środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Jak wyrobić kartę EKUZ? Co obejmuje karta EKUZ?

wypadek na stoku

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest sposobem na zapewnienie sobie opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą. Korzystać z niej mogą zarówno osoby wyjeżdżające za granicę w celu podjęcia nauki, pracy, czy po prostu na wakacje. Karta EKUZ jest honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dowiedz się jak ją wyrobić i co obejmuje.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Jak wiadomo wypadki się zdarzają i trzeba być przygotowanym na to, że coś może się nam stać niezależnie od tego gdzie się aktualnie znajdujemy. Przebywając na terenie Polski i posiadając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które przysługuje m.in. dzieciom i młodzieży do lat 18, emerytom, rencistom oraz osobom zatrudnionym i odprowadzającym składki na ZUS nie musimy się martwić o rachunek, jaki wystawi nam szpital lub lekarz pierwszego kontaktu. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia mamy zapewnioną opiekę zdrowotną, niestety za granicą sprawa wygląda już nieco inaczej.

Posiadając kartę EKUZ i udając się tymczasowo do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w tym kraju, na takich samych zasadach, jak osoby podlegające tamtejszemu ustawodawstwu. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z zasad korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w konkretnym kraju, do którego się wybieramy.

zobacz także:  Marna emerytura z ZUS lepsza niż nic.. czy coś się zmieniło po słowach Tuska?

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Aby wyrobić sobie kartę EKUZ należy pobrać ze strony nfz.gov.pl wniosek, wypełnić i następnie przekazać do Narodowego Funduszu Zdrowia, co można zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zeskanowanie i wysłanie pocztą elektroniczna do oddziału wojewódzkiego NFZ. Drugim sposobem jest wyslanie wniosku za pomocą tradycyjnej poczty lub faksu do oddziału lub delegatury NFZ. Można także skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP lub złożyć wniosek osobiście w jednym ze wspomnianych wyżej miejsc. Ostatnim krokiem jest odebranie karty w wybrany przez siebie sposób (odbiór osobisty, za pośrednictwem poczty lub osoby upoważnionej).

Ważne informacje związane z kartą EKUZ

W przypadku osób uczących się, a więc uczniów lub studentów (obejmuje to również doktorantów), które są zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny, a ukończyli już 18 rok życia, niezbędne jest załączenie do wniosku o kartę EKUZ kopii aktualnej legitymacji ucznia lub studenta. Dopuszczalne jest również okazanie innej formy zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

Karta EKUZ może być wydana na okres od 42 dni ( w przypadku kobiet w okresie połogu) do 5 lat (m.in. dla osób pobierających świadczenia emerytalne). Osoby zatrudnione, studenci oraz uczniowie mogą otrzymać kartę EKUZ na 18 miesięcy. Przed wizytą u lekarza podczas pobytu za granicą należy dowiedzieć się, czy dana usługa medyczna, z której chcemy skorzystać jest bezpłatna. W sytuacji, gdy zgubimy swoja kartę, możemy wypełnić wniosek o wydanie certyfikatu, który tymczasowo ją zastąpi.

zobacz także:  Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

1 komentarz

  1. Online Ekspert Compensa pisze:

    Co prawda jeżeli korzysta się z opieki w ramach polskiego NFZ-etu, może Pani bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ, która za granicą daje dostęp do państwowych usług medycznych na takich zasadach jakie obowiązują obywateli kraju pobytu. To na pewno przydatne rozwiązanie, ale może okazać się niewystarczające, zwłaszcza w górach – dlatego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W ramach EKUZ bardzo często nie można liczyć na pokrycie kosztów leczenia w prywatnych przychodniach, transportu medycznego do Polski czy ratownictwa górskiego, a polisa turystyczna zapewnia pomoc w każdej z tych sytuacji. Do takiej ochrony na pewno warto dołączyć też OC w życiu prywatnym, które może przydać się, jeśli spowoduje się wypadek na stoku, a także NNW zapewniające odszkodowanie po ewentualnym wypadku.

Dodaj Twój komentarz