Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest sposobem na zapewnienie sobie opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą. Korzystać z niej mogą zarówno osoby wyjeżdżające za granicę w celu podjęcia nauki, pracy, czy po prostu na wakacje. Karta EKUZ jest honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dowiedz się jak ją wyrobić i co obejmuje.
Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?
Jak wiadomo wypadki się zdarzają i trzeba być przygotowanym na to, że coś może się nam stać niezależnie od tego gdzie się aktualnie znajdujemy. Przebywając na terenie Polski i posiadając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które przysługuje m.in. dzieciom i młodzieży do lat 18, emerytom, rencistom oraz osobom zatrudnionym i odprowadzającym składki na ZUS nie musimy się martwić o rachunek, jaki wystawi nam szpital lub lekarz pierwszego kontaktu. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia mamy zapewnioną opiekę zdrowotną, niestety za granicą sprawa wygląda już nieco inaczej.
Posiadając kartę EKUZ i udając się tymczasowo do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w tym kraju, na takich samych zasadach, jak osoby podlegające tamtejszemu ustawodawstwu. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z zasad korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w konkretnym kraju, do którego się wybieramy.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Aby wyrobić sobie kartę EKUZ należy pobrać ze strony nfz.gov.pl wniosek, wypełnić i następnie przekazać do Narodowego Funduszu Zdrowia, co można zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zeskanowanie i wysłanie pocztą elektroniczna do oddziału wojewódzkiego NFZ. Drugim sposobem jest wyslanie wniosku za pomocą tradycyjnej poczty lub faksu do oddziału lub delegatury NFZ. Można także skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP lub złożyć wniosek osobiście w jednym ze wspomnianych wyżej miejsc. Ostatnim krokiem jest odebranie karty w wybrany przez siebie sposób (odbiór osobisty, za pośrednictwem poczty lub osoby upoważnionej).
Ważne informacje związane z kartą EKUZ
W przypadku osób uczących się, a więc uczniów lub studentów (obejmuje to również doktorantów), które są zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny, a ukończyli już 18 rok życia, niezbędne jest załączenie do wniosku o kartę EKUZ kopii aktualnej legitymacji ucznia lub studenta. Dopuszczalne jest również okazanie innej formy zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
Karta EKUZ może być wydana na okres od 42 dni ( w przypadku kobiet w okresie połogu) do 5 lat (m.in. dla osób pobierających świadczenia emerytalne). Osoby zatrudnione, studenci oraz uczniowie mogą otrzymać kartę EKUZ na 18 miesięcy. Przed wizytą u lekarza podczas pobytu za granicą należy dowiedzieć się, czy dana usługa medyczna, z której chcemy skorzystać jest bezpłatna. W sytuacji, gdy zgubimy swoja kartę, możemy wypełnić wniosek o wydanie certyfikatu, który tymczasowo ją zastąpi.
1 komentarz