czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Jak wyjść z kredytów? Porady dla zadłużonych

Obliczeniach rachunków

Gdy uda nam się dostać kredyt, często pojawia się także następny i kolejny, a za nimi pytanie jak to wszystko spłacić. Pożyczać jest łatwo, ale gorzej ze spłatą długów, szczególnie gdy ma się ich więcej. Zazwyczaj zastanawiamy się wtedy, jak z tego wyjść i być na czysto ze wszystkimi zobowiązaniami finansowymi. Dobrze jest wiedzieć, jak się zabrać za nasze zadłużenie.

Czy spłacać kredyty pożyczką?

Banki często nęcą nas korzystnymi ofertami kredytów gotówkowych, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. To jednak często sprawia, że na jednej pożyczce się nie kończy i pojawiają się kolejne. Mając kilka kredytów, suma rat do spłacenia robi się zdecydowanie wyższa, niż nasze możliwości finansowe i tutaj też zarówno banki, jak i parabanki mają na to idealną radę – pożyczka gotówkowa na spłatę zobowiązań. Czy to dobre rozwiązanie? Nie! W ten sposób owszem, spłacimy długi, ale narobimy sobie nowych, a suma naszego zadłużenia wcale się nie zmniejszy.

zobacz także:  Dobra sesja na GPW, Ostatnia sierpniowa sesja na Wall Street, Uszczelnienie systemu podatkowego

Mogłoby się wydawać, że wzięcie jednej pożyczki jest lepsze niż spłata kilku kredytów, ale to tylko pozorna korzyść, gdy mamy do czynienia z firmami pozabankowymi, które zazwyczaj mają gorsze i bardziej ryzykowne oferty. Lepszym rozwiązaniem byłoby przyznanie się z banku, że ma się problemy finansowe, a ten może się na to przygotować i zaproponować nam lepsze i bardziej realne do spłaty warunki – a jest to dobre zarówno dla nas, jak i banku.

Konsolidacja kredytu na walkę z zadłużeniem

Jeżeli wzięliśmy kilka kredytów czy pożyczek i mamy problem z ich spłatą, można udać się do banku i spróbować dokonać konsolidacji. Będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, niż branie kolejnego zadłużenia na spłatę. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, brane są pod uwagę wszystkie finansowe zobowiązania, sumowane są ze sobą i na tej podstawie wyznaczane nowe warunki spłaty, najczęściej bardziej korzystne i z niższą ratą. Bank spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania, a my mamy tylko jeden kredyt na głowie. Rzecz jasna i tutaj trzeba uważać, ponieważ konsolidacja nie zawsze może być korzystna czy możliwa, szczególnie w przypadku dużego zadłużenia.

zobacz także:  Dlaczego Bitcoin spada? Czy kryptowaluta będzie na giełdzie?

Długi kredytowe a windykacja

Windykator czy wręcz komornik to coś, czego boi się każdy z nas – oznacza wejście na konto i zdecydowane pogorszenie sytuacji finansowej. Nie ma jednak co przed tym uciekać, co istotne, zaleca się dogadanie z komornikiem czy wierzycielem, w celu ustalenia planu spłaty możliwej do zrealizowania. Próba negocjacji może przynieść pozytywne skutki, na przykład nowym harmonogramem spłaty rat, umorzeniem części lub nawet całości odsetek naliczonych z racji opóźnienia czy też wycofaniem pozwu do sądu. Mając długi najgorszym co można zrobić, to przed tym uciekać – nasza sytuacja się przez to nie poprawi, a może być tylko gorsza. Zniszczy nas to nie tylko finansowo, ale psychiczne, zwłaszcza jak do akcji wejdzie komornik.

Zacznij kontrolować swoje wydatki

Mając kredyt czy kredyty, trzeba liczyć się z tym, że część naszej wypłaty musimy przeznaczyć na spłatę zobowiązania. To rzecz jasna oznaczać będzie, że mniej zostanie nam na całą resztę, w tym na przyjemności. Trzeba umieć rozsądnie zarządzać swoim domowym budżetem, dzięki czemu określi się, co jest nam naprawdę niezbędne do życia (np. leki), a z czego możemy zrezygnować (np. samochód i jego sprzedaż, ograniczenie zakupu ubrań, jeżeli nie są niezbędne, drogie wakacje zagraniczne itd.). Sprzedając niektóre rzeczy, możemy przeznaczyć taki dochód na spłatę części zadłużenia i tym samym zmniejszyć swoje zobowiązanie.

zobacz także:  Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

Pozbądź się kart kredytowych

Karty kredytowe mogą być dużym ułatwieniem, ale i dużym obciążeniem, dlatego dobrze jest zrobić z nimi porządek, a najlepiej całkowicie się ich pozbyć. Niestety łatwy dostęp do gotówki, jest zbyt kuszący, szczególnie gdy nasza płynność finansowa jest ograniczona i szukamy rozwiązań pozwalających na dokonywanie zakupów. To niestety w niczym nie pomoże, a tylko zwiększy nasze zadłużenie – tak jak w przypadku brania pożyczek na zadłużenie, tak i korzystanie z kart kredytowych tylko jeszcze bardziej nas pogrąży.

Dodaj Twój komentarz