tego, w jakim miesiącu ma odbyć się podróż, jakimi liniami, czy ma to być lot bezpośredni i oczywiście do jakiego amerykańskiego miasta. Wbrew pozorom najtańsze bilety są do Nowego Jorku. Średnia cena wynosi ok. 2500 zł, jeśli ma to być lot bez przesiadek i w klasie ekonomicznej. W podobnej cenie można kupić bilet do Chicago. Najdroższe są połączenia do San Francisco i Las Vegas. Za bilety w obie strony do tych miast należy zapłacić ok. 4000 zł.