czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Black Friday już w tym tygodniu! Co faktycznie można wtedy kupić taniej?

Dziewczyna z zakupami

Black Friday zbliża się do Polski wielkimi krokami, i chociaż nie obchodzi się u nas Święta Dziękczynienia, z tego dnia cieszą się wszyscy miłośnicy wyprzedaży i promocji. Podczas Black Friday można bowiem sporo zaoszczędzić, szczególnie na ubraniach i elektronice. Podobnie jest w nadchodzący Cyber Monday. Co trzeba wiedzieć o Czarnym Piątku i gdzie będą największe obniżki cen?

Black Friday – skąd się wziął?

Black Friday to dzień zaraz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Uważa się, że właśnie wtedy rozpoczyna się sezon na świąteczne zakupy. Historia tego dnia jest bardzo odległa. Podobno dzień po świętowaniu Amerykanie masowo udawali się na zakupy, przez co wszędzie było czarno od tłumów, co tłumaczy nazwę – Czarny Piątek. Niektórzy jednak twierdzą, że określenie tego dnia mogło wziąć się od koloru atramentu, którym handlowcy zapisywali swoje zyski.

Black Friday w USA a w Polsce

Black Friday jest w Stanach Zjednoczonych prawdziwym szaleństwem. Bywa, że większość sklepów otwartych jest dłużej, byle tylko sprostać wymaganiom klientów. Niektóre z nich są nawet czynne całą dobę. Bez wątpienia Black Friday to najbardziej dochodowy w roku dzień dla właścicieli sklepów. Klientów przyciągają wtedy zniżki, które w amerykańskich sieciówkach są naprawdę ogromne. Niektórzy chętni na zakupy koczują nawet w nocy, byle tylko szybko wejść do sklepu i kupić upragnioną rzecz.

zobacz także:  Niespłacone chwilówki a komornik, kiedy długi trafiają do komornika?

W Polsce Black Friday obchodzony jest dopiero od 2 lat. Coraz więcej sklepów jest wtedy dłużej otwartych, udzielane są także kupony rabatowe na wybrany lub cały asortyment sklepów. Wszystko wskazuje na to, że mimo braku Święta Dziękczynienia, Czarny Piątek dosyć dobrze radzi sobie w polskiej rzeczywistości.

Cyber Monday

Zaraz po Black Friday kupujący mogą liczyć na Cyber Monday. O ile Czarny Piątek dotyczy raczej sklepów stacjonarnych, o tyle Cyber Poniedziałek obowiązuje w sklepach internetowych. Dzień ten staje się coraz bardziej popularny, ponieważ rośnie zainteresowanie zakupami online.

Co można kupić taniej w Black Friday i Cyber Monday?

W Black Friday największe zniżki są oczywiście na ubrania. W USA te promocje są jednak dużo większe niż w Polsce. U nas nieliczne sklepy decydują się na rabaty wyższe niż 30%. W Cyber Monday można z kolei zaoszczędzić na elektronice. Tego dnia najczęściej zamawiane są telewizory, telefony czy laptopy.

1 komentarz

  1. Janek pisze:

    Ja czekam na Cyber Monday. Niektóre sklepy już udostępniają informacje odnośnie zniżek na konkretną elektronikę, więc warto polować.

Dodaj Twój komentarz